Közgyűlés - 10 igen, 18 nem, 5 tartózkodással nem fogadták el csütörtökön a képviselők a költségvetést

 A közgyűlés elsőként egyhangúlag elfogadta, a 2008. évi költségvetési rendelet módosítását, majd a 2009-es költségvetésről szóló vita következett. Székesfehérvár polgármestere Warvasovszky Tihamér elmondta, hogy jelenleg 34 milliárd forint a 2009-es költségvetés tervezett főösszege. A költségvetésről szólva Égi Tamás,a pénzügyi bizottság elnöke kiemelte, hogy a 14 szakbizottságból 10 bizottság nem tartja elfogadhatónak a 2009-es költségvetés tervezetét. A közgyűlés 18 nem, 10 igen és 5 nem szavazattal nem fogadta el a költségvetés tervezetét. Részletes közgyűlési tudósítás a cikkben!
2009.02.12. 10:30 |

 A közgyűlés elsőként egyhangúlag elfogadta, a 2008. évi költségvetési rendelet módosítását, majd a 2009-es költségvetésről szóló vita következett. Székesfehérvár polgármestere Warvasovszky Tihamér elmondta, hogy jelenleg 34 milliárd forint a 2009-es költségvetés tervezett főösszege. A költségvetésről szólva Égi Tamás,a pénzügyi bizottság elnöke kiemelte, hogy a 14 szakbizottságból 10 bizottság nem tartja elfogadhatónak a 2009-es költségvetés tervezetét. A közgyűlés 18 nem, 10 igen és 5 nem szavazattal nem fogadta el a költségvetés tervezetét.

A közgyűlés elsőként egyhangúlag elfogadta, a 2008. évi költségvetési rendelet módosítását, majd a 2009-es költségvetésről szóló vita következett. Székesfehérvár polgármestere az idei évről szólva elmondta, mintegy 3,5 milliárd forinttal kevesebb iparűzési adóbevétellel kell számolnia a városnak a gazdasági válság következményeként. A polgármester elmondta, hogy jelenleg 34 milliárd forint a 2009-es költségvetés tervezett főösszege, de nagy a bizonytalanság, mivel csökkennek az ingatlanhasznosítási bevételek, az illetékbevételek és kevesebb lesz a gépjárműadóból befolyó bevétel is.

 Legfontosabb cél, hogy megmaradjon az intézmények működőképessége és az önkormányzat stabilitása és a pályázati források maximális kihasználása – emelte ki Warvasovszky Tihamér polgármester, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy csökken az állami normatíva is, mintegy 6%-al. A város 2,4 milliárd forint hitel felvételét tervezi. A polgármester hangsúlyozta, költségvetés tervezete 6,5 milliárd fejlesztést és felújítást tartalmaz. Ezzel kapcsolatban a polgármester kiemelte: az ÁSZ vizsgálat is megállapította, hogy a felvett hitelt mindig kizárólag fejlesztési célra fordította az önkormányzat. Székesfehérvár polgármester a munka költségvetésének nevezte a felvázolt költségvetés-tervezetet, mert a fejlesztések révén munkát biztosít a helyi vállalkozásoknak és támogatja saját eszközeivel az önkormányzat a munkahelyek megtartását is.

 A költségvetésről szólva Égi Tamás,a pénzügyi bizottság elnöke kiemelte, hogy a 14 szakbizottságból 10 bizottság nem tartja elfogadhatónak a 2009-es költségvetés tervezetét. Farkas László SZDSZ frakcióvezető szerint torz a költségvetési struktúra és soknak tartják a hitelfelvétel nagyságát is. Hasonlóan vélekedett dr. Csapó Csilla alpolgármester is, aki szerint át kell alaktani a költségvetés szerkezetét. Kiemelte azt is, hogy aránytalanul kevés pénz jut fontos feladatokra: például a város 80 oktatási intézményének felújítási munkáira összesen 80 millió forint jut.

 Rockenbauer Lajos MSZP frakcióvezető elfogadásra javasolta a költségvetést, amely számos fejlesztést tartalmaz és nagy hangsúlyt fektet a közalkalmazotti álláshelyek megtartására.

 Cser-Palkovics András Fidesz frakcióvezető a költségvetési vitában kiemelte, újabb tárgyalások szükségesek a költségvetés elfogadásához. Az országos helyzetről szólva elmondta, a normatívák csökkenése valamennyi önkormányzatot súlytja, és problémát okoz az is, hogy ilyen gazdasági helyzetben az állami költségvetés 10%-osiparűzési adóbevétel növekedéssel számol az önkormányzatoknál szemben a tényleges folyamattal, ami 30%-os bevételcsökkenést jelenthet. A frakcióvezető irreálisnak nevezte a 2009-es költségvetés tervezetét, ami 29,5 milliárdos főösszegből indult ki, de már 34 milliárdnál tart. A frakcióvezető néhány betervezett bevételi forrást is megkérdőjelezett, így például a Fekete-Sas Szálló eladását, amire kevés az esély. 

Juhász László a Válasz Egyesület nevében a civil szervezetek támogatásának fontosságáról beszélt, kevésnek találta a bevételi oldalon az önkormányzati cégek osztalék-befizetését. A közbiztonság terén több támogatást adna a rendőrségnek és kevesebb hitelt venne fel - mondta hozzászólásában

 A város polgármestere Warvasovszky Tihamér az önkormányzati vagyon növekedésére hívta fel a figyelmet: míg 2006-ban mintegy 60 milliárdos volt az önkormányzat vagyona, addig idén várhatóan 66 milliárdra emelkedik a beruházásoknak öszönhetően.

