-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Könyvbemutató - Székesfehérvár néprajzi értékei Lukács László tollából
Lukács László a néprajz megannyi területével foglalkozik és a tőle megszokott alapossággalm, ékes magyarsággal, olvasmányosan jegyzi a kötetet.
A 415 oldalas könyv a Szent István Király Múzeum gondozásában jelent meg és hiánypótló mű abból a szempontból, hogy a néprajzról általában a vidéki népi kultúra jut eszünkbe, azonban városi szinten is van kutatnivalója a néprajztudósoknak. Székesfehérvár esetében például a jómódú belváros körüli területeken - mondta ajánlójában Varró Ágnes.
Az 1910-es népszámlálás szerint minden harmadik fehérvári lakos mezőgazdaságból élt és ez a réteg teremtette meg a főként számukra dolgozó kézműipart is a városban.
A bemutatón Lukács László dedikált is. A könyv a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyein vásárolható meg.
A Palotavárosi írások című könyvben, mely Lukács László, Gelencsér József, Siklósi Gyula, Demeter Zsófia és Pesovár Ferenc munkája olvashattunk már a palotavárosi régi utcákról, a tímárokról, vargákról, a tobakokról és a csizmadianegyedről is Lukács László tollából, a Székesfehérvár néprajzi értékei című kötet azonban átfogó képet ad az olvasónak a város népi kultúrájáról és népművészetéről.
Lukács László a könyv bevezetőjében írja, hogy a kötet néprajzi párja a tavaly megjelent A derék város. Székesfehérvár Anno...3. című könyvnek.