-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Internetre kerültek a magyar történelem dokumentumai
Tizennyolcezer történelmi dokumentum, kép, festmény, metszet került fel az internetre az Országos Széchényi Könyvtár, az IHM, az OM és az NKÖM közreműködésével. A tananyagként is használható archívumot bárki szabadon böngészheti. (Székesfehérvár 1664-ben - kép)
Tizennyolcezer történelmi dokumentum, fotó, festmény, metszet került fel a Sulinet digitális tudásbázisba az Országos Széchényi Könyvtár, valamit az oktatási, a kulturális és informatikai tárca együttműködésével. A www.kepido.oszk.hu címen elérhető adatbázis a Kr. előtti negyedik évezredtől 2000 augusztusáig tartó időszakot öleli fel, benne történelmi korok, kulcsszavak és időrend szerint is kereshetünk. A Széchényi könyvtár most először teszi közzé 1956-os, illetve a XVI-XVII. századból nyomtatott röplapgyűjteményét, de az archívumba bekerült számos, a magyar vár-, város- és színháztörténet fontosabb helyszíneit bemutató metszet és képeslap is.
Tananyag és ismeretterjesztő olvasmány egyben
Az adatbázis tudományos és ismeretterjesztési célból jött létre, és beilleszthető a Sulinet digitális tudásbázis anyagai közé. Az SDT tesztverziója 2004 szeptembere óta díjmentesen érhető el a hálón, a tananyagok közbeszerzési eljárással és pályázatok útján kerülnek digitális formába, majd az internetre - mondta el Magyar Bálint oktatási miniszter.
Folyamatosan bővül az adatbázis
Az SDT első pályázatára beérkezett digitális tananyagokat jelenleg lektorálják, a javított változat május közepén, a második pályázat anyagai május végén kerülnek be a rendszerbe. A harmadik pályázat nyertesei 2004 tavasszal kezdték meg a fejlesztést, ezeket a tananyagokat az idén május és szeptember között folyamatosan publikálják. Ez utóbbiak között lesz például a magyar huszárok történelmét, illetve a népi hagyományokat és építészetét bemutató adatbázis is. Az OSZK a Magyar Távirati Irodával tárgyal arról, hogy a II. világháború utáni időszakból származó 10 ezer kép és dokumentum is felkerüljön.
Az oktatási miniszter felhívta a figyelmet, hogy helyi közösségek, iskolák, helytörténeti múzeumok is bekapcsolódhatnak a munkába, ha beszkennelik és akkreditálásra elküldik saját településük történelmi dokumentumait.