-
Sikerfilmek a Barátságban
December 27-én pénteken a Fekete pont, december 28-án szombaton pedig a Futni mentem című magyar sikerfilmeket tűzi műsorára a Barátság mozi. Emellett animációs filmet, spanyol vígjátékot és zenés mozifilmet is láthatunk.
2024.12.25. -
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23.
Két díjátadó, két győzelem - Miklóscsabi pincéje duplán elnyerte a Legszebb Borbirtok címet
Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka Kisbirtok kategóriában első helyezett, valamint Magyarország Legszebb Borbirtoka 2024 címet nyerte el Miklóscsabi pincéje. Minderről sajtótájékoztató keretében számolt be a díjazott, Mikós Csabi borász. Az eseményen jelen volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, Törő Gábor, a térség országgyűlési képviselője és Fenyves Péter, Mór polgármestere.
A borhoz kapcsolódó kulturális és turisztikai érték tovább erősíti Mór és Székesfehérvár kapcsolatát - kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere fontosnak nevezte az agglomerációban lévő városok, települések együttműködését, a közös kérdésekben, feladatokban, a jövő érdekében való együttgondolkodás képességét. A két országos elismeréshez gratulálva kiemelte, Miklós Csabinak az elismerés mellett köszönettel tartozik a város, hiszen az elmúlt években nagyon sok mindenben segítette a munkát. Kiemelte a jótékonysági estet, ahol a borárverés sikerességéhez szakmai hitelességével járult hozzá, mind az országos borászatok megszólításával, mind az árverés lebonyolításával.
A jövőt illető együttműködés kapcsán szólt arról az ötletről, amelyet a Beregszászi utcában található pince hasznosításával kapcsolatban szeretne megvalósítani a város. A tervek szerint időről időre a gasztronómiához és a borkultúrához kapcsolódó eseményeket tartanának, bemutatkozási lehetőséget adva a vármegyéhez tartozó borászatoknak, otthont adva tematikus rendezvényeknek. E programok megvalósításában dolgozunk együtt Miklós Csabival - fogalmazta meg.
“Az elmúlt évek alatt Miklós Csabinak is köszönhetően erősödött a móri borászok közössége. A fiatalokat megszólítva, friss ötletekkel, a hagyományok tisztelete mellett olyan programokkal jött elő, amelyek új színt hoztak a borvidék életébe. A gasztronómia, a borfogyasztás kultúrájának megismertetése a turizmus fellendülésével járt. Emellett Csabi munkájával, szakmai tudásával, az általa kezdeményezett összefogásokkal erősíti a borászok közösségét is.” - hangsúlyozta Törő Gábor, a móri térség országgyűlési képviselője.
A sajtótájékoztatón jelen volt Mór polgármestere, Fenyves Péter is, aki örömét fejezte ki, hogy a gazdasági, kulturális és turisztikai területen egyre szorosabb a kapcsolat Mór és Székesfehérvár között. Mindkét városnak az a célja, hogy ebben a mai versenyhelyzetben még erősebbé váljon ez a partnerség - erősítette meg a móri városvezető.
Miklós Csabi a szakmai díjakról szólva elmondta, hogy négy éve avatták fel a pincét, és lám, ennek és az ezt megelőző több évtizedes munkának most beérett a gyümölcse. „Ez egy nagyon boldog út volt, ami idevezetett, persze nem volt árnyékmentes, de örömmel mentünk, megyünk rajta végig. Ennek nem csak mi vagyunk a gyújtózsinórja, hanem a gyönyörű környezet, a családunk, a munkatársaink és az a közeg, amely körülvesz bennünket; bármilyen őrült és vagány ötletet találunk ki, mellénk állnak, támogatnak. Nem csak a borász kollégák, hanem a város és a térség is. A borvidék ismertsége, sikere a családi borászatok összefogásával nő. Büszke vagyok arra, hogy ez Móron sikerült.” – tette hozzá a borász.
A Bor és Piac magazin 2012-ben írta ki első alkalommal a Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka pályázatot, amelyet idén immár 13. alkalommal hirdettek meg. Az olvasói szavazatok alapján díjazásra ajánlott, összesen kilenc szőlőbirtokot a lap szerkesztőségének tagjaiból, az előző év első helyezettjeinek képviselőiből, valamint a MATE (Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem) szőlészeti és borászati tanszékeinek professzoraiból, emeritus professzoraiból álló zsűri látogatta sorra június folyamán, hogy a látottakat és tapasztaltakat kiértékelve, pontozás alapján megszülessen a végeredmény. A birtokméreteknek megfelelően három kategóriában került sor a szavazatok összegzésére: a 10 hektár alatti birtokok a Kisbirtok, a 11-50 hektáros szőlőterülettel rendelkező borászatok a Középbirtok, míg az ezen felüliek a Nagybirtok kategóriában indulhattak. Miklóscsabi pincéje a Kisbirtok kategóriában ért el első helyezést, holtversenyben a Cseri Pincészettel.
Szeptember 14-én egy újabb díjátadó gálára voltak hivatalosak. Az Agrotrend Csoport szervezésében nyolcadik alkalommal rendezték meg a Magyarország Legszebb Birtoka díjátadó gálát, ami egyben az országos birtokbejárás lezárása volt. Utóbbi során a zsűri számos szempont szerint értékelte a döntős birtokokat, kiemelve azok szakmai teljesítményét és innovációját. A gálán a zsűri döntése alapján a Magyarország Legszebb Borbirtoka 2024 címet Miklóscsabi pincéje nyerte, amely – az értékelés szerint – a borászati ágazatban nyújtott kimagasló szakmai teljesítménye révén emelkedett ki a mezőnyből.