Jelentősen kevesebbet költött a TB gyógyszertámogatásra

Közel 26 milliárd forinttal kevesebbet költött június 30-ig a gyógyszerek támogatására a tb, mint az elmúlt év első felében. Ötödével csökkent a dobozforgalom, 15 százalékkal a receptek, a betegek s a táppénzes napok száma. A biztosító idei gyógyszerkiadásait 320 milliárd körüli értékre prognosztizálják, a gyártók gyógyszeradója 30-35 milliárd lehet. A legnagyobb mértékben egyébként a kiemelten támogatott orvosságok forgalma mérséklődött. Az OEP szerint ebben közrejátszott, hogy minden doboz után 300 forint térítési díjat kell fizetni a betegnek.
2007.07.04. 07:56 |
 Közel 26 milliárd forinttal kevesebbet költött június 30-ig a gyógyszerek támogatására a tb, mint az elmúlt év első felében. Ötödével csökkent a dobozforgalom, 15 százalékkal a receptek, a betegek s a táppénzes napok száma. A biztosító idei gyógyszerkiadásait 320 milliárd körüli értékre prognosztizálják, a gyártók gyógyszeradója 30-35 milliárd lehet.


A visszaesés részben indokolható az influenzajárvány elmaradásával is, de a szakember inkább a terápiák változásával magyarázza a változást. Úgy fogalmazott: a korszerűbb és azonos terápiás értékű gyógyszerekre történő átállás miatt csökkent a megvásárolt dobozok száma, hiszen amíg a régebbi hatóanyagokból naponta több tablettát kellett bevenni, a modern készítményekből elég akár napi egy is. A legnagyobb mértékben egyébként a kiemelten támogatott orvosságok forgalma mérséklődött. Az OEP szerint ebben közrejátszott, hogy minden doboz után 300 forint térítési díjat kell fizetni a betegnek, így a fogyasztás transzparenssé vált, csökkent a visszaélések száma.

A biztosító az idei gyógyszerkiadásait 320 milliárd körüli értékre prognosztizálja, a gyártóknak pedig - a termékeikhez nyújtott tb-támogatás 12 százalékos megadóztatása és az orvoslátogatók után fizetett regisztrációs díj miatt - 30-35 milliárdot kell fizetni.