-
XV. Fehérvári Versünnep
Tizenkét versmondó állt színpadra a XV. Fehérvári Versünnep döntőjében. A Városháza Dísztermében rendezett eseményen a középiskolások a magyar irodalom jeles költőinek gondolatait teljes átéléssel adták át a közönségnek.
2025.04.12. -
Zenés áhítat
A hagyományokhoz hűen idén is virágvasárnapi koncertre, zenés áhítatra várja a híveket április 13-án 16 órára a Budai úti református templom.
2025.04.12. -
Középpontban Széchenyi
Folytatódott a Gróf Széchenyi István életművét és hagyatékát feldolgozó Kodolányi Szabadegyetem. Ezúttal A szabadságharc után - Széchenyi Döblingben címmel tartott előadást Csorba László történész.
2025.04.11. -
A magyar költészet napja
Április 11, a magyar költészet napja. Ennek alkalmából számos program várja az irodalomkedvelőket Székesfehérváron is.
2025.04.10.
Kurátori tárlatvezetés lesz szombaton, a Beszélő dobozok rádiózástörténeti kiállításon

Nyáron nyílt meg a MNL Fejér Vármegyei Levéltárában a Beszélő dobozok című kiállítás, amely a magyar rádiózás történetét mutatja be, hangsúlyozottan annak székesfehérvári fejezetére, történetére.
Az emberiség számára a kezdetektől fogva fontos a hírek, információk lehető leggyorsabb eljuttatása az adótól a vevőig. Egy ragadozó vagy egy felfegyverzett törzs érkezésekor számított, hogy mennyi idő alatt tudott egy adott közösség reagálni – áll a Fejér Vármegyei Levéltár gyűjtésében, ahol a kommunikáció kezdeteit idézik fel a Beszélő dobozok kiállítás kapcsán. A távkommunikáció szerepe fokozatosan alakult át és értékelődött fel az elmúlt évszázadokban, évezredekben. Eleinte különböző hangjelzésekkel és optikai módszerekkel, mint harangozás vagy a füstjelek továbbították az információkat. Számított az is, hogy az információ módosult-e az átadás közben, akárcsak az, hogy a fogadó képes volt-e dekódolni az üzenetet. Jó példa az optikai Telegráfokra az indiánok füstjelzése, a Titanicról fellőtt vészjelzőrakéták, vagy a rendőrautó fényjelzése.
A távkommunikáció ugrásszerűen fejlődött a villamosenergiának köszönhetően. A Morse által készített távírószerkezet már 1844-ben működött, a későbbi, vezeték nélküli távíró pedig a rádiózás közvetlen előzményének tekinthető. A legelső rádiók a vezeték nélküli kristálydetektoros vevőkészülékek voltak, melyeket 1906-ban találtak fel. Az első rádióműsort 1914-ben sugározták a belgiumi Lackenben, majd 1921-ben az Egyesült Államokban, Pittsburgh-ben indult el az első, rendszeres rádióadás. A hazai rádiózás elődjének az 1893-ban megalakult Telefonhírmondó tekinthető, ennek készülékét Puskás Tivadar tervezte meg. A hírmondó a vezetékes telefon és a rádió ötvözeteként működött, miután a hírolvasó által bemondott hírek a telefonhálózaton, majd később a Telefonhírmondó vezetékein keresztül jutottak el a hallgatókig.
Az időszaki tárlat szeptember 16-ig, jövő szombatig látogatható a Szent István tér 2-3. szám alatti intézményben.
A különleges kiállításon szeptember 9-én, szombaton 15.00 órától kurátori tárlatvezetést tartanak, melyre szeretettel hívják az érdeklődőket! A belépés díjtalan.