-
Halottak napi hangverseny
A Szent István-székesegyházban lesz az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hagyományos Halottak napi hangversenye. A november 4-én, hétfőn 19.30 órakor kezdődő koncerten többek között Niccolò Jommelli 1756-ban komponált Requiem című műve csendül fel énekes szólisták és a vegyeskar közreműködésével.
2024.11.02. -
Mindenszentek a Béla úton
Mindenszentek napján, halottak napja előestéjén hagyományosan idén is ökumenikus megemlékezés volt a Béla úti temetőben. A "Vigasztaló szó a gyászban és emlékezésben" címmel énekek hangzottak el, többen mécsest gyújtottak. A történelmi egyházak képviselői imádsággal, szentbeszéddel emlékeztettek az örök életre és Fehérvár polgármestere is emlékezett a város közösségének nevében.
2024.11.01. -
200 éves a gyülekezet
Záróeseményéhez érkezett a székesfehérvári református egyház ünnepi programsorozata. A hívők ebben az esztendőben köszöntötték a gyülekezet megalapításának 200. évfordulóját.
2024.11.01. -
Íróasztal Korzenszky Richárddal
Korzenszky Richárd bencés szerzetes volt a Vörösmarty Társaság vendége. A volt tihanyi apát Bobory Zoltán meghívására érkezett a társaság Íróasztal című programsorozatának vendégeként.
2024.11.01.
Klasszikus filmek, jelmezkiállítás és fényfestés a Magyar Kultúra Napján
Filmklasszikusok – Keménykalap és krumpliorr a gyerekeknek, Hippolyt, a lakáj a felnőtteknek – a kis kiállítóban, Polcz Alaine írásaiból készült előadás a színházteremben, kiállítás a Régimódi történet című színmű jelmezeiből - többek között ilyen programokkal készülnek a Magyar Kultúra Napjára.
Az eseményen a Székesfehérvári Balett Színház táncosait és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar muzsikusait is láthatja-hallhatja a közönség, zárásként pedig Szabó Balázs Bandáját hallhatjuk. Az érdeklődők magyar társasjáték-tervezők játékait is kipróbálhatják a program keretében, amelynek idején sötétedéskor a Méhkas Dia Project fényfestése öltözteti ünneplőbe a házat. Az ingyenes rendezvény 14 órakor kezdődik. A Barátság mozi magyar filmek vetítésével kapcsolódik az eseményhez.
A kézirat tanúsága szerint 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Kölcsey Ferenc – ennek emlékére ünnepeljük már több mint harminc éve a magyar kultúra napját. Tavaly decemberben a 200. évforduló tiszteletére az országgyűlés hivatalosan is emléknappá nyilvánította január 22-ét, amikor országszerte számos rendezvényt szerveznek, hogy bemutassák a magyar kultúra gazdagságát, sokféleségét, hagyományait.
A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ is színes programpalettát kínál a kultúrakedvelő közönségnek az emléknap alkalmából: film, színház, kiállítás, balett, zene és irodalom is szerepel a kínálatban január 21-én, szombaton. Az ingyenes rendezvény 14 órakor kezdődik – filmvetítéssel. Az intézmény közösségi oldalán meghirdetett szavazáson a közönség döntött a vetítendő alkotásokról. A szervezők a gyerek és felnőtt nézőkre is gondoltak: az ifjabb – vagy az ifjúságukra emlékező idősebb – korosztály a Keménykalap és krumpliorr című filmet láthatja a kis kiállítóban. A Csukás István regényéből forgatott népszerű filmnek nemcsak a mondatai, dialógusai váltak szállóigévé, de ikonikus szereplői – mint Bagaméri, az „elátkozott fagylaltos” vagy Lópici Gáspár, az „utca hírmondója” – is önálló életre keltek. Hasonlóan nagy kedvenc a Hyppolit, a lakáj, amely a magyar filmtörténet második hangos alkotása és az egész magyar mozgóképtörténet egyik legnagyobb közönségsikere. A filmben olyan nagyszerű, de ma már talán kevéssé ismert színészek játszanak, mint Kabos Gyula, Csortos Gyula, Jávor Pál és Gózon Gyula. A vígjátékot 17 órától láthatják a nézők. A kis kiállítóban a két nagy film között, illetve után a 2022-es Malter Filmfesztivál rövidfilmjeiből is levetítenek néhányat.
