Januártól hálózaton belül sem működnek a hétjegyű telefonszámok

 Mivel 2010. január 16-tól a mobiltelefon-számokat csak a teljes formátum, azaz mind a tizenegy számjegy tárcsázásával lehet hívni, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), a Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője (HFJK) és három mobilszolgáltató azt javasolja, hogy minden felhasználó már korábban írja át készülékében a hét számjeggyel tárolt hívószámokat.
2009.11.18. 08:06 |
Mivel 2010. január 16-tól a mobiltelefon-számokat csak a teljes formátum, azaz mind a tizenegy számjegy tárcsázásával lehet hívni, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), a Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője (HFJK) és három mobilszolgáltató azt javasolja, hogy minden felhasználó már korábban írja át készülékében a hét számjeggyel tárolt hívószámokat.
 
 Az NHH közleménye szerint január 16-tól csak a teljes, azaz a belföldi előtét, hálózatkijelölő szám és előfizetői szám formátum alapján lehet majd SMS-t és MMS-t is küldeni. Azt is javasolják, hogy a vállalkozások és a magánszemélyek ellenőrizzék a SIM kártyával működő riasztók, liftek és egyéb berendezések, például távvezérelhető kazánok tárcsázási beállítását is azért, hogy azok január 16-tól is zavartalanul üzemeljenek.
 
 Célszerű ellenőrizni az olyan számítógépes szoftverek beállításait, ahol tárcsázáshoz vagy üzenetküldéshez hívószám van rögzítve. Ajánlják azt is, hogy a vállalkozások, magánszemélyek és közintézmények a fejléces papírjaikon, honlapjaikon, illetve névjegykártyáikon, hirdetéseiken és egyéb felületeiken a telefonszámokat a +36-os formátummal tüntessék fel.
 
 Január 16-tól a hét számjegy használata esetén a hívás sikertelen lesz, illetve az így küldött üzenetek nem érkeznek meg a címzettekhez. A sikertelen hívási kísérletről hangbemondás tájékoztatja az előfizetőket, míg a csak hét számjeggyel küldött SMS-ek és MMS-ek nem fognak megérkezni a címzetthez.
 
Az előfizetőkhöz köthető mobiltelefon számok a 06-os belföldi, vagy +36-os nemzetközi előhívóból, a szolgáltató kétjegyű hálózatkijelölő számából, 20, 30, 70, valamint a hétjegyű előfizetői számból állnak. A hívószámok jövőre sem változnak, és más mobilhálózatokba ugyanúgy lehet hívást indítani, mint jelenleg. Hálózaton belül azonban az előfizetők mobilszámai január 16-tól már nem érhetőek el a hét számjegyű hívószámmal, és SMS vagy MMS küldésekor is a teljes, tizenegy számjegyből álló hívószámot kell majd megadni.
 
Az NHH, a HFJK, a Pannon, a T-Mobile és a Vodafone szerint az a legegyszerűbb, ha az előfizetők a telefonkönyvben tárolt hétjegyű hívószámokat kiegészítik a +36 azonosítóval és a hálózat kijelölő 20-as, 30-as vagy 70-es számmal.
 
A Pannon, a T-Mobile és a Vodafone ügyfeleinek száma napjainkban közel 12 millió, s ez a szám a következő években várhatóan tovább nő: a rendelkezésre álló kiosztható hívószámok azonban korlátozottan állnak rendelkezésre, s ezért ezek körének bővítése érdekében kerül sor tizenegy számjegy bevezetésre. Mivel megszűnik a hálózaton belüli hét számjegyes hívás és üzenetküldés lehetősége, újabb számmezők szabadulnak fel.
 
A hívószámok tárcsázásának változásával lehetővé válik a mobilszolgáltatók által használható számmező közel hatmillió telefonszámmal való bővítése. Január közepe után, a mobilszolgáltatók által kiadott hétjegyű előfizetői számok nullával, vagy eggyel is kezdődhetnek majd, míg jelenleg a mobilszámok csak a 2000000-9999999 tartományból használhatók.
 

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.