-
Törpeharcsa gyérítés
A héten felszedték a Palotavárosi alsó-tóba lehelyezett varsákat. A Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének halőrei a jég elolvadását követően kezdték a munkát, melynek eredményeként 13 mázsa, 3-5 dkg-os törpeharcsa került ki a tóból.
2025.01.10. -
Ingyenes pszichológiai program indul
A gyermekvállalásra, a családdá válásra készíti fel a résztvevőket az Egészségfejlesztési Iroda által szervezett tanfolyam 2025. január 14-től. A négy alkalomból álló, pszichológiai kurzusra telefonon vagy e-mailben lehet jelentkezni.
2025.01.10. -
Kisállatkiállítás Fehérváron
Ismét megrendezi hagyományos, évkezdő kisállat-kiállítását a V-61 Alba Regia Galamb- és Kisállattenyésztők Egyesülete. Január 11-én és 12-én, szombaton és vasárnap mintegy hetven galamb-, baromfi-, díszmadár- és nyúlfajta több mint 500 egyede várja az érdeklődőket a Börgöndi úti Volán Sportcsarnokban.
2025.01.10. -
Új év, új hobbi?
Aki tartalmas kikapcsolódásra, örömteli alkotásra, tehetségének kibontakoztatására vágyik, annak a Kézművesek Házában a helye. 2025 januárjától a Fehérvári Kézművesek Egyesülete újraindította műhelyfoglalkozásait, melyekre bárki jelentkezhet. A mesterek sok szeretettel fogadják a résztvevőket, akik ezúttal is többféle szakkör közül választhatnak.
2025.01.09.
Közel ezer diák nevezett a Fejér Megyei Diáknapokra
Fejér megye félszáz középfokú oktatási intézményéből harmincöt csatlakozott az idei rendezvényhez, 932 résztvevővel.
A legnépesebb csapattal, százhat fővel a Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium nevezett, őket követi nyolcvankilenc fővel a fehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola és nyolcvanhét nevezővel a Vasvári Pál Gimnázium. Az iskolák között öt olyan van, amely a tavalyi kihagyás után ismét résztvevője a diákfesztiválnak: a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium, az Aranykéz Gimnázium, Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI, az SzSzC Váci Mihály Ipari Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma, valamint a Dunaújvárosi SZC Hild József Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Szakiskolája.
A rendezvények megtekintése mindenki számára nyitott és ingyenes: a szervezők és a színpadra lépők várják a nézőtérre barátaikat, családtagjaikat és valamennyi érdeklődőt.
A színpadi kategóriák között ezúttal a vers- és prózamondás a legnépszerűbb: hetvenhat produkcióval neveztek ebben a kategóriában. Hagyományosan sok a nevező a könnyűzenei műfajban – a zenészek, énekesek idén hatvannégy produkcióval állnak a zsűri és a közönség elé –, valamint a sokszínű sótájm kategóriában: a zsűrinek ötven produkciót, zömében táncokat kell elbírálnia.
Mivel a diákok egy része több színpadi kategóriában is megméretteti magát, a szervezők számára mindig óriási feladatot jelent a sorrendek megfelelő összeállítása, hogy minden diák odaérjen a következő fellépésére, amelynek helyszíne esetleg messze esik az előzőtől. Idén a nevezési rendszer bővült egy sorrend-összeállító funkcióval, ez a munka jelentős részét leveszi a szervezők válláról. A sorrendek természetesen csak akkor tudnak jól működni, ha az iskolai kapcsolattartók és a fellépő diákok is partnerek ebben.
A kiállítási anyag is gazdag lesz: a képző-, nép- és iparművészeti kategóriában hetvenkét, a fotós-filmes kategóriában hetvenegy pályamű érkezett, a médiakommunikációban pedig tizenkilenc alkotást küldtek be a diákok. Sokan jeleskednek az irodalom területén – hatvanegy vers és próza kerül a zsűri elé –, és a beküldött dolgozatok számát látva a honismeret is érdekli a diákokat: harminc pályamunka érkezett, több igen érdekes témában.
A Diáknapok lebonyolításában népes önkéntes csapat vesz részt az Iskolai Közösségi Szolgálat keretei között – idén a Vasvári Pál Gimnázium diákjai vállalták ezt a feladatot; a fiatalok a jövő hétvégén felkészítőn ismerik meg feladatkörüket. Az önkéntesek jól felismerhető, egyforma ruházatban lesznek jelen minden helyszínen, segítik a versenyzőket és a nézőket, de közülük kerülnek ki a színpadi kategóriák konferálói, valamint a rendezvény fotósai is.
A Diáknapok központi helyszíne a Művészetek Háza lesz, itt működik majd az információs és regisztrációs pult, és az intézmény ad otthont a könnyűzenei kategóriának, az irodalmi és a honismereti konzultációknak is. Ugyanitt tekinthetőek meg a képző-, nép- és iparművészeti, valamint a fotó, film, új vizuális kísérleti műfajok és a médiakommunikáció kategóriákban érkezett és kiállításra javasolt pályaművek is. A komolyzenészek a Hermann zeneiskolában, a kórusok a Táncházban lépnek a zsűri és a közönség elé. Idén több új helyszínt is avatnak a Diáknapok szervezői és résztvevői: a versmondók a Városháza Dísztermében, a népzenészek és néptáncosok A Szabadművelődés Házában állnak a zsűri elé, a diákszínjátszók pedig a Szent István Művelődési Házban mutatják be előadásaikat. Utóbbi helyszínen rendezik meg a vasárnapi gálaműsort is, 14 órai kezdettel: a látványosnak ígérkező show-t Szakál Attila rendező-koreográfus állítja színpadra.
A kulturális fesztivál rendezői idén is neves szakembereket, művészeket kértek fel a versenykategóriák zsűrijébe, ők az arra érdemes produkciókat arany, ezüst, illetve bronz fokozatú oklevelekkel ismerik el. A legkiemelkedőbb produkciók és alkotások kategóriadíjat illetve különdíjat kapnak, továbbá felléphetnek a Diáknapokat lezáró gálaműsorban – és persze gazdára talál a megye és a két rendező város nagydíja, a közönségdíj, valamint a fesztiváldíj is. A pontszámítási rendszerben az iskolák produkciói által elért pontszámot a benevezett produkciók számához arányosítják, így a fesztiváldíjat a legeredményesebb iskola viheti haza.