Közel ötszáz énekes lép fel az idei Alba Regia kórusfesztiválon

Közös énekléssel, a kórusok köszöntésével és koncerttel indult az Alba Regia Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztivál. A háromnapos eseményen hat vendégkórus érkezett az ország különböző pontjairól a házigazda, a Székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI meghívására. 
2024.04.26. 22:29 |
Közel ötszáz énekes lép fel az idei Alba Regia kórusfesztiválon

Az általános iskolás és középiskolás diákok alkotta együttesek szombaton 9.30 órától lépnek színpadra a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.

A hagyományokhoz hűen az Órajátéknál találkozott, majd együtt vonult közel 500 énekes a Városház térre, hogy közös énekléssel köszöntsék Székesfehérvárt. A több éves kényszerpihenő után ismét életre hívott Alba Regia Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztiválra idén Budapestről, Gödöllőről, Kiskunfélegyházáról, Szegedről és Várpalotáról érkeztek a meghívottak, így a vendéglátó Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI három együttesével összesen kilenc kórus vesz részt a háromnapos találkozón.


A Városház téren Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a fesztivál vendégeit. Hosszú idő telt el a városban a több évtizedes múltra visszatekintő kórustalálkozó nélkül. Az ismert okok miatti több éves kényszerpihenőt követően azonban ma is töretlen lelkesedéssel vállalta a folytatást és a szervezői munkát a fehérvári Kodály iskola lelkes csapata, és az első hívó szóra jöttek a vendégek. „Ez is azt mutatja, hogy van igény a közös éneklésre. A Városház teret betöltő diákok számára közösségi élményt, közösség építést jelenthet a kórusban való éneklés lehetősége. Fontos, hogy ezt a tevékenységet tovább éltessük, folytassuk Kodály országában, Kodály szellemisége, a „Legyen a zene mindenkié!” gondolat jegyében.” – zárta beszédét Lehrner Zsolt.

A köszöntőt követően a kórusok együtt énekelték el Kodály Zoltán: Magyarokhoz írt kórusművét. A Városház teret betöltötte hangjuk, ezzel is invitálva a megnyitóra szép számmal érkező közönséget további koncertjeikre is. Amíg a kórusok egy rövid sétát tettek a belvárosban, addig a karnagyokat a Városházán fogadta Székesfehérvár polgármestere.

Dr. Cser-Palkovics András a város kulturális életének egyik többévtizedes hagyományának és nagyon szép értékének nevezte a kórusfesztivált, amely közösséget épít. A kórus sok mindenre megtanítja a gyermekeket: együttműködés, türelem, kitartás. Megtapasztalják, hogy a felkészülésnek, a tanulásnak megvan az eredménye. A fellépések izgalmát öröm váltja fel, amikor felzúg a közönség tapsa, értékel a zsűri, és szép eredménnyel zárul egy-egy megmérettetés. Óriási élményekkel gazdagodnak, és viszik tovább a zene, a közösségi lét szeretetét.


A kórusfesztivál programja a háromnapos eseménynek otthont adó Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban folytatódott, ahol elsőként három Kodály-kórusművel köszöntötte a vendégeket az Alba Regia Vegyeskar, majd Balogh Ádám és Balogh Máté lépett színpadra és zongorán adta elő Mozart és Weiner Leó egy-egy művét. A Fehérvári Diáknapok szólóének, társasének, kórus kategória Különdíjasai, a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI diákjai, Rákóczi Gréta Virág és Lakatos Erzsébet Monteverdi operájából adott elő részletet. A köszöntőműsort az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola táncosai zárták, aki Szilágysági táncokat jártak. Az est második részében a hat vendégkórus mutatkozott be szóban és egy-egy dallal.

Szombaton 9.30 órakor kezdődik a fesztiválhangverseny, ahol a szakmai szűri előtt lép színpadra a budapesti Vörösmarty Gyermekkar (karnagy: Zsákainé Papp Anita) és a Vörösmarty Vegyeskar (karnagy: Herboly Bendegúz), a Gödöllői Erkel Ferenc Általános Iskola Kicsinyek Kórusa (Somogyiné Kovács Andrea), a Kiskunfélegyházi Batthyány Lajos Általános Iskola Felső Tagozatos Kórusa (karnagy: Molnár Elvira), a Szegedi Tudományegyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium Fiúkórusa (karnagy: Valkai Dávid), a várpalotai Pueri Castelli Gyermekkórus (karnagy: Horváthné Dr. Csomó Orsolya) és a vendéglátó Kodály iskola 4 kórusa: a Székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI Gyermekkara, a Bárdos Lajos Gyermekkar, a Székesfehérvári Kodály Zoltán Gimnázium Vegyeskar, valamint a Kodály Zoltán Leánykar. A délutáni rövid pihenőt követően a Szent Imre-templomban lépnek fel 18.30 órától. A háromnapos rendezvényt április 28-án, vasárnap 9.30 órától folklórprogram és ünnepi eredményhirdetés zárja.