Kezdődik a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyt körülvevő angolpark helyreállítása

A 20. század első évtizedeiben Hein János tervei alapján alakították ki a kastélyt körülvevő angolparkot. A projekt keretében Hein 1911-es tervei alapján újítják fel a kastély kertjét: helyreállítják az egykor a kertben található tavat, melynek folyamatos vízpótlása a közelben folyó Gaja által nyújtott természeti erőforrás hasznosítására épül majd.
2014.04.01. 12:05 |
Hivatalosan is kezdetét vette „A fehérvárcsurgói Károlyi-kastélykert helyreállításának első üteme: A kastély környezete, és a tó helyreállítása” című projekt. A mintegy 240 millió forintból, európai uniós támogatással megvalósuló beruházás eredményeként a Károlyi kastély épületegyüttesét körülölelő 22 hektár nagyságú történeti kert várhatóan 2014. december végére visszanyeri egykori fényét.
A projekt kedvezményezettje a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MNV Zrt.) 2014. március 26-án ünnepélyes nyitórendezvény keretében ismertette a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélykert felújításával kapcsolatos részleteket. A Fehérvárcsurgón rendezett megnyitón gróf Károlyi György, a Károlyi József Alapítvány alapítója, Törő Gábor, országgyűlési képviselő, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Marjay Gyula, az MNV Zrt. ingó- és ingatlanvagyonért felelős főigazgatója is köszöntötte a résztvevőket.

A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély történeti kertje országos jelentőséggel bíró műemlék. A 20. század első évtizedeiben Hein János tervei alapján alakították ki a kastélyt körülvevő angolparkot. A beruházás elsődleges célja a kastélyt körbeölelő történeti kastélyparknak és a kert egyik fő értékét adó tónak a helyreállítása.
 A projekt keretében Hein 1911-es tervei alapján újítják fel a kastély kertjét. Helyreállítják az egykor a kertben található tavat, mely helyén jelenleg nádas található. A tó folyamatos vízpótlása a közelben folyó patak által nyújtott természeti erőforrás hasznosítására épül majd. A projekt keretei között zajló fejlesztések a patakot nem károsítják, az alkalmazott műszaki megoldások a természetes folyamatok leképzésén alapulnak. Az eredeti tervek alapján visszaállítják a csipke teraszról a tóhoz vezető lépcsősort, rekonstruálják a kerti építményeket és sétányokat, valamint felújítják a park növényállományát. A park rehabilitációja során kiemelkedő szempont a meglévő természeti értékek védelme, a biodiverzitás növekedéséhez való hozzájárulás.

A kastély belső udvarán található díszkert egy korábbi program keretén belül már visszanyerte régi pompáját.
A projekt során felújított és helyreállított park üzemeltetését a beruházást követően a Károlyi József Alapítvány veszi majd át, vállalva annak természetvédelmi és műemlékvédelmi szempontoknak megfelelő fenntartását.

A fejlesztésekkel Magyarország egyik legszebb, de az elmúlt évtizedekben méltatlan állapotba került tájképi kertjének jelentős része nyeri vissza egykori fényét. A történeti kastélykert helyreállításával megvalósuló rendezett környezet egyrészt hazai, másrészt nemzetközi viszonylatban is hozzájárul majd az oktatás, szemléletformálás, turizmus és a tágan értelmezett rekreáció, sport, felüdülés térségfejlesztésben betöltött szerepének erősítéséhez.
A fehérvárcsurgói Károlyi kastély Magyarország egyik olyan történeti műemléke, amely szinte teljes egészében megmaradt. Az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott felújítás, helyreállítás után méltón reprezentálhatja majd a hazai tájépítészet európai színvonalát.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.