-
Gazdaságfejlesztés a vármegyében
Fejér vármegye gazdaságának fejlesztése, és a munkaerőpiac fellendítése került a fókuszba a Vármegyeházán. Értékek rezilienciája a folyamatosan változó gazdasági környezetben címmel rendeztek konferenciát, melynek során a résztvevők előadásokat, pódiumbeszélgetéseket hallhattak, és a kiállított Fejér termékeket is megtekinthették.
2025.02.13. -
Új partner a duális képzésben
Együttműködési megállapodást kötött a Kodolányi János Egyetem a SIMON Plastics Kft-vel. A megállapodás értelmében 3 szak – Emberi erőforrások, Gazdálkodás és menedzsment és Üzemmérnök-informatikus – esetében duális képzésben résztvevő hallgatókat fogad a vállalat.
2025.02.12. -
Megérkezett a One
Megújult üzlethálózattal várja új és meglévő ügyfeleit Magyarország egyik vezető távközlési szolgáltatója.
2025.02.12. -
25 éves fennállásukat ünneplik
Az ügynökség 2000-ben alakult Székesfehérváron, azzal a céllal, hogy új színt vigyen a hazai reklám- és marketingkommunikáció világába. Ügyfelei között kis- és multinacionális nagyvállalatok, valamint intézmények is vannak. A fehérvári vállalkozás több mint egy évtizede a médiapiacon is tevékenykedik, és ma már közel 1000 médiafelülettel rendelkezik, mellyel a dunántúli reklámvilág meghatározó szereplőjévé vált.
2025.02.07.
Kutatási eredményeit ismertette a BCE és a Prosperis Alba
![Kutatási eredményeit ismertette a BCE és a Prosperis Alba](/_upload/images/news/62253/prosperis_alba_kerekasztal_beszelgetes-1.jpg)
A kutatás a koronavírus-járvány után kialakult képzési igények és a munkavállalói kompetenciákkal kapcsolatos igények felmérésére irányult.
Az intézmény és a kutatóintézet közös eseményén Dr. Ősz Rita, a BCE docense, a Székesfehérvári Campus akadémiai koordinátora és Veres Richárd, a Prosperis Alba Kutatóközpont tudományos konzulense ismertették az eredményeket.
![Kerekasztal-beszélgetés és műhelykonferencia a Corvinuson](/_upload/images/medialibrary/62254/prosperis_alba_kerekasztal_beszelgetes-5.jpg)
A BCE Székesfehérvári Campusa a koronavírus-járvány első hulláma alatt indította el a Prosperis Alba Kutatóközponttal közös, primer online kutatását, amelyben a koronavírus-járvány miatt kialakult, speciális oktatási és gazdasági helyzetet vették górcső alá.
A két szálon futó felmérés alkalmával az ifjúságtól azt kérdezték, hogy a felsőoktatási képzések tekintetében mi a fontos számukra ahhoz, hogy a régióban maradjanak, míg a munkáltatóktól arra vártak választ, hogy a leendő munkavállalóknak milyen készségekkel, kompetenciákkal, képességekkel kell felvértezve lenniük.
Az eredményeket a fiatalok szempontjából Dr. Ősz Rita, a BCE docense, a Székesfehérvári Campus akadémiai koordinátora ismertette. Elmondta, hogy a 10-11. osztályos gimnáziumi és szakgimnáziumi tanulókat arra kérték, hogy online kérdőív formájában válaszoljanak a feltett kérdésekre. „Hipotézisünk ebben az esetben az volt, hogy a régió fiatalsága számára a COVID-járvány után kialakult helyzet új távlatokat nyit meg a felsőoktatás szempontjából, amelyekhez a megfelelő kompetenciák erősítése szükséges. A válaszadás során meggyőző eredményeket kaptunk, amely sok esetben alátámasztotta az előzetes várakozásokat.” – emelte ki a BCE docense. Jó eredménynek tekinthető, hogy a megkérdezettek 83,9 százaléka szeretne továbbtanulni, ami közelít az országos 92 százalékos átlaghoz. Megállapították, hogy Budapest ’elszívó ereje’ nagy, és a fehérvári fiataloknak csak 7 százaléka menne külföldre, amely jóval alacsonyabb az országos átlagnál. Fontos kérdés volt az online kommunikációs szokásoké: kiderült, hogy a fiatalok számára igenis mérvadó a helyi média és kommunikációs platformok.