 Égi Tamás hozzászólásában arról tájékoztatott, hogy egy minimum-költségvetést támogatna minden további nélkül az ellenzék, mely a közintézmények működését és a közalkalmazottak fizetését maradéktalanul biztosítaná.

 Márton Zoltán a Szociális és Családvédelmi Bizottság elnöke a város szociális intézményeinek és a szociális ellátottak finanszírozását biztosítottnak találja a költségvetésben. Mint mondta támogatja a tervezett költségvetést, mert biztosítottnak látja az intézmények működését. A sporttámogatások terén az élsportban jeleskedő fehérvári egyesületekkel korábban megkötött támogatási szerződések megmaradását emelte ki.

 A vita lezárásakor Warvasovszky Tihamér kiemelte, hogy többségében aggódó hozzászólások mellett zajlott a költségvetés tervezetének vitája: van aki a civilekért aggódott, hiszen nem lehet bizonytalanságban hagyni a szervezeteket, van a ki a hitelfelvétel miatt szólalt fel és van, aki a sporttámogatásokat féltette. Azt kérte a frakcióktól, hogy az elkövetkezendő napokban olyan közös álláspontot kell kialakítani, mellyel működőképessé lehet tenni az önkormányzatot.

Közgyűlés szünet után

 A luxusadó települési lakóingatlan fajták átlagértékeiről szóló önkormányzati rendeletet hatályon kívül helyezte a képviselőtestület.

 A pénzbeli és természetben nyújtott szociális és gyermekvédelmi ellátásokról szóló önkormányzati rendeletet is módosították a képviselők. Márton Zoltán a Szociális és Családvédelmi Bizottság elnöke elmondta, hogy jelenleg 205 rendszeres szociális támogatást kapó gyermek van a városban. Kiemelte, hogy az idén reálbér csökkenés várható, mely várhatóan további feladatokat ró a bizottságra. A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjakról szóló rendeletet is módosították a képviselők. A teljes térítési díjakat csak a magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek kell fizetni. Elhangzott, hogy a bölcsődei és az óvodai ellátás hat, illetve kilenc százalékkal emelkedik.

 A város önkormányzata együttműködési megállapodást köt Velence önkormányzatával, mely Székesfehérvár turisztikai vonzerejét növelheti - határoztak a képviselők. Közös  kiadványokat jelentetnek meg, a programok szervezésében várható együttműködés és közös marketingtevékenységet folytat majd a két város.

 A helyi lakáscélú támogatásról szóló rendelet módosításáról is tárgyaltak a képviselők. Ugyancsak ingatlanhasznosítási kérdés a Vörösmarty tér 12. szám alatti ingatlan elidegenítésére kiírt pályázat elbírálására. Az épületet korábban is próbálta eladni az önkormányzat, azonban nem pályázott senki az ingatlanra.

 Döntöttek a képviselők a 8105/5 és 14302 hrsz-ú ingatlanok cseréjéről, majd az Ady Endre utca 7. szám alatti ingatlant, a Fekete Sas Szállót eladását nem támogatta a testület.

 A Fehérvári Polgár kiadása és terjesztése, valamint egy hetente megjelenő lapban önkormányzati hírek közzétételére felület biztosítása tárgyában nyílt közbeszerzési eljárás megindításáról is tárgyaltak a képviselők. Knizse Gyula elmondta, hogy a Gazdasági Bizottság nem támogatja a kiírást. Égi Tamás a Pénzügyi Bizottság elnöke is arról tájékoztatta a testületet, hogy nem támogatják a kiírást. Dr. Cser Palkovics András azt javasolta, hogy a következő, hónap végén várható rendkívüli közgyűlésre hozzák vissza a témát és ne a márciusi közgyűlés döntsön majd. Warvasovszky Tihamér polgármester arra kérte a bizottságokat, hogy a rendkívüli közgyűlésre hozzák vissza az előterjesztést.

 A KEOP-4.1.0 „Székesfehérvár, Alba Volán SC. jégcsarnok korszerűsítése és energiaracionalizálása megújuló energiahasznosítással” c. projekthez önerő biztosításáról is tárgyalt a testület. Knizse Gyula a Gazdasági Bizottság elnöke hozzászólásában elmondta, hogy egyhangúlag támogatta a bizottság az anyagot. Dr. Csapó Csilla alpolgármester arról beszélt, hogy minden további fejlesztés alapja a gépészet teljes felújítása. Szigli István a Városfejlesztési Bizottság elnöke további információkat kért a beruházásról. Gál Péter Pál a Sportbizottság elnöke arról beszélt, hogy energiamegtakarítási beruházásról van szó, melynek második üteme a jégkészítés korszerűsítése lesz. A fejlesztést tervező mérnök elmondta, hogy a Jégcsarnok rekonstrukciója két lépcsőben valósulna meg: először az épület infrastruktúrális körülményeit kell javítani. (egy év alatt majd 40 százalékkal emelte meg a jégkészítő gép tulajdonosa a Fevita a működtetést) A pályázattal a csarnok hűtési, fűtési igényét korszerűsítenék, majd a jégkészítés technológiáját cserélnék ki, mely független lenne a hűtőháztól. A javaslatot és az önerő biztosítását egyhangú döntéssel fogadták el a képviselők.

 Egy emlékmű elhelyezéséről is tárgyaltak a képviselők. A Rác utcában a templom kerítésének a falán, a II. Világháborúban kivégzett fehérváriaknak állítanak majd emléket. A testület egyhangú döntéssel elfogadta az emlékmű létrehozását.

 A Szabadművelődés Háza Szervezeti és Működési Szabályzatának módosításáról is tárgyalt a testület. Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke elmondta, hogy nem jár anyagi teherrel az önkormányzat számára a módosítás.