Július 19-ig látható az Antal-Lusztig Gyűjtemény Fehérváron

Július 19-ig látható az Antal-Lusztig Gyűjtemény a Csók István Képtárban, a A Városi Képtár – Deák Gyűjteményben és a Volksbank Galériában. A mintegy háromezer műtárgyból álló Antal–Lusztig-gyűjtemény a 20. századi magyar képzőművészet fejlődését mutatja be reprezentatív módon. Több mint 300 alkotó munkái találhatók meg az anyagban, amely kizárólag magyar művészek munkáira épül.
 
2009.07.12. 20:28 |
Július 19-ig látható az Antal- Lusztig Gyűjtemény a Csók István Képtárban, a A Városi Képtár – Deák Gyűjteményben és a Volksbank Galériában. A mintegy háromezer műtárgyból álló Antal–Lusztig-gyűjtemény a 20. századi magyar képzőművészet fejlődését mutatja be reprezentatív módon.
 
Antal Péter az egyik legjelentősebb magángyűjteményt építette fel az elmúlt évtizedekben. A tradíció adott volt, hisz már a nagyapa, Lusztig Sámuel is gyűjtött műtárgyakat, ez az anyagi és szellemi örökség alapozta meg a gyűjtemény további gyarapítását.
 
A mintegy háromezer műtárgyból álló Antal–Lusztig-gyűjtemény a 20. századi magyar képzőművészet fejlődését mutatja be reprezentatív módon: Szinyei Merse Páltól Csontváryn, Rippl Rónain, Gulácsyn, Ferenczy Károlyon, a Nyolcak és aktivisták csoportján, majd Anna Margiton, Ámos Imrén és Ország Lilin át egészen napjainkig, Ujházi Péterig, Kicsiny Balázs és Baglyas Erika műveiig tart az ív, amelyet a gyűjtemény átfog. Több mint 300 alkotó munkái találhatók meg az anyagban, amely kizárólag magyar művészek munkáira épül; elsősorban klasszikus táblaképekre, egyedi grafikákra és plasztikákra. A kollekció ugyanakkor bizonyos életművek és jelenségek köré koncentrálódik.
 
Székesfehérváron egyidejűleg négy, a város képzőművészetében meghatározó intézményben – Szent István Király Múzeum, Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, Volksbank Galéria, Pelikán Galéria – a 19–20. század és napjaink képzőművészetének legfontosabb stílusirányaiból és alkotóitól látható a reprezentatív tárlat. A négy helyszín egymást is kiegészítő válogatása lehetővé teszi, hogy közel 300 műtárgy bemutatásával a látogatók átfogó képet kapjanak a jelentős értékeket magában foglaló magángyűjteményről.
 
Az intézményekben a magángyűjteményből kiállított műtárgyak kapcsolódnak a város művészeti hagyományaihoz és a közgyűjteményeiben őrzött alkotásokhoz. A négy helyszínes kiállítás az Antal–Lusztig gyűjtemény eddigi egyik legnagyobb szabású bemutatkozása.