-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Kevesebb kávét fogyasztunk az európai átlagnál - évi 12 kilóval a finnek a rekorderek
A finnek isszák a legtöbb, a románok pedig a legkevesebb kávét Európában. Míg Finnországban az egy főre jutó kávéfogyasztás eléri a 11,94 kilót, Romániában még a 2 kiló sincs. Magyarország is alatta marad az európai átlagnak a maga 3,32 kilós évi átlagos fogyasztásával. Az európaiak évente átlagosan 5 kilogram kávét főznek és isznak meg. A fogyasztás mennyiségét természetesen az is befolyásolja, hogy a terméket mekkora adó terheli. Az EU-csatlakozásra készülő Romániában és Bulgáriában jelenleg még luxusadó sújtja az élvezeti cikket...
A finnek isszák a legtöbb, a románok pedig a legkevesebb kávét Európában. Míg Finnországban az egy főre jutó kávéfogyasztás eléri a 11,94 kilót, Romániában még a 2 kiló sincs. Magyarország is alatta marad az európai átlagnak a maga 3,32 kilós évi átlagos fogyasztásával.
Az európaiak évente átlagosan 5 kilogram kávét főznek és isznak meg. Finnország áll a lista élén 11,94 kilóval, az osztrákok 7,6, a németek 7,4, a szlovákok 3,5, a csehek pedig 3,2 kilogramot fogyasztanak - írja az euractiv.hu.
A fogyasztás mennyiségét természetesen az is befolyásolja, hogy a terméket mekkora adó terheli. Az EU-csatlakozásra készülő Romániában és Bulgáriában jelenleg még luxusadó sújtja az élvezeti cikket, s az uniós törvényekkel való harmonizáció érdekében most kezdték el a luxus-adó folyamatos csökkentését, egészen a teljes felszámolásig.
Bulgáriában tavaly 60 százalékig csökkentették a kávéra rótt luxusadót, s ezzel nem mellesleg kemény csapást mértek a kávécsempészekre, növelve egyúttal a hivatalos kávéimport mennyiségét. Jelenleg Bulgáriában a kávé luxusadója mintegy 350 euró a nyers kávé tonnájára számítva, 1000 euró a pörkölt kávé és 4000 euró az instant kávé tonnájára.