-
Krisztus Király Napok
Változatos programokkal várja az érdeklődőket az idei Krisztus Király Napok. November 22 és 24 között a Zsolt utcai Templomban és Közösségi Házban mézeskalács sütés, kézműves foglalkozás és képzőművészeti kiállítás is. A november 24-én, vasárnap 9-kor kezdődő ünnepi püspöki szentmisén adják majd át a Krisztus Király díjat.
2024.11.18. -
A Soa fájdalma
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
2024.11.18. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
„Könyvet a kezünkbe venni a 21. századról is szól”
A Városház téren pénteken délután a Fehérvári Versünnep fiataljai adtak verses-zenés műsort, ezután került sor a 88. Ünnepi Könyvhét és 16. Gyermekkönyvnapok megnyitójára. Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a Könyvhét díszvendégeit, majd megemlékezett a hétfőn elhalálozott Jókai Annáról, aki 2012-ben volt a városi rendezvénysorozat meghívottja, és a közösség nevében fejezte ki mély fájdalmát a veszteséggel kapcsolatban. Majd köszöntötte a kiállító kiadókat, a szervezőket-rendezőket, és köszönetet mondott a csatlakozó intézményeknek, közöttük a Vörösmarty Mihály Könyvtárnak és a Vörösmarty Társaságnak.
A díszvendégek közül Tari István külhoni költő Anyamintákban szétáradva című versével köszöntötte a közönséget. A könyvnyomtatás régi szavaival építkező költemény azt fejezte ki, hogy a szerző generációjában a tudás képét a könyv határozta meg, ahhoz kapcsolódott – míg ma ez a képernyőhöz is kötődik, ami által kitágult a világ.
L. Simon László író-költő köszöntő szavaiban azt fogalmazta meg, hogy az első könyvének megjelenése, 1996 óta mindig törekedett arra, hogy Székesfehérváron, a szülővárosában is bemutassák a köteteit. A Könyvhét, eredetileg Könyvnapok szellemi atyjáról, Supka Gézáról megemlékezve azt fejezte ki, hogy a legfontosabb ebben az ünnepben az előítéletek, az ellenérzések félretétele, és az olvasás öröme, a varázslatos, sokszínű magyar nyelv felé forduló figyelem.
A Magyar Költészet Napján ötödik alkalommal versengtek a Vörösmarty Társaság termében a megyében élő költők, a közönség szavazatai alapján az In memoriam Takács Imre című költeményéért 2017-ben Pálfalvi András nyerte el a Vajda János-díjat. A Vajda Jánost ábrázoló bronz plakettet a szerző az alapítóktól, Iszkádi Erikától, a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár igazgatójától és Bobory Zoltántól, a Vörösmarty Társaság elnökétől vette át.
Hagyományosan irodalmi estek, író-olvasó találkozók, koncertek, színpadi programok közül válogathatnak a székesfehérváriak a 88. Ünnepi Könyvhét és 16. Gyermekkönyvnapok kínálatából. A kulturális rendezvénysorozat összesen nyolc helyszínen zajlik, a kiadók és az intézmények sátrait a Városház téren kereshetik fel az érdeklődők. A különböző korosztályok mind találhatnak kedvükre való programot, jövő csütörtökig fellépnek többek között a versünnepes fiatalok, a Szabad Színház Prikulics csoportja, valamint bábelőadással és műsoros vetélkedővel érkezik a Maszk Bábszínház, Bálint András színművész pedig előadói esttel idézi fel Arany János művészi pályáját. A dedikálásokról és az író-olvasó találkozókról a www.fehervariprogram.hu honlapon olvashatók további részletek.