Itt az ideje a lemosó permetezésnek - hogyan és mivel csináljuk?

 A kora tavaszi tennivalók között az egyik legfontosabb a télvégi lemosó permetezés. Ezzel nem csak elpusztíthatjuk a különböző korokozók áttelelő alakjait, hanem erősen megnehezíthetjük aktív támadásukat a kerti szezon idején. A lemosó permetezést közvetlenül a rügyfakadás előtt ajánlatos elvégezni, mert a károsítók is ilyenkor kezdik meg élettevékenységüket és a meglazult rügypikkelyek alá könnyebben behatolnak a növényvédő készítmények.
2009.03.31. 09:06 |
 A kora tavaszi tennivalók között az egyik legfontosabb a télvégi lemosó permetezés. Ezzel nem csak elpusztíthatjuk a különböző korokozók áttelelő alakjait, hanem erősen megnehezíthetjük aktív támadásukat a kerti szezon idején.

A télvégi lemosó permetezés fő célja, hogy a gyümölcsfákon, a bogyótermésűek bokrain, a szőlőtőkéken az ágvázakon, a kéregrepedésekben vagy a rügyek felületén megtapadt gombakártevők szaporító képleteit elpusztítsuk, valamint ritkítsuk a rovarkártevők (atkák, pajzstetvek, levéltetvek, molyok) áttelelő alakjait. Ezzel megelőzhetjük tavaszi fertőzésüket és intenzív támadásukat a vegetációs időszakban.

 Mikor végezzük a lemosó permetezést?

A lemosó permetezést a téli fagyok elmúltával, közvetlenül a rügyfakadás előtt ajánlatos elvégezni, mert a károsítók is ilyenkor kezdik meg élettevékenységüket és a meglazult rügypikkelyek alá könnyebben behatolnak a növényvédő készítmények. A szersodródás elkerülése végett, száraz, szélcsendes időben permetezzünk, ezzel is növelve a permetszer megtapadásának esélyét. A lemosást olyan nagy lémennyiséggel áztatásszerűen kell elvégezni, hogy a törzseken és ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. Néhány szernél vigyázni kell a rügypattanás utáni növénykárosító hatásra, de a legtöbb készítményt ilyenkor is lehet használni. Õsszel is végezhetünk lemosó permetezést, de tél végi permetezés előnye, hogy egy „kemény" tél részben elvégezheti a munkát helyettünk. Évente ajánlatos megismételni. Mivel ezek a szerek mindegyike méreg, ezért a velük való foglalkozás alatt védőfelszerelés használata ajánlott!

 Permetezés előtti tennivalók:

A törzsek, ágak kérgét kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan dörzsöljük át, hogy a repedésekben megbújó károsítók, áttelelő tojások, hernyók, bábok a felszínre kerüljenek. A sarjhajtásokat is ajánlatos levágni, mert ezek a vértetű kedvenc áttelelő helyei. A törzsön, vázágakon lévő varas sebeket éles késsel, kacorral az egészséges részig ki kell vágni, majd sebkezelő anyaggal bekenni. A permetezés előtt végezzük el a metszést is, mert a fák megritkított koronáját a permetszer könnyebben, hatékonyabban be tudja vonni. Mindenképpen távolítsuk el a beteg, elhalt ágrészeket is. A sebfelületeket sebkezelővel (Fagél, Fadoktor, Fabalzsam, Faplaszt, Fixpol) kell lezárni. Ezek hatóanyagai megakadályozzák a baktériumok, gombák számára a seben keresztüli fertőzést. Sok helyen költségkímélő megoldásként olajfestéket használnak erre a célra, amely azonban hamar beszárad, megrepedezik, így egyáltalán nem véd a fertőzéstől. A fákról bokrokról távolítsuk el az összeszáradt tavalyi leveleket, a hernyófészkeket, és a gyümölcsmúmiákat, amelyek a monília első számú fertőzőforrásai.