-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Jövő héten lezárulhat az uniós alkotmányozás
Brüsszelben jövő héten összeül az Európai Tanács és a kormányközi konferencia is, hogy befejezze az uniós alkotmányozási folyamatot. Bár még mindig vannak éles ellentétek néhány kérdésben, a Külügyminisztérium csoportfőnöke szerint komoly esély van az egyezségre.
Brüsszelben jövő héten összeül az Európai Tanács és a kormányközi konferencia is, hogy befejezze az uniós alkotmányozási folyamatot. Bár még mindig vannak éles ellentétek néhány kérdésben, a Külügyminisztérium csoportfőnöke szerint komoly esély van az egyezségre.
Az európai alkotmány június 18-iki véglegesítése esetén a jelek szerint valamennyi magyar prioritást tartalmazni fogja - mondta Györkös Péter, a Külügyminisztérium főcsoportfőnöke szerdán. A jövő héten Brüsszelben ismét összeülő kormányközi konferenciának a június 17-iki EU-csúcsot követő napon tartandó ülésének célja a politikai megállapodás elfogadása az európai alkotmányról. A magyar küldöttséget Medgyessy Péter miniszterelnök vezeti.
Az ír EU-elnökség által előterjesztett tervezetben a kisebbségi formula mellett a védelempolitika és a megerősített együttműködés kapcsán korábban megfogalmazott magyar prioritások egyaránt kellő mértékben helyet kaptak.
A főcsoportfőnök kitért arra, hogy a kereszténység esetleges beemelése az alkotmány preambulumába, a minősített többség kiterjesztése újabb területekre, valamint az intézményi csomag kérdése változatlanul nyitott kérdés a tagállamok között. A minősített többségi szavazást négy terület, az adózás, a közös kül- és biztonságpolitika, a szociálpolitika, valamint a bel- és igazságügyi együttműködés egyes kérdéseire terjesztenék ki. Györkös Péter szerint bár a vita éles, Magyarország nem áll annak ütközőpontjában.
Egy kiegyensúlyozott intézményi csomag elfogadásában bízunk - közölte Györkös Péter, aki kifejtette, hogy Magyarország - osztva a kis- és közepes tagállamok álláspontját - azt akarja, hogy ne legyen kisebb Európai Bizottság, és tartsák fenn az egy ország, egy szavazóbiztos rendszerét.
Ami a minősített többség ügyét illeti, Magyarország kész elfogadni a kettős többség elvét, mert az egyszerűbbé és átláthatóbbá teszi a döntéshozatali rendszert. Györkös Péter elmondta: a magyar álláspont szerint indokolt, hogy kettős többségnél a tagállamszám-mutató a lehető legkevésbé térjen el a lakosságszám-mutatótól. A konvent által tavaly előterjesztett javaslat alapján a tagállamok 50 százaléka, plusz 60 százalékos lakosságarány kellene a minősített többséghez, a számokról, arányokról azóta is komoly viták vannak.
Tárgyalnak a Bizottság elnökének személyéről
A 17-ei Európai Tanács ülésén szintén fajsúlyos kérdéseket vitatnak meg a tagállamok miniszterelnökei és elnökei. Szó lesz az unió bel- és igazságügyi politikájáról, azaz a tamperei folyamat folytatásának kérdéséről, valamint a terrorellenes akcióterv végrehajtásának eddigi eredményeiről és a további lépésekről. Ezen kívül tárgyalnak a novemberben újjáalakuló Európai Bizottság elnökének és az Európai Tanács főtitkárának személyéről is.
Egy kérdésre válaszolva Györkös Péter elmondta: Magyarország továbbra is szeretné, ha az Európai Határőrizeti Ügynökség székhelye Budapesten lenne, ám szerinte a kérdés nem fog felvetődni.