-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
II. András király a témája az idei nyugdíjas történelmi vetélkedőnek
A vetélkedőre 22 csapat nevezett, az elődöntőt május 17-én rendezik meg és 4 csoportban mérik össze tudásukat a résztvevők.
„Idén is meghirdette történelmi szellemi vetélkedőjét az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület, melynek minden évben szeretett városunk a témája. Mindig nagy igyekezettel készülnek a versenyzők, melynek fontos célja az is, hogy szellemileg frissen tartson bennünket.” - mondta Csetényi Attiláné, az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület vezetője.
Az elődöntőn a csapatoknak 30 kérdésből, illetve két táblázatból álló feladatlapot kell megoldaniuk.
Fejes Rudolf, az egyesület titkára az idei vetélkedő témaköreiről elmondta, hogy II. András király mellett Székesfehérvár története a török uralma alatt (1543-1688), Székesfehérvár utcáinak fehérvári kötődésű névadói és a 2018. Barokk év szerepel a tematikában.
A zsűri elnöke idén is Csurgai Horváth József levéltárigazgató, aki örömét fejezte ki, hogy a Szent István Emlékévnek olyan hagyományai lettek Fehérváron, mint ez a történelmi vetélkedő.
Kiemelte, hogy komoly felkészülést igényel a verseny mind országos köztörténeti, mind pedig helytörténeti vonatkozásokban. „Minőségi vetélkedőről van szó, amely várostörténetet is felölel, Fejes Rudolfnak köszönhetően pedig kiváló a vetélkedő forgatókönyve is.” - hangsúlyozta Csurgai Horváth József, aki annak a kívánságának is hangot adott, hogy újra szeretne majd olyan vetélkedőt látni, amelybe bevonják a fiatal generációt is és a nagyszülők az unokákkal együtt vesznek részt a versenyen.