-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Kötelességünk az emlékezés és az emlékeztetés - megnyílt a SOA fájdalma kiállítás
A SOA fájdalma – nemzetünk traumája című kiállítás december 20-ig látogatható a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében, ahová mindenkit szeretettel várnak a szervezők.
A megnyitón Barna Ágnes, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke kiemelte, hogy a SOA alapja a megkülönböztetés, hogy a zsidókat megkülönböztették más emberektől. "Tehát nem szabad az embereket sem vallásilag, sem bőrszín szerint, sem semmilyen jellemzőjük által megkülönböztetni. Tiszteletben kell tartani egymásnak a másságát és békésen kell együtt élni ugyanúgy, mint 1940 előtt. Ezt a történelmet - mert most már történelmi esemény a 80 évvel ezelőtti tragédia - át kell, hogy adjuk az utódaink számára, mint tanulságot, hogy ez többet ne fordulhasson elő.." - fogalmazott a tárlatnyitón a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke.
Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere is köszöntőt mondott a kiállítás megnyitóján, amely a 80 éve történt holokauszt tragédiájára emlékezteti a látogatókat.
"Jelenünk megéléséhez, jövőnk formálásához nélkülözhetetlen múltunk ismerete. Legyen szó egy emberről, egy közösségről vagy akár egy városról, nemzetről. A traumafeldolgozás kulcskérdés, ugyanis ami történt az nem csupán a zsidóság terhe, hanem mindannyiunké. Küldetésünk teljesítéséhez tisztában kell lennünk azzal, honnan jövünk. Ha figyelmesen járunk elődeink nyomában, tisztelve elért eredményeiket, tanulva hibáikból, küzdelmeikből, erőt meríthetünk a mindennapok kihívásaihoz. Legyen szó az újrakezdésről, vagy éppen trauma feldolgozásáról." - fogalmazott. Székesfehérvár alpolgármestere köszönetet mondott az ARTalakulás Galéria tulajdonosának, Tölgyesi Katalinnak, hogy Székesfehérvárra is elhozta a kiállítást, és ezzel együtt azt a küldetéstudatot, hogy az iskolák diákjaival, pedagógusaival beszélgessenek, feldolgozzák ezt a témát egy-egy rendhagyó történelem óra keretében. Lehrner Zsolt alpolgármester köszönetet mondott a megnyitón közreműködő Somos Ákos pedagógusnak és a Teleki Diákszínpad dráma körének, valamint a Székesfehérvári Zsidó Hitközség támogatásáért és a tárlatnak helyet adó Vörösmarty Mihály Könyvtárnak is.
A tizenöt éve működő ARTalakulás Galéria alapítója, a kiállítás kurátora és egyik művésze Tölgyesi Katalin, aki szerint a bemutatott anyaggal az a fő célkitűzésük, hogy segítsenek a traumák feldolgozásában.
"Az ARTalakulás galéria 15 évvel ezelőtt jött létre, és immár 11 éve folyamatosan megemlékező kiállításokat, programokat, illetve oktató-kutató programot rendezünk, ami igen speciális küldetés. Rendszerint saját erőből tesszük mindezt. Ez az év különleges a 80. évforduló kapcsán. Immár két város is befogadott minket, és jövőre valószínű, hogy több helyre is el tudunk menni. Ennek az egész tárlatnak van egy speciális oldala abból a szempontból, hogy ez nem egy dokumentarista kiállítás, hanem jelekről, érzésekről, gondolatokról, szimbólumokról, színekről szól, és nagyon erőteljes vizuális jelenlétet mutat be a látogatónak. Remélhetőleg nagyon sok gondolat is felmerül mindazokban, akik ezt megnézik. Azért is nagyon fontos ez a formanyelv, mert kifejezetten szeretnénk az ifjúságot megszólítani. Nagyon fontos, hogy a fiatalokhoz eljusson az az üzenet, hogy szükségünk van egymás fájdalmát megismerni. Szükségünk van arra, hogy empatikusan viszonyuljunk egymáshoz." - emelte ki Tölgyesi Katalin a megnyitón.
Az ARTalakulás Galéria alkotói – Tölgyes Katalin és Hollay Lóránt – által szervezett tárlat megnyitóján közreműködött Schreier Norbert klezmerművész, valamint Somos Ákos pedagógus vezetésével a Teleki Blanka Gimnázium drámaköre is.
Az iskolai osztályok külön tárlatvezetést is kérhetnek, hogy a diákok jobban megismerhessék a 80 évvel ezelőtti időszakot, annak emlékeit. A szervezőkkel az artalakulasgaleria@gmail.com címen vehetik fel a kapcsolatot az intézmények.
ᐧ