-
Kaszap emlékmise a Prohászkában
A Prohászka-emléktemplomban december 17-én kedden 17 órakor Spányi Antal megyés püspök koncelebrált szentmise keretében emlékezik meg Kaszap István halálának 89. évfordulójáról. A szentmise után a papság és a hívek Kaszap István sírjához vonulnak, és imádkoznak mielőbbi boldoggá avatásáért.
2024.12.15. -
Óramúzeum Fehérváron
A Kossuth utcában az Órajáték alatt található Óramúzeumot Kovács Jenő órásmester hozta létre a saját óra gyűjteményéből még 2009-ben. A patinás belvárosi épület földszintjén több száz, különböző korból származó fali-, asztali-, zseb- és karórák, mellett még egy 17. századi toronyóra szerkezet is látható. A múzeumot ma az órásmester fia, Kovács András gondozza.
2024.12.15. -
Kiállítás az adventi vásárban
Öreghegyhez köthető alkotók karácsonyi munkáiból nyílt kiállítás a Késmárki utca és a Késmárki köz sarkán található parkban. Az alkotók az adventi vásár ideje alatt foglalkozásokat is tartanak.
2024.12.13. -
Egyensúly és Kerti meditációk
Egyensúly és Kerti meditációk, Bartusz-Dobozi László két új kötetét is bemutatták a Királykúti esték programsorozatában.
2024.12.13.
Iskolai osztályokat és nyugdíjas csoportokat is fogadnak az Óramúzeumban
Egy kicsit nosztalgiázni is be lehet jönni az Óramúzeumba és az órákon keresztül visszatérhet az ember akár a saját fiatalkorához is – mondja Kovács András. „Az emberek szeretik, mert nyilván a fiatalkorukat hozza vissza arra a pár percre, amíg itt nézik az órákat. Nemcsak karórák, zsebórák vannak, hanem nagyon sok falióra is van. Ezek megmutatják, hogy a magyar polgárságnak milyen órái voltak. Vannak közötte hagyományos órák is, de nagyon sok ónémet jellegű falióra van, amik tipikus fafaragással készült órák. Találhatók itt bécsi barokk órák, de vannak különleges szalonórák, vagy különböző fa, illetve aranyozott fa, vagy réz díszítéssel büszkélkedő asztali órák. A kép, illetve keret órák szintén különlegesek, akár zenélő szerkezettel együtt.”
Van kedvenc órája az óramúzeumban, ami igazán közel áll a szívéhez?
Egy szőlős szalon óra, mert gyerekkoromban ez az óra volt a nappalinkban az egyik szekrényen. Sokszor fantáziáltam akkoriban, hogy vajon mit is ábrázolhat pontosan és talán ez a gyerekkori emlék miatt a legkedvesebb darab számomra. Ez egy francia szalonóra, de Németországban készült, öntvénytokos óra és aranyozással gyártották.
Jelenleg három helyiségből áll az óramúzeum és van még egy műhely rész is az Órajáték alatt. Gyarapíthatnánk az óramúzeum óráinak számát, de úgy gondolom, hogy ez elsődlegesen édesapámnak a gyűjteménye, tehát nem szívesen vásárolnék, vagy tennék ide olyan órát, ami az Óramúzeumnak a jellegét lényegesen átváltoztatná. Van rengeteg, főleg kis karóra, zsebóra, amit lehetne esetleg cserélgetni, vagy feltölteni még vitrineket vele, de nem szeretném teljes egészében átformálni, mert úgy gondolom, hogy az ő munkásságát és az ő óráit mutatja be elsősorban a múzeum.
Mikor látogatható az Óramúzeum?
Csoportokat tudunk fogadni 10-15 főtől. Édesapám is úgy gondolta, amikor megnyitotta, hogy túlságosan szakmai jellegű a kiállítás ahhoz, hogy csak úgy, információátadás nélkül be lehessen menni a múzeumba. A legjobb példa a Múzeumok Éjszakája, amin mi is részt veszünk rendszeresen minden évben. Nagyon sok ember ellátogat hozzánk és pár perc alatt végigjárják a múzeumot, mert olyankor nem csinálunk tárlatvezetést. Szeretnénk azonban egy-egy míves óra mellett elmondani, hogy az milyen jellegű, vagy beszélni az időmérés történetéről, a különböző fajta órákról.
Bejelentkezés az Óramúzeumba: 22/312-235 vagy 30/927-87-73
Nyáron, amikor a turizmus is erősebb a városban, akkor azért sok olyan telefon szokott érkezni, hogy itt vagyunk a múzeumnál néhányan és szeretnénk megnézni, de a munka miatt sajnos nincs mindig arra energiája az embernek, hogy tárlatot vezessen. Ezen szeretnék most változtatni és az egyik kolléganőm is besegít majd a tárlatvezetésben.
Fehérvárnak egy eldugott kincse az Óramúzeum, nem is mindenki tud róla. Bátran jöhetnek akár nyugdíjas klubok, iskolás csoportok, osztályok is!
Nagyon szívesen mutatják meg a gyerekeknek is az órákat, és beszélgetnek közben az órás szakmáról. Minden csoportnak más-más vezetést szoktak tartani. "Nyilván a fiatalabb korosztálynak egy picit az ő nyelvükön megfogalmazva az időmérésről, az órákról nem száraz tartalommal beszélünk, ami jobban leköti őket."
Amikor 2009-ben elkészült a múzeum, akkor mindegyik óra ki lett tisztítva és működőképes volt. 16 év eltelt azóta, biztosan ráférne ezekre az órákra egy belső szerkezeti tisztítás, de mivel kiállítási darabok, olyan sok jelentősége ennek nincsen - mondta Kovács András.
Jártam több óramúzeumban, legutóbb például a bécsiben, ahol olyan órák vannak kitéve, amik tökéletes állapotban vannak - mesélte Kovács András. Csillog-villog a tokja, megvan minden mutatója, az üvegek, karcmentesek, tehát úgy néz ki, mintha egy új óra lenne, holott egy régi, száz éves szerkezet.
Fehérváron a mi múzeumunkban nagyon sok olyan óra látható, amin látszik a száz év lenyomata. Sokat gondolkozom azon, hogy az emberek vajon mit szeretnek látni egy múzeumban? Azt, hogy egy régi tárgy, egy régi óra tökéletes állapotban van, vagy szeretnek elmerengeni azon, hogy vajon az esetlegesen ütött-kopott órának mi lehetett a sorsa, története, mit élhetett át a tulajdonosával? Nehezen tudom eldönteni például azt is, hogy a zsebórák közül csak azokat tegyük ki, amik tökéletes állapotban vannak, vagy jó így, hogy vannak nagyon szép órák a vitrinekben, amiken meglátszik a kor a lenyomata.
Különleges karórákból is sokfajta található a fehérvári Óramúzeumban.
Kovács Jenő órásmester tematikája az volt, hogy a magyar polgárság óráit szerette volna bemutatni. A karóra és a zsebóra, a gyűjtemény nagy része abból az időből való, amikor ő is javában órásmesterként dolgozott. Van az egyik vitrinnek egy olyan része, ahol a szocialista órák, tehát a szovjet órák vannak kiállítva. Itt mindegyik márkából megtalálható egy-egy darab. Ez a gyűjtemény nagyon komolyan átfogja, összefoglalja az akkori óráknak a fazonjait, formáit, irányzatait.