-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Koszorúzással és misével emlékeztek a háború Rác utcai áldozataira
Amikor a keleti front elérte Székesfehérvárt és többször csatatérré változott a város három szovjet katona ellenséget keresve járta be Fehérvár rácok lakta városrészét. Az egyik házban előbb bort követeltek, majd rátámadtak a házban tartózkodó fiatal nőre. A család férfi tagjai a megtámadott védelmére siettek és két szovjet katonát halálosan megsebesítettek. A harmadik elmenekült, jelentést tett és a bosszú sajnos nem maradt el.
„A bölcs mondás szerint, ki múltját nem ismeri, az jelenét meg nem érti, a jövőjét nem érdemli. Emlékezzünk az áldozatokra, a tragédiára a Rác utcában, ahol kölcsönös megértésben, tiszteletben és szeretetben együtt éltek az itteni szerb testvérek a magyarokkal és más nemzetiségűekkel is.” - mondta Pavle Kaplan, szerb ortodox esperes.
Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András megemlékező beszédében arról beszélt, hogy „ne feledjük, hogy ma szabadon és békében élhetünk, ami nem összehasonlítható a második világégés szenvedéseivel és tragédiáival. Sajnos most is háború dúl Európában és ilyenkor méginkább felértékelődik a béke gondolata és sajnos azt is tudjuk, hogy a II. világháború az öldöklésről és milliók tragédiájáról szólt és így volt ez Fehérváron is. 1944 és 45 nagyon sok tragédiát hozott a városba a deportálásokkal, fehérvári fronton harcoló katonák halálával és sajnos amikor a front nyolcvan éve megérkezett Fehérvárra soha nem látott, sötét három hónap kezdődött a város életében.”
A megemlékezéseket követően koszorúzással tisztelgett az áldozatok emléke előtt Cser-Palkovics András polgármester és Viza Attila, önkormányzati képviselő, Sándorovits László, a szervező Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, majd a résztvevők helyezték el az emlékezés virágait.