Rendhagyó tárlatvezetés - Jankovics Marcell várta a közönséget a Trianon kiállításon

A Magyar Kultúra Napja alkalmából Jankovics Marcell várta rendhagyó tárlatvezetéssel a fehérvári közönséget kedden, a Szent István Király Múzeum Trianon kiállításán. A Kossuth-díjas grafikusművész, filmrendező beszélgetőpartnere a zsúfolásig megtelt Bartók Béla téri épületben Látrányi Viktória újságíró, a Fehérvár Médiacentrum hírigazgatója volt.
2019.01.22. 20:01 |
Rendhagyó tárlatvezetés - Jankovics Marcell várta a közönséget a Trianon kiállításon

Trianon 100 éves évfordulójára készült el az anyag, amely könyvben is meg fog jelenni. A történet 1526-tal, a mohácsi vésszel kezdődik, ugyanis okokat írtam össze.

Ezeket az okokat úgy fogalmazom meg, hogy például oszmán-ok, vagy magyar-ok, amikor mi magunk követtünk el hibákat, továbbá román,- szlovák,- jugoszláv-okok, amelyekhez képanyag-tömeg társul, összesen 265 kép, nem feltétlenül kronológiai sorrendben, de az okokat nyomon követve. Írtam hozzá körülbelül ötven oldalt, amelyben nem kímélek senkit sem.” - hangsúlyozta Jankovics Marcell, aki hozzátette: „a képek szatirikusak, humorosnak nem mondanám, hiszen a humor „oldószer”, a szatíra nem annyira az, - inkább a politikai karikatúra jellemzőit viseli - témaköréből adódóan inkább gúnyos, mint vicces. Ennek nagy hagyománya van, különösen abban a kultúrkörben, amelyet Közép-Európának nevezünk.”

Nagyapámtól megörököltem a bajor Simplicissimus lapszámait az 1900-as évek elejétől az első világháború végéig, amely hallatlanul nagy kincs ma már. Ez az élclap, vagy karikatúra.újság olyan volt, hogy a német császárral is mert gúnyolódni és ebből nem származott baj. Ezt a fajta szemléletet próbáltam bevezetni. A bűnök arányai viszont olyanok, hogy a magyarokkal szembeni kritika eltörpül a másokkal szembenivel, ami azért is van, mert ugyan sok nemzetiségű magyar vagyok, de magyar.” - zárta gondolatait a Kossuth-díjas grafikusművész.

„A Trianon című kiállítás mintegy vizuális körképként, képregényszerűen meséli el Trianon történetét, az előzményekből kiindulva a török hódoltságtól egészen napjainkig” - emelte ki Tóth Norbert, a kiállítás kurátora.

A tárlattal kapcsolatos további információk a https://trianonkiallitas.hu/ oldalon találhatók.