-
Ismét látogatható a Nemzeti Emlékhely
A tavasz beköszöntével ismét megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt az egykori koronázóbazilikát bemutató Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert. A megváltott belépővel egyúttal a Koronázó Bazilika Látogatóközpont is felkereshető!
2025.04.04. -
Palestrina-kurzus a Zeneiskolában
Az 500 éve született zeneszerző, Palestrina műveiről, alkotói munkájáról, a reneszánsz korról is szó lesz a Palestrina-kurzuson, amelyet dr. Herczog János zenetudós tart Székesfehérváron. Az előadásra, amely április 7-én, hétfőn 18 órakor kezdődik a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI koncerttermében, minden érdeklődőt szeretettel várnak!
2025.04.04. -
Él minden jobb magyarnak lelkében
Folytatódott a Kodolányi János Egyetem Szabadegyeteme, "Él minden jobb magyarnak lelkében" címmel. Az előadáson a legnagyobb magyar, Gróf Széchenyi István miniszterelnöksége került a középpontba.
2025.04.04. -
Történelmi bélyegek a Hétvezérben
Folytatódott a Székesfehérvár Városi Bélyeggyűjtő Kör iskolai bélyegbemutató programja, mely a székesfehérvári általános iskolákat látogatja végig. A Hét Vezér Általános Iskolába a Humán hét keretében egyebek mellett történelmi bélyegeket is megcsodálhattak a gyerekek.
2025.04.04.
Közös keresztútjárással emlékeztek Fehérváron Jézus kereszthalálára

Székesfehérváron, a Hosszú temető mellett található a Palotavárosi Kálváriánál több százan gyűltek össze, amit a székesfehérvári születésű Simor János bíboros, prímás, esztergomi érsek nővére építtetett 1892-ben.

A nagypénteki keresztútjárás során felidézik Jézus szenvedésének egyes állomásait. A szabadban emelt keresztút 14 stációs kápolnából vagy oszlopból áll, és kálváriához vezet.
Az idei keresztútjáráson a család állt a Spányi Antal, püspök vezette elmélkedések középpontjában.
A keresztút segít megérteni a történelem drámáját, de a hívőket biztosítja arról, hogy az utolsó nap nem a nagypéntek, hanem húsvét. A húsvét pedig a jó győzelme a rossz felett, a szeretet győzelme a gyűlölet felett, mert ez a végső, a végtelen jóságnak, Istennek a győzelme.
A keresztút eredetileg az a mintegy másfél kilométeres útvonal, melyen Jézus a kereszttel a Praetoriumtól kiment a Golgotára. Ma olyan ájtatosságot értünk rajta, aminek segítségével a keresztény hívek Jézus szenvedésein és keresztre feszítésének eseményein elmélkedhetnek halálra ítélésétől temetéséig.
A stációk arra emlékeztetik a keresztényeket, miként követték egymást az események Jézus földi életének utolsó óráiban. A vér és kínszenvedés útja Pilátus ítélőszékétől a Golgotáig vezet. A keresztút néhány százméternyi út, amelyen az elítéltnek végig kellett cipelnie keresztjét a katonák gyűrűjében, és az evangélium tanúsága szerint sok embertől kísérve. A stációk számát a 18. században 14-ben rögzítették, a ferences gyakorlat elismerésével.
A keresztút 14 stációja:
1. Jézust halálra ítélik
2. Jézus vállára veszi a keresztet
3. Jézus először esik el a kereszttel
4. Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
5. Cirenei Simon segít Jézusnak vinni a keresztet
6. Veronika megtörli kendőjével Jézus arcát
7. Jézus másodszor esik el a kereszttel
8. Jézus beszél a síró asszonyokhoz
9. Jézus harmadszor esik el a kereszttel
10. Jézust megfosztják ruhájától
11. Jézust keresztre szegezik
12. Jézus meghal a kereszten
13. Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik
14. Jézust eltemetik