A koronavírus utáni munkaerőpiaci kihívásokról Veres Richárd, a Prosperis Alba Kutatóközpont tudományos konzulense beszélt, aki elmondta, hogy vizsgálták a home office elterjedését mind a munkáltatók, mind a vezetők, mind pedig a munkavállalók szintjén is. Megállapították, hogy a járvány alatt elterjedtté váltak az atipikus foglalkoztatási formák, de szinte megfeleződött a diákok és a nyugdíjasok foglalkoztatási aránya is. „A jövő munkavállalójának kompetenciái szempontjából a megkérdezett cégeket arra kértük, hogy priorizálják a tulajdonságokat a nagyon fontos, a fontos és a szükséges kategóriákba. Kiderült, hogy nagyon fontosnak tartják a kooperáció, a rugalmas alkalmazkodás és az ellenállóképesség (reziliencia), a komplex problémamegoldás képességeket. Fontos kategóriába sorolták a kreativitást, az egyéni döntéshozatalt, a tárgyalási készséget és a szolgáltatói szemléletet, míg szükségesnek jelölték az érzelmi intelligencia fejlettségét, és a kritikai gondolkodást.”
Az eseményen dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a „résztvevőket”, mint mondta, a mai konferencián elhangzó eredmények nem csak egy igényfelmérés eredményét prezentálják, hanem egy tudatos jövő kutatást mutatnak be. „Ez a kutatás orientálhatja az egyetemet, orientálhatja a városi döntéshozókat, orientálhatja azokat a munkaerőpiaci szereplőket, akik majd a munkahelyek világát biztosítják a fiataloknak.
A fiataloknak ez a kutatás egy sokkal naprakészebb tudást tud átadni a tekintetben, hogy mire lesz nekik szükségük ahhoz, hogy megfelelő pályát és hivatást válasszanak, és ott megállják a helyüket. Nem elfelejtve azt az alapvetést, hogy fontos, hogy boldog diákéveik legyenek, de az is fontos, hogy utána boldog évtizedeket töltsenek el abban a hivatásban, ahova közösen megpróbáljuk őket elvezetni.”
Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid rektori megbízott elmondta, hogy a Corvinus híresen erős az alkalmazott kutatások területén, így külön öröm számára, hogy végre a Székesfehérvári Campusnak is lehetősége nyílt a város különböző szereplőivel együttműködve elindítania saját kutatását. „Jó partnerre találtunk a Prosperis Albában a primer, online kutatásunk lefolytatásához. Voltak hipotéziseink, amelyeket az eredmények nagy részben visszaigazoltak, egyértelmű közös tudást kaptunk.” – tette hozzá a docens. „Azt látjuk, hogy annyira gyorsan változik a helyzet, hogy ami januárban még igaz volt, az már szeptemberre nem volt helytálló. Ezeket a vizsgálatokat folytatni fogjuk, tavasszal már biztosabb eredményeket fogunk kapni, szeptemberre, amikor visszamérünk, pedig újabb nézőpontokat jósolunk.”
Az esemény egy kerekasztalbeszélgetéssel zárult, amelyben részt vett Csanády László, a Prosperis Alba Kutatóközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője is, aki a kutatás eredményeinek tekintetében az „atipikus” és a „reziliencia” szavakat emelte ki, hiszen közös kihívás, hogy egy senki által még nem tapasztalt helyzetben várnak a munkáltatók maximális rugalmasságot és ellenállóképességet a munkavállalóktól.
A műhelykonferencia visszanézhető a BCE Youtube csatornáján.