Kutyás szívvel, egészséges lélekkel - a kutyatartás lélekre gyakorolt pozitív hatásai

Új év, új társ, új élet? A kutyás lét mellett kampányol ez az írás, még akkor is, ha egyértelmű tény, hogy a kutyatartás nem való mindenkinek. A négylábúakról való gondoskodás sok szempontból bizonyítottan jótékony hatással bír a gazda lelkére, de fontos: csak akkor, ha felelős az állattartás!
2022.01.06. 08:37 |
Kutyás szívvel, egészséges lélekkel - a kutyatartás lélekre gyakorolt pozitív hatásai

Kutyával több időt töltünk a szabadban, ami már önmagában jótékony hatású.

Még mielőtt rátérünk a kutyatartás pozitív hatásaira, érdemes tisztázni, kinek érdemes állatot tartania! Domokos Tamás szociológus szerint csak azoknak, akik ismerik az állatfajta szükségleteit, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy azokat ki is elégítsék. Akkor alakulhat ki valódi, boldog társas kapcsolat ember és kutya között. "El kell gondolkodni azon, hogy mi vagyunk az állatért, vagy az állat értünk, esetleg egy olyan szimbiózist akarunk vele kialakítani, amiben mindenki jól érzi magát, és a saját természetének megfelelően adottságként a lehető legjobb."

Hasonlóan vélekedik a kérdésről a pszichológus is: Dorotovics Miléna szerint a kutyatartás kedvező lelki hatásai akkor érvényesülnek igazán, ha ebben a kapcsolatban az állat és a gazda is jól érzi magát. A szakpszichológus lapunknak úgy nyilatkozott: a felelős kutyatartás kis túlzással akár egy terápiával is felérhet. A kutya feltétel nélkül szereti a gazdáját, és ez az élmény a pszichológus tapasztalatai szerint óriási kincs, ráadásul a hagyományos családokban nem is mindenki élheti át. "Ugyanúgy ahogy az embereknél az ölelés, a kutya érintése, a testi kontaktus olyan hormonokat szabadít fel, melyek csökkentik a stresszt és erősítik a boldogságérzetet." Egy kutya mindemellett a természethez és az aktív élethez is hozzásegítheti tulajdonosát, ami szintén stresszoldó tevékenység. Ehhez kapcsolódik a szociológus álláspontja is: Domokos Tamás kiemelte, hogy a kutyatartás a természethez való viszonyt is erősíti, hiszen az ember a környezet része, és a kötődésre alapvető az igény. A gyerekekre kifejezetten jótékony hatással bírnak a kutyák. Dorotovics Miléna azt vallja, hogy a kutyák segíthetnek a kicsiknek nyitottabbá és empatikusabbá válni, ráadásul a gyerekek és a kutyák önfeledt játéka szinte semmivel sem pótolható!

"A kutyával való játék olyan önfeledt tevékenység a gyerekek számára, amit más nem tud adni nekik, ráadásul ezáltal olyan kommunikációs és szociális képességeket tudnak elsajátítani a kicsik vagy akár a magányos felnőttek, amit a társas kapcsolatokban is tudnak hasznosítani. Főleg érzelmi nyeresége van a kutyatartásnak. Empátiára tanítja a gyerekeket, például ha a kutya beteg, vagy oltást kap és látja, hogy sír, akkor átérzi a fájdalmát, ezzel már rengeteg érzelmi készsége fejlődik a kicsiknek. Napirendet, rendszerességet ad a kutyatartás, ami a gyerekek életében a biztonságot jelenti, ráadásul a nagyobbaknak a felelősségtudatát is erősíti."

Az egyik székesfehérvári kutyaiskola vezetője szerint foglalkozásaikon a kutya–gazda-kapcsolat erősítésén dolgoznak. A kutyatartók többsége azért keresi fel az órákat, hogy az állat szót fogadjon, de az engedelmes feladatok teljesítése, a közös tanulás sokkal többet ad ennél. Göde Gábor tapasztalatai azt mutatják, hogy miután a kutya megtanulja az alapvető engedelmességi feladatokat, a gazda nem hagyja abba az iskolába járást, hiszen ez a közös program a páros mindkét tagjának élményt jelent.