Kétezer fehérvári háztartásban érhető el 100 Mbit/s-os adatátvitel

 Székesfehérváron mintegy kétezer háztartásban érhető el a legnagyobb magyar telekommunikációs vállalat a Magyar Telekom Nyrt. optikai hálózata. Az új rendszeren akár 100 Mbit/s letöltési sebesség is rendelkezésre áll a városban. A szolgáltatásról pénteken tartottak sajtótájékoztatót, melyen a cég vezérigazgató-helyettese Winkler János és a város gazdasági tanácsnoka Knizse Gyula is ott volt.
2009.05.22. 14:56 |
 Székesfehérváron mintegy kétezer háztartásban érhető el a legnagyobb magyar telekommunikációs vállalat optikai hálózata. Az új rendszeren akár 100 Mbit/s letöltési sebesség is rendelkezésre áll a városban.
 
 A rézkábeleket nem arra találták ki, hogy nagy sebességű telekommunikációs szolgátatásokra lehessen használni – mondta Winkler János a Magyar Telekom Nyrt vezérigazgató-helyettese a szolgáltatásról tartott sajtótájékoztatón. Az optikai kábel vastagsága 125 mikrométer, melyen több 10 kilométeres távolságra lehet nagy mennyiségű információt küldeni.
 
 
 A város gazdasági tanácsnoka Knizse Gyula arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy 20 éven belül a digitális analfabétizmus lesz a társadalmi leszakadás egyik fő kiváltó oka Magyarországon. Az optikai kábelen elérhető 100 Mbit/s le és feltöltési sebesség jelenleg 50 ezer magyar háztartásban érhető el, év végére pedig 220 ezer előfizetésre számítanak.

 A Magyar Telekom optikai hálózat kiépítése során elsősorban FTTH G-PON (Gigabyte Passive Optical Network, gigabites passzív optikai hálózat) technológiát használja, ugyanakkor az egyedi körülmények figyelembevételével, eseti alapon egyéb technológiák használatára is sor kerülhet. A G-PON technológia egy pontból több fogyasztó lakóhelyéig viszi el az optikai szálat, az egyetlen optikai szálon pedig áramellátást nem igénylő (passzív) eszközök osztják meg a sávszélességet, ezáltal a technológiát költséghatékonyság jellemzi.
 
 Videó az T-home optikai hálózatáról a társaság weboldalán

 
A száloptikát lehetővé tevő elv már a 19. század derekán, Párizsban bemutatásra került. A működési elvet felhasználó első gyakorlati alkalmazások (pl. belső orvosi vizsgálatok) azonban csak jóval később, a huszadik század elején jelentek meg.Az első, az optikai szál feltalálásához vezető kísérleteket 1952-ben végezték, majd 1963-ban egy brit vállalat munkatársai hozták nyilvánosságra a gondolatot, hogy az optikai szálak a távközlés gyakorlatban hasznosítható közegévé válhatnak. A jelveszteség csökkentése tette lehetővé az optikai távközlés előretörését, és így az internet használatát.1991-ben a fotonkristályok megjelenése tette lehetővé a fotonkristályos optikai szálak kifejlesztését. Az első fotonkristályos optikai szálak 2000-ben kerültek kereskedelmi forgalomba. Ezek a hagyományos szálakkal elérhetőnél nagyobb teljesítmény átvitelére képesek, és általuk optimálisabb működés valósítható meg bizonyos alkalmazások esetén.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.