-
Óvodai beiratkozás 2025.
Április 28-án (hétfőn), április 29-én (kedden) és április 30-án (szerdán) lesz az óvodai beiratkozás a 2025/2026-os nevelési évre Székesfehérváron, az önkormányzati fenntartású intézményekben. Ezt megelőzően nyílt napokra is várják a kicsiket és szüleiket. Azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket.
2025.04.21. -
Újra áll a maroshegyi kereszt
Lehet-e annál valódibb húsvéti ünnep, hogy egy balesetben megrongálódott kereszt helyére közösségi és önkormányzati összefogással újra feszületet állítanak? A maroshegyi Szilvamag és a Nagyváradi utca találkozásánál erre az ünnepre gyűltek össze nagycsütörtökön a környék lakói, valamint Székesfehérvár vezetői és a körzet önkormányzati képviselője.
2025.04.17. -
Mi történik Ferenc pápa halála után?
Ferenc pápa halálával különleges jogrend lépett életbe. Megkezdődött a pápai szent szék megüresedésétől a pápaválasztásig tartó időszak.
2025.04.22. -
Engedély nélkül fűrészeltek
Előzetes engedélykérés nélkül kezdett bele két ember az egyik fecskeparti díszcseresznye vadhajtásának levágásába tegnap. Az esetről videó is készült, amely az egyik fehérvári facebook csoportban is megtalálható.
2025.04.22.
Konferencián elemezték a Városházán a kommün országos és helyi vonatkozásait

A tudományos konferenciát Dr. Vizi László Tamás PhD, Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnöke a Kodolányi János Egyetem rektorhelyettese, történész nyitotta meg, aki köszönetet mondott, hogy Székesfehérvár önkormányzata és polgármestere támogatja azt a célt, hogy a száz évvel ezelőtti eseményeket újragondolhassuk, újraértelmezhessünk és szembenézhessünk mindazokkal a tényekkel, amelyek tárgyalása és taglalása évtizedeken keresztül egyrészt átpolitizálva, másrészt elferdítve, harmadrészt pedig ideológiai mázzal leöntve volt csak értelmezhető és értékelhető.

„Az évforduló újra ráirányította a figyelmet arra, ami száz évvel ezelőtt történt. Célunk a történtek harag és részrehajlás nélküli bemutatása, a történészi korrektség az, ami ebben vezethet minket, ez volt a célja az első, februári konferenciánknak is.” - tette hozzá az emlékbizottság elnöke.
Dr. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnökének és tagjainak, hogy megszervezték a konferenciát. „Kifejezetten szakmai megkeresés alapján állt fel ez a bizottság és indult el a munka. Természetes volt, hogy a város, az önkormányzat is a kezdeményezés mellé áll és próbálja a kereteket, a támogatást biztosítani ahhoz, hogy erre a történelmi korszakra tudományos, szakmai alapossággal lehessen emlékezni és ahogyan elhangzott, ennek legyen mindig nemzetközi, nemzeti és helyi kitekintései is.” - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere.
Dr. habil. Gulyás László PhD, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar egyetemi tanára kezdte az előadásokat, aki „a kommün hatása a magyar határkérdés alakulására Versailles-ban” címmel értekezett.
Előadásában „bolsevik puccsnak” nevezte a kommün 1919-es 133 napját, „a Tanácsköztársaság kifejezés eufemizmus, mely elfedi a rendszer kegyetlenségét.” - mint mondta.
Átfogó nemzetközi kitekintést adva Dr. Gulyás László elmondta, hogy a briteknél eleve hendikeppel indultunk, hiszen delegációjuk olyan térképeket használt, amelyen Esztergom és Vác szlovák városokként voltak feltüntetve. Az amerikaik etnikai határokban gondolkodtak, de voltak stratégiai szempontjaik is. A francia Külügyminisztérium Benest támogatta, a kis szövetségesek is benyújthatták igényeiket, tehát például a Felvidék elcsatolását.
Dr. habil. Ujvári Gábor CSc, főiskolai tanár, a VERITAS Történetkutató Intézet intézetvezetője „Iszonyatos csönd az egész országon: siralomház csöndje” címmel a hatalomra kerülők kultúrpolitikáját elemezte.
Dr. Dr. Bödők Gergely PhD, a Clio Intézet társ-ügyvezetője a Magyarországon 1919-ben zajlott vörös terror jellemzőit ismertette. Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár intézményvezetője „Tévely volt...” című előadásában arról szólt, hogy miképpen gondolkodott Prohászka Ottokár, Székesfehérvár akkori püspöke ezekről a hónapokról.
Bekő Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltárának segédlevéltárosa felidézte a Fabik-csoport, - egy nagykanizsai terroralakulat - működését Fejér megyében. Dr. Nagy Szabolcs, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszék, Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltárának igazgatóhelyettese a kommün fehérvári időszakról tartott előadást. A történelmi időutazás végén Dr. Nánay Mihály PhD, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke jóvoltából a hallgatóság megismerhette, hogy miként is változott, módosult a Tanácsköztársaság megítélése a történelemtanításban 1945-től napjainkig. A konferencia levezető elnöke Dr. Czetz Balázs PhD, a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárának igazgatója volt.
A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a következő két esztendőben tudományos emlékülések, konferenciák, kiállítások megrendezését, a centenáriumhoz kapcsolódó könyvek és reprint kiadványok megjelentetését, középiskolásoknak szóló versenyek szervezését, valamint a pedagógusok továbbképzését is tervezi.
Az eseményen részt vett Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dr. Csurgai-Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, Kulcsár Mihály, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont igazgatója, Dr. Demeter Zsófia, történész, Székesfehérvár díszpolgára, valamint Dr. Horváth Miklósné, Deák Lajosné és Horváth-Tancsa Ágnes tanácsnokok is.
A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a százéves évforduló apropóján felhívással fordul Székesfehérvár és Fejér megye lakosságához. Kérik azon magánszemélyeket, gyűjtőket, akik birtokában található olyan magánirat, tárgyi eszköz, amely a száz évvel ezelőtti eseményekhez kapcsolódik, hogy juttassák el azokat a Szent István Király Múzeum, vagy a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára részére. Az első világháborúhoz, az őszirózsás forradalomhoz, a Tanácsköztársasághoz, illetve a trianoni békediktátumhoz és következményeihez kapcsolódó naplókat, visszaemlékezéseket, fényképeket, levelezést, plakátokat, hirdetményeket, igazolványokat, brosúrákat, könyveket, sajtóanyagokat, pénzeket, szórólapokat, vagy bármely egyéb, a korszakhoz köthető írott forrást 2019 őszén a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárának Szent István téri kiállítótermében egy kamarakiállításon mutatják be majd digitalizálás után az eredeti példányt a felajánlónak természetesen visszaadják. A tárgyakkal kapcsolatban a Szent István Király Múzeumban Bányai Balázs történészt, a különböző dokumentumokkal pedig a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában Gulyás Anita főlevéltárost lehet keresni.
Elérhetőségek:
Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára 8000 Székesfehérvár, Szent István tér 2-3. Telefon: 22/313-052 e-mail: gulyas.anita@mnl.gov.hu
Szent István Király Múzeum 8000 Székesfehérvár, Fő utca 6. Telefon: 22/315 583 e-mail: banyai.balazs@szikm.hu