Közel 100 családot tanított komposztálni a Fúzió Egyesület Kisfaludon

A székesfehérvári Fúzió Egyesület a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásával komposztálás mintaprojektet indított Székesfehérvár-Kisfalud városrészben. Az egyesület célja az volt, hogy az emberekben tudatosítsa, a komposztálással jelentősen csökkenthető a keletkező hulladék mértéke. A ~750 lakosú Kisfaludon 96 családnak összesen 192 keretet osztottak ki.
2012.07.01. 14:04 |
A székesfehérvári Fúzió Egyesület a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásával komposztálás mintaprojektet indított Székesfehérvár-Kisfalud városrészben. Az egyesület célja az volt, hogy az emberekben tudatosítsa, a komposztálással jelentősen csökkenthető a keletkező hulladék mértéke. A ~750 lakosú Kisfaludon 96 családnak összesen 192 keretet osztottak ki.
 
 
Interjú Vörös Istvánnéval Kisfaludról:
 
Mit gondol a komposztálási mintraprojekt sikerességéről?

Ez a projekt Kisfaludon nagyon sikeres volt. Tulajdonképpen 110 láda van családoknál, tehát minden háznál két láda. Nagy örömmel vették a kisfaludiak mikor beindult. Először nem is házaltunk, az Önök hirdetésein kívül nem hirdettük semerre és így is rengeteg lakos érdeklődött. Második alkalommal már a tévében, a képújságban is ment és akkor még ezen felül jelentkezett 21 család, tehát 42 ládát még sikerült kiosztani. Szerintem nagyon sikeresen zajlott és minden kisfaludi örül, hogy mindez megvalósult.

A szomszédok vagy akik nem kaptak keretet, érdeklődtek utána?

Nagyon meglepődtek, hogy térítésmentesen kapják a komposztkereteket, de annak is örültek, hogy komposztálhattak, mindenképp azt mondhatom, hogy jól fogadták a dolgot. Én, mint közéleti ember az elején még azért kellett szervezkednem ehhez, de azután már minden ment a maga útján.

Vannak-e olyan tapasztalatai vagy tanácsai, amiket megosztana az olvasókkal?

Komposztálni mindent lehet, háztartási hulladékot is, öntözgetjük, locsolgatjuk, megforgatjuk, apróra vágott dolgokat belerakunk és ez egy jó dolog, mert régen a kertbe borítottuk és sokkal jobb, hogyha magának termeli meg az ember, mint vásárolja.

Miket komposztálnak és mire tervezik használni majd a kész komposztot?

Virágokat ültetünk bele és a kertben tervezzük, hogy szétszórjuk talajjavítás végett.

Egyébként a komposztba beletesszük a füvet, a háztartási hulladékot, de apróra vágunk mindent mielőtt beleszórnánk. Komposztáljuk a paradicsom héját, a paprika szárát, a borsó héját is. Mindez természetesen megtérül, mert nem a kukába mennek a hulladékok, hanem újra hasznosul a természetben.

Régebben is el szokták vinni a faluból a zöldhulladékot vagy ez egy újabb szokás?

Régen úgy volt, hogy a zöld hulladékot nem vitték el, tehát mi is egy helyre húztuk és felgyújtottuk, így az egész falu füstben fürdött. Este nem lehetett levegőt venni, mert annyira füstös volt, főleg a melegebb napokon. Most, hogy már komposztálunk sokkal jobb, hiszen nem kell aggódni azon, mi történik a zöldhulladékkal. Már nem csak a zöldhulladékot, hanem a papírt is elviszik, ami ugye nem komposztálható, ez nagy segítség nekünk. Azt kell, hogy mondjam örülünk, hogy megszabadultunk azoktól az időktől, amikor nem vittek el semmit.

Mennyi munka van egy ilyen házi, kisméretű komposzttal és megtérül-e az erre fordított idő?

Azt kell, hogy mondjam, nem egy nagy ördöngősség. Hozzá kell szokni és utána már beépül az ember napjába ez a pár perc ráfordított idő.

Mennyivel könnyítették meg a keretek a gondjaikat?

Nagyon, hiszen pillanatok alatt össze lehet rakni, célszerű, mert mindenki két keretet kapott, ezért az átrakás is könnyen megoldható. Úgy vélem ez a projekt sokakkal megismertette a komposztálást és az előadások nagyban hozzájárultak az ismereteink kitágításához.