Négy órától pezsgős koccintásra és a házon belüli kultúrsétára invitálja a vendégeket a közösségi központ: előbb a Székesfehérvári Balett Színház műsorát láthatja a közönség, majd az Alba Regia Szimfonikus Zenekar muzsikusai ajándékozzák meg klasszikus dallamokkal az esemény látogatóit. Aki szereti a rövidfilmeket, ekkor beülhet a kis kiállítóba, de érdemes lesz megnézni azt a kiállítást is, amely a nagyobbik kiállítóteremben látható. A Vörösmarty Színház nagy sikerű Régimódi történet című előadásának jelmezeiből és kellékeiből nyílik tárlat: a Szabó Magda családregényéből készült színműben látott korhű ruhákat, bútorokat most testközelből vehetik szemügyre a látogatók. A teremben az írónővel készült interjúkat is vetítenek a szombati program idején, a kiállítás pedig február 4-ig látogatható.
A magyarországi hospice mozgalom megalapítója, Polcz Alaine pszichológus, író szövegei ihlették azt az előadást, amely egy különleges művészi formában – a drámai színház, a táncművészet és a bábos műfaj határán – beszél az elmúlásról, a halálról. A KL Színház Alaine – Ideje a meghalásnak című darabját 17 órai kezdettel láthatja a közönség a színházteremben. Az előadást játssza és szerkesztette Markó-Valentyik Anna bábművész, színésznő. Az előadás a Déryné Program támogatásának köszönhetően ingyenes – az előzetes regisztráció során minden hely elkelt, az esetlegesen szabadon maradó helyeket a helyszínen lehet elfoglalni..
A rendezvény zárásaként 19 órától Szabó Balázs Bandája muzsikál a közönségnek. A dalszerző-énekes és 2009-ben alapított bandája állandó vendége a fesztiváloknak, kluboknak, mára az ország egyik legnépszerűbb zenekara lett. A magyar népzenéből táplálkozó, sanzonos világból, popos, rockos, funkos elemekkel és kamarazenei ízesítéssel megszólaló muzsikájukat rendre telt házas koncerteken hallgatják a rajongók. Szabó Balázs számára fontos a versmegzenésítés hagyománya, az eddig megjelent albumok között egy-egy nagylemezt a Pilinszky János és Radnóti Miklós verseiből szőtt daloknak szenteltek, de más költők (Grecsó Krisztián, Szemlér Ferenc) verseit is megzenésítették már – a saját szerzemények mellett ezekből is kap majd ízelítőt a január 21-i eseményen a közönség.
A földszinti aulában verseket, magyar zeneműveket hallgathatnak majd a program során végig a magyar irodalom kedvelői fejhallgatók segítségével. Az eseményen a magyar társasjáték-tervezők játékait is megismerhetik a látogatók, a Tigris és Eufrátesz Társasjáték Klub, valamint a Mensa HungarIQa fehérvári csoportja ezek bemutatásával csatlakozik a ház a magyar kultúra napi programjaihoz: 14 és 20 óra között játékmesterek tanítják meg a játékokat a 309-es teremben. A Méhkas Dia Project 17 órától az alkalomhoz illő, a magyar kultúrához kapcsolódó képekkel öltözteti ünnepi díszbe az Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Fürdő sori épületét.
Az esemény idején a ház kávézója is nyitva tart, a nap témájához kapcsolódva „magyaros” ételek, mint például zsíros kenyér, kolbászos szendvics is kapható lesz az aulában.
A magyar kultúra napjához kapcsolódva a Barátság mozi január 21-én magyar filmeket tűz műsorára: délután háromkor Jankovics Marcell utolsó munkája, a Toldi – A mozifilm, 17.15 órakor a Larry, este fél nyolckor pedig a Jóreménység-sziget című filmek láthatók a város művészmozijában.
Részletes program:
14.00–15.40 Keménykalap és krumpliorr (Kis kiállító)
15.50–16.55 A Malter Filmfesztivál rövidfilmjei (Kis kiállító)
16.00 Kultúrséta pezsgővel – a Székesfehérvári Balett Színház, majd az Alba Regia Szimfonikus Zenekar műsora, kiállítás a Régimódi történet című előadás jelmezeiből (Aula, nagy kiállító)
17.00–17.50 KL Színház: Alaine – Ideje a meghalásnak (Színházterem)
17.00–18.15 Hippolyt, a lakáj (Kis kiállító)
18.15–19.00 Kultúrséta pezsgővel – beszélgetés filmekről, színházról (Aula, kiállítótermek)
18.15–19.00 A Malter Filmfesztivál rövidfilmjei (Kis kiállító)
19.00–20.00 Szabó Balázs Bandája
14.00–20.00 óra között egész délután:
Magyar társasjáték-tervezők játékait mutatja be a Tigris és Eufrátesz Társasjáték Klub, valamint a Mensa HungarIQa fehérvári csoportja (309-es terem)
Magyar zenék és versek hallgatása fejhallgatókkal (Aula)
Szabó Magda-interjúk vetítése a kiállítóteremben és kiállítás a Vörösmarty Színház Régimódi történet című előadásának jelmezeiből, kellékeiből
17.00–20.00 A Méhkas Dia Project fényfestése