Javult Magyarország versenyképessége

Az 58. helyről az 52.-re ugrott előre Magyarország a Világgazdasági Fórum (WEF) idei versenyképességi listáján – ezzel megelőzve Szlovákiát is; a térség államai inkább visszacsúsztak, mintsem fejlődtek a két éves összevetés szerint. Az első helyezett Svájc, az Egyesült Államok csak a negyedik lett. A közép-európai régióban csak Lengyelország produkált a magyarénál nagyobb éves szintű előrelépést - ők 7 helyet ugrottak a WEF skáláján, míg mi hatot.
2010.09.09. 16:10 |
Az 58. helyről az 52.-re ugrott előre Magyarország a Világgazdasági Fórum (WEF) idei versenyképességi listáján – ezzel megelőzve Szlovákiát is; a térség államai inkább visszacsúsztak, mintsem fejlődtek a két éves összevetés szerint. Az első helyezett Svájc, az Egyesült Államok csak a negyedik lett.  A közép-európai régióban csak Lengyelország produkált a magyarénál nagyobb éves szintű előrelépést - ők 7 helyet ugrottak a WEF skáláján, míg mi hatot.
 
A zóna országait inkább visszaesés jellemzi, Szlovákia például a tavalyi 47. posztról a 60.-ra csúszott vissza, de nyolc pontot veszített a listán Szlovénia (45.) és hármat Románia (67) is. A magyar gazdaság ugyanakkor két év alatt 10 helyet lépett előre a listán, s ezzel az erős középmezőnybe tartozik.
 
Nemzetközi megítélésünk jó az egészségügy, oktatás terén és a munkaerőpiac hatékonyságát tekintve is – kockázatosnak tartják viszont a magyar gazdaságot, az adók szabályozását, a finanszírozást és a korrupció mértékét; a WEF kedvezőtlenül ítélte meg emellett a kormányzati stabilitást, a bürokrácia hazai szintjét és az etnikum foglalkoztatását – és alacsony értéket állapított meg az innováció szempontjából is.
 
A listavezető idén Svájc, melyet Svédország követ; a harmadik Szingapúr, a az Egyesült Államok pedig a negyedik helyre került – két helyezést csúszva vissza a tavalyi felméréshez képest. A Világgazdasági Fórum összesen 139 ország éves gazdasági helyzetét vizsgálja – 12 szempontból és világszerte 13 ezer gazdasági vezető megkérdezésével.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.