-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Illegális hulladéklerakás elleni kampány - 21 ezer tonna szemetet szállítottak el
Az illegális hulladéklerakás, más néven hulladék elhagyás visszaszorítása érdekében történő lakossági aktivizáló és szemléletformáló program keretében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Magyar Turizmus Rt-vel közösen elindította Tiszta Magyarországért elnevezésű környezetszépítő akciót 2004-ben. A minisztérium a 2005. szeptember 21-én indult televíziós és online kampánnyal kívánja a probléma megoldásában egyik kulcsszereplőként részt vevő lakosság figyelmét felhívni és aktív cselekvésre buzdítani.
A felhívásra tömegek mozdultak meg országszerte, 118 510 fő részvételével 456,52 négyzetkilométeres területet tisztítottak meg, és 21 461,36 tonna szemetet szállítottak el.
A helyi önkormányzatok az illegális hulladéklerakók felszámolására meghirdetett akciók pénzügyi támogatásáért pályázhattak. A szaktárca, illetve az MT Rt. a 245 pályázóból 22-t díjazott, az összesen 26 millió forintból a nyertes városok és kerületek egyenként bruttó 1,5 millió, a községek pedig 1 millió forintot kaptak.
Az akció azonban nem oldotta meg az alapvető problémát. Az illegális hulladéklerakók közül néhányat sikerült felszámolni, de az újabbak kialakulását, a meglévők növekedését nehéz megakadályozni vagy visszaszorítani. Sokszor a felszámolt lerakó helyén újra megjelenik a hulladék. A hulladék elkülönített gyűjtése? és megfelelő helyre elszállítása azonban nem mindenütt megoldott, elsősorban a szűkös anyagi keretek miatt.
A közterület tisztán tartása a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 30. és 31. §-a szerint önkormányzati feladat, a természeti és lakókörnyezetünk szépítése és jó állapotának fenntartása mindenki feladata és érdeke. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium környezetünk megóvásának érdekében tevékenykedik nap mint nap, így ugyan az elhagyott hulladékhegyek felszámolása nem közvetlen feladata, a kérdés megoldásában aktív szereplőként kíván részt venni. A probléma rendkívül összetett, ezért a tárca a társadalom széles rétegeinek aktivizálásával kívánja a mindenki szemét zavaró elhagyott hulladékhegyeket felszámolni.
Ennek érdekében 2005-ben sem maradt tétlen, a gazdasági, az önkormányzati és a civil szektor bevonásával egy, az illegális hulladéklerakás felszámolására alakuló munkacsoportot hozott létre azzal a céllal, hogy minden lehetséges problémát feltárva, az érintettek aktív közreműködésével hosszú távú megoldást találjon.
A jogalkotó problémával szembeni határozottságát jelzi, hogy a 2005-ben módosított Büntető törvénykönyv azt, aki hulladékot arra ki nem jelölt, vagy arra a célra hatóság által nem engedélyezett helyen elhelyez 3 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti. Aki veszélyes hulladékot helyez el jogellenesen 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A kampány részét képező TV spotok a minisztérium honlapján is megtekinthetők. A kampánnyal és az illegális hulladéklerakás kérdésével kapcsolatban a minisztérium Zöld- Pont Szolgálata nyújt bővebb tájékoztatást minden érdeklődő részére. Elérhetőség: 06-1-457-3437, 457-3438, info@mail.kvvm.hu