-
Te is lehetsz Raoul!
Te is lehetsz Raoul! címmel hirdetett vetélkedőt középiskolások számára a Raoul Wallenberg Emberségek Háza Egyesület a téli szünetre. A feladat szerint a diákoknak közösen kell megalkotniuk egy szabaduló sétát, jelentkezni december 23-ig, hétfőig lehet.
2024.12.19. -
Pop-Up Vásár
Egyedi, textilművészeti alkotásokból válogathatnak és a vállalkozó szelleműek a szövést is kipróbálhatják december 21-én, szombaton 15 órától a Felsővárosi Alkotóházban. A karácsonyi pop-up vásár kínálatában Szabó Anikó, Bokányi Nóra és Módra Bettina sáljai, takarói, szőnyegei, valamint különleges kerámiái kapnak helyet.
2024.12.19. -
Felkészülés a szülésre
Folytatódnak 2025-ben a szülésre felkészítő, ingyenes tanfolyamok a Székesfehérvári Egészségfejlesztési Iroda szervezésében. Az első kurzus január 6-án kezdődik, telefonon vagy e-mailben várják a jelentkezéseket.
2024.12.19. -
Karácsonyi fúvóskoncert
December 22-én, vasárnap 17 órára várja a zeneszerető közönséget karácsonyi koncertjére a Székesfehérvári Fúvószenekar. A belépés ingyenes, de adományokat elfogadnak a zenekar javára.
2024.12.19.
Ünnepélyesen zárta az idei szezont vasárnap a Katonai Emlékpark Pákozd
A generációk együtt „játszottak” ejtőernyőst.
Görög István a Katonai Emlékpark Pákozd ügyvezetője, a Honvédség és Társadalmi Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete alelnöke megmutatta a Park legújabb részét, a helyet, ahol tűzéreknek állítottak emléket. Mint mondta ezzel teljes lett a Park, gyakorlatilag a magyar honvédség 173 éve, annak történelme látható e helyen.
Az ejtőernyő-felderítők napjáról Kiss Dávid beszélt.
- Hogy kezdődött mindaz, amit ma megmutattak?
- Immár 100 éves hagyománya van a katonai ejtőernyőzésnek, és úgy vélem, az első ejtőernyős katonának, aki kivetette magát a gépből éppen olyan személyes bátorságra, példamutatásra és képzettségre volt szüksége, mint annak, aki tegnap tette meg ugyanezt. A baráti körünknek ezt a száz évét és eme tevékenységét igyekeztünk bemutatni ezen a napon. Foglalkoztunk az a magyar katonai ejtőernyős felderítésnek a rendszerével 1938 és 1998 között, ami összefonódik a magyar felderítés világával is. Ne feledjük, az 1950-es évek végétől az ejtőernyő, mint a magyar mélységi felderítés eszköze jelenik meg a katonák világában, eszköztárában. Olyan katonákat helyeznek ki a területre ezzel az eszközzel, akiknek az elsődleges feladtuk az információszerzés. Van is becenevük, ők a csend harcosai.
- Mik voltak a nap programjai?
- Megvalósítottuk az összes mai napra tervezett programunkat. Nagy örömünkre a látogatók között nagyon sok veteránnal találkozhattunk, akiknek a bemutatottak nem jelentettek nagy újdonságot. Nagyon fontos volt, hogy a múltjukat újra átéljék, még ha csak egy napig is, és megmutassák azt a gyerekeiknek, esetleg az unokáiknak. Több előadás elhangzott, ezek közül kiemelem Somkutas alezredes úrét, aki nagyon felkészült a felderítés történetéből, és mondanivalóját személyes történeteivel „fűszerezte”. Hagyomány őrzőink fegyver és felszerelésbemutatóval színesítették a napot, az itt lévő ejtőernyőket a veteránok felpróbálták, sőt, ráadták a gyerekeikre is. Nagy élmény volt látni, ahogy a generációk együtt „játszottak” ejtőernyőst. Folyamatosan mentek azok a propaganda filmek, amelyek rólunk, ejtőernyős felderítőkről szóltak. Az előadások és a filmek is sok nézőt vonzottak, így sikeres napról beszélhetünk.