-
Köszönet az elmúlt évtizedekért
A Polgármesteri Hivatalban töltött 28, illetve 26 esztendőért mondott köszönetet dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Bóka Viktor címzetes főjegyző Borosné Kocsis Erikának és Südi Gabriellának. A nyugdíjba vonuló kollégákkal szerdán reggel egy jó hangulatú beszélgetés keretében elevenítették fel az elmúlt évtizedekben köztisztviselőként végzett munka legfelejthetetlenebb pillanatait, végigkövetve a közigazgatásban bekövetkezett változásokat is.
2024.11.27. -
Szedreskerti lakossági fórum
Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.
2024.11.26. -
Egy múzeum tekintete
Soha nem látott tárgyakat is megcsodálhatnak az érdeklődők az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum november 30-án nyíló kiállításán.
2024.11.28. -
A koronázó bazilika építész szemmel
Elvi rekonstrukciók a Mátyás kori időszakról címmel nyílt időszaki kiállítás a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban.
2024.11.28.
Konferencia és zászlókiállítás az utolsó nemesi felkelés emlékére
Az utolsó nemesi felkelés 200. évfordulója alkalmából Székesfehérváron történeti konferenciát rendeznek ma. Erről tartott közös sajtótájékoztatót Brájer Éva, a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke, Dr. Vizi László Tamás, a Kodolányi János Főiskola tanszékvezetője és Vargha Tamás a társadalmi kapcsolatok tanácsnoka.
2009.10.14. 08:20 |
Az utolsó nemesi felkelés 200. évfordulója alkalmából Székesfehérváron történeti konferenciát rendeznek ma. Erről tartott közös sajtótájékoztatót Brájer Éva, a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke, Dr. Vizi László Tamás, a Kodolányi János Főiskola tanszékvezetője és Vargha Tamás a társadalmi kapcsolatok tanácsnoka.
A konferencia mellett délután kamarakiállítás is lesz, melynek megnyitója szerdán 14.30-kor lesz a Fekete Sas Patikamúzeumban, melyet Vitek Gábor a Fejér Megyei Levéltár történész, levéltárosa nyit meg. A kiállítás az utolsó nemesi felkelés 200. évfordulóján "Kövesd példájokat vitéz eleidnek..." címmel rendezett történeti konferencia keretében nyílik meg. A kiállítás hétfő kivételével naponta 10–18 óráig tekinthető meg.
Brájer Éva elmondta, hogy egy konferencia keretében emlékeznek az utolsó nemesi felkelésre. Vargha Tamás tanácsnok a kiállításra hívta fel a figyelmet, mely a konferencia témájából ad bemutatót. A Fő utcán délután háromkor hagyományőrző huszárok vonulnak majd fel és a Kossuth utcában található emléktáblánál koszorúznak majd.
Dr. Vizi László Tamás arról beszélt, hogy az 1809-es utolsó nemesi felkelésnek az utolsó katonai megmozdulása Székesfehérvárhoz kötődik. A napóleoni háborúk idején többször volt nemesi felkelés. Ezekben az években egész Európa fegyvert fogott és a Franciaország elleni háborúnak a habsburgok, így Magyarország is részese volt. A katonai veszteségek egyre jobban igényelték az utánpótlást és a magyar nemesség tartalékaira is egyre inkább szükség volt. Mint mondta az 1222-es Aranybulla óta a nemességnek kötelessége az ország védelme miatt fegyvert fogni. a győri csatája. A habsburg udvar erőteljesen vesztes félként állította be a magyar nemességet állította be a csatát. A mai konferencia egy folyamat záróállomása: a programsorozat ez év tavaszán kezdődött Győrben, majd Bécsben Napóleon szimpózium volt, ahol több neves magyar történész is előadást tartott.
Az 1809-es októberi békeszerződés után Székesfehérvár környékén vonták össze a 15 ezres inszurgens sereget és I. Ferenc Magyarország királya is a városba látogatott. Itt zajlott le egy háromnapos díszszemle, ahol az uralkodó megtekintette a Börgöndpusztán lezajlott katonai parádét. A nádor ekkor Székesfehérváron marad és egy olyan indítvánnyal áll elő, hogy a Budai kapu szűknek bizonyult már a nagy létszámú hadseregnek. A mellette lévő házakat megvásárolta a város és kibővítették a kaput, így épült meg az új Budai kapu, mely Nádor kapu nevet kapta. Ennek az emlékét őrzi az a vörös márvány emléktábla, mely ma a Karmelita templom oldalán található.