Ingyen halaszthatnak a nehéz helyzetbe került devizahitelesek

 A nehéz helyzetbe került hitelesek külön díj nélkül meghosszabbíthatják hitelük futamidejét, devizaalapú hiteleiket pedig átváltási díj nélkül cserélhetik forintalapúra. Megszületett ugyanis a megállapodás a kormány és a kereskedelmi bankok között a devizahitelesek terheinek csökkentéséről, a megállapodást kilenc hitelintézet írta alá. A megállapodáshoz csatlakozott bankok az adós kérésére külön díj felszámítása nélkül lehetőséget adnak a törlesztőrészletek mérséklésére.
2008.11.11. 08:42 |

 A nehéz helyzetbe került hitelesek külön díj nélkül meghosszabbíthatják hitelük futamidejét, devizaalapú hiteleiket pedig átváltási díj nélkül cserélhetik forintalapúra. Megszületett ugyanis a megállapodás a kormány és a kereskedelmi bankok között a devizahitelesek terheinek csökkentéséről, a megállapodást kilenc hitelintézet írta alá. A megállapodáshoz csatlakozott bankok az adós kérésére külön díj felszámítása nélkül lehetőséget adnak a törlesztőrészletek mérséklésére a törlesztési időszak meghosszabbításával, ha extrém körülmények (ezeket nem nevesítették) lépnek fel, továbbá a devizaalapú kölcsön forinthitellé alakításakor nem számítják fel az átváltásnál felmerülő díjakat, ha erre december 31-ig sor kerül.

  Az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került - például állástalanná vált - adós kérésére a hitelintézet egyedi döntése alapján a törlesztés átmeneti könnyítésére kerülhet sor, ezenkívül a bankok december 31-ig rugalmasan kezelik a devizaalapú kölcsönök előtörlesztését, ez azonban nem lesz díjmentes.

 A megállapodást az OTP, az Erste, a CIB, a Raiffeisen, az UniCredit, a K and H Bank, az FHB, az MKB és a TakarékBank írta alá, amelyek a vállalt feltételeket a jövő héttől érvényesíteni tudják. A bankszövetség elnöke arra számít, hogy más, devizahitelezésben érdekelt hitelintézetek is csatlakoznak. Minden megkeresett bank aláírta a megállapodást - mondta a pénzügyminiszter. Veres János elmondta: a kormány és a bankok is érdekeltek abban, hogy Magyarországon a pénzpiac extrém kilengései ellen valamennyi szereplő lehetőség szerinti védelmet kapjon. A kormánynak nem volt célja, hogy átvállalja a lakosság, illetve a bankok kockázatát; olyan magánjogi szerződésekről van szó, amelyekbe a kormány nem avatkozhat be a jövőben sem - hangsúlyozta. Veres János felhívta a figyelmet arra: ha valaki ilyen kötelezettséget vállal, annak kockázatai is vannak, s a kötelezettséget teljesíteni kell. A miniszter szerint a mostani helyzetben az árfolyamkockázat kiemelkedően magas, ezért még nagyobb körültekintésre van szükség.