-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Kutatási és képzési együttműködés - ázsiai országokban fejleszt a fehérvári GEO
A rendezvényen résztvevőket Dr. habil. Földváry Lóránt, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetének kutatási dékánhelyettese köszöntötte, majd Mészáros Attila tartott angol nyelvű prezentációt a városról. Székesfehérvár alpolgármestere bemutatta Székesfehérvár történelmét, gazdasági szerepét, oktatását és a felsőoktatási intézményekkel való együttműködését. „DSinGIS projekt kapcsán megvalósuló közös munka és a tapasztalatcsere nagyon fontos a város, az egyetem és a diákok számára egyaránt.” - mint mondta.
A DSinGIS (Doctoral Studies in GeoInformation Sciences) projekt távlati célja Üzbegisztán fenntartható fejlődésének segítése. A projekt 3 éves futamidejű, melynek eredményeképpen a programban résztvevő intézmények közreműködésével járul hozzá a célkitűzés megvalósításához, vagyis a fenntartható fejlődést segíti. Az Üzbegisztánt sújtó környezeti hatások - mint éghajlatváltozás, talaj degradáció, szárazság (pl. Aral-tó helyzete), levegőszennyezés – következtében komoly kihívásokkal kell szembenéznie az országnak. A megoldások keresésében kulcsfontosságú segítséget jelent a geoinformatika.
A projektben az AMK Geoinformatikai Intézete mellett három európai ország (Ausztria, Svédország, Németország) oktatási és kutatási intézményei vesznek részt az öt - a geoinformatika terén legjelentősebb - üzbég egyetemmel és három meghatározó állami intézménnyel együttműködve. Az akkreditált doktori iskola működésének támogatására a projekt időtartama alatt létrehoznak egy oktatási felületet, mely online konzultációs lehetőséget is biztosít a doktoranduszok számára; egy tudásbázist, amely 18 PhD kurzust foglal magába (10 üzbég, 8 angol nyelvű).
Dr. Földváry Lóránt és Ilhom Abdurahmanov, az üzbég nemzeti koordinátor ismertették a projekttel kapcsolatos célkitűzéseket, feladatokat és annak várható eredményeit. Az eseményen jelen voltak a projektben résztvevő felsőoktatási intézmények képviselői és munkatársai: TIIAME (Tashkent), NUU (Tashkent), KSU (Nukus), SamSACEI (Samarkand), TIAC (Tashkent), PLUS (Salzburg), KTH (Stockholm), IAMO (Halle).