-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Koronázási szertartásjáték - II. András élete és kora a szakrális színpadon
A két előadásra már a hét második felében elfogyott az összes jegy.
A főpróba előtt Cser-Palkovics András polgármester gratulált Szikora Jánosnak, a Vörösmarty Színház igazgatójának és a szertartásjáték rendezőjének, aki Augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át a Miniszterelnökséget vezető minisztertől. Felidézte, hogy Szikora János igazgatói pályázatában célként fogalmazta meg azt, hogy szeretné a lelkekben is felépíteni az egykori koronázó bazilikát. "Úgy gondolom, ez mára sikerült, jól mutatja ezt, hogy a holnapi és a holnaputáni előadásra is elfogytak a jegyek." - tette hozzá a polgármester, aki a szertartásjáték jelentőségéről is szólt.
"Érdemes átgondolni, hogy amikor azok a bizonyos mondatok megtörténnek, azoknak itt kellett megtörténnie minden király esetében ezen a helyen, ezért is történelmi fővárosa ennek az országnak Székesfehérvár." - emlékeztetett Cser-Palkovics András polgármester.
II. András gyöngekezű uralkodó aligha lehetett, ha harminc éven át irányíthatta az országot. Ízig-vérig modern uralkodó volt, az újdonságok csigázták képzeletét. II. András gyakran került pénzszűkébe, megreformálta az ország gazdaság rendszerét, és a terményadókról egyre inkább áttért a pénzadókra. Öt gyermeke közül Béla IV. Béla néven követte őt a trónon, és lett a tatárjárás után a második honalapító. Erzsébet lányában pedig az Árpád-ház negyedik szentjét tiszteli az egyház.
A bemutató előtt Szikora János elmondta, hatodik éve rendezik meg a szertartásjátékot, ami óriási lehetőséget jelent. Kiemelte, hogy a szertartásjátékok történetében a mostani előadás fordulópontot jelent, ahogyan II. András uralkodása és életének fő műve, az Aranybulla is egy történelemfordító esemény volt.
"A szertartásjátékban is olyan változások történtek, amelyek a korábbiakban nem voltak. Az Aranybulla után egy királynak már mások voltak a jogai, mint azt megelőzően, így a szertartásjátékban is egyre jobban helyet kap a személyes történet és a dráma. A színészi játékok is felerősödnek, a nagy tablók mellett az egyes jelenetek is egyre erőteljesebbé válnak." - fogalmazott Szikora János, aki azt kívánta a nézőknek, hogy ne hagyják ki a következő szertartásjátékokat sem, amelyek egységes láncolatot képeznek a korábbiakkal.
A főbb szerepekben Sághy Tamás (II. András magyar király), Osváth Judit (Árpád-házi Szent Erzsébet), Körtvélyessy Zsolt (Meráni János kormányzó érsek), Varga Gabriella (Meráni Gertrúd, a király felesége), Závodszky Noémi (Zsófia grófné) és Mihályi Győző (narrátor) látható.
Az egykori koronázótemplom helyén bemutatandó darabnak ezúttal is szereplői a történelmi óriásbábok, statisztaként pedig határon túli gyerekek is bekapcsolódnak az előadásba. A közönség részese lehet annak a királyi felvonulásnak is, amely a koronázótemplomba tart: II. András és felesége, Gertrúd az udvartartás kíséretében vonulnak a bazilikába, majd kezdetét veszi a színdarab. Az előadást szombaton és vasárnap is láthatja a közönség a székesfehérvári Nemzeti Emlékhelyen.