-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Kérdezd a karmestert, avagy találkozás a zenével, emberközelben
A sorozat első estjén Haydn népszerű Napszak-szimfóniáinak első darabja, a 6. D-dúr „A reggel” szimfónia állt a középpontban.
Aztán átadta a szót a közönségnek, és jöttek a kérdések sorban. Arról, hogy Haydn a maga korában progresszív zeneszerzőnek számított, vagy inkább „slágergyáros” volt, előírta-e a zenészeinek, és egyben a jövő muzsikusainak, hogy hány fős zenekar játssza például a Reggel szimfóniát? Kérdezték, hogy a karmesteri pálcának, vagy a kézzel történő vezénylés mikor és miért szükséges, hogy a zenekaroknak muszáj kottából játszaniuk, vagy kotta nélkül is képesek erre. Péter pedig kedvesen, egyszerűen, de mégis nagy szakmai tudásról árulkodva beszélt. Sőt, a mondanivalóit illusztrálta is. Megmutatta hogyan játszanak pianóban, vagy fortissimoban, a pizzicato miképp hangozhat Mozarttól Brahmson át Bartókig, azt, hogy miképp vezényel a karjával, hogy egyetlen d-hangot megszólaltatva miképp lehet akár zeneművet is alkotni a kéz mozdulataival dirigálva a zenészeket. Nagy tetszést aratott.
Végül a közönség áhítattal hallgatta meg a teljes 6. D-dúr „A reggel” szimfóniát. Csodás másfél órában volt része azoknak, akik eljöttek a kamarateremnek kikiáltott koncertterembe.
Találkozhattunk a zenével – egészen emberközelben!