Lakossági szúnyoglárva program - megkezdődött a biológiai gyérítés

A tavalyi csapadékos nyár és a február óta tapasztalható, az évszakhoz képest jóval melegebb időjárás miatt már erőteljesen érezhetjük a szúnyogok jelenlétét. Bár a mostani hűvösebb idő lassítja fejlődésüket, Székesfehérvár köz- és külterületein már megkezdődött a biológiai szúnyoggyérítés.
2024.04.19. 14:11 |
Lakossági szúnyoglárva program - megkezdődött a biológiai gyérítés

Országosan ezen a héten indult el a központi szúnyoggyérítés, amelyet évek óta a katasztrófavédelem irányít - adta hírül katasztrofavedelm.hu.

Mint írják, tavasszal túlnyomórészt a lárvák elleni légi biológiai védekezés zajlik. A központi szúnyoggyérítés mellett Székesfehérvár Önkormányzata - saját kezdeményezésre - néhány éve kezdte el a lokális, biológiai gyérítés rendszerének kialakítását az eredményesség növelése érdekében.

Magunk tehetünk a legtöbbet azért, hogy kevesebb szúnyog legyen

A biológiai gyérítés sikeréhez a fehérváriak együttműködése nélkülözhetetlen, csak közös erővel előzhetjük meg azt, hogy ellepjenek bennünket a csípőszúnyogok! A madarak itatójában érdemes gyakran cserélni a vizet, hogy a szúnyoglárváknak ne legyen idejük kitenyészni a vízben. A szúnyogok általában 5-6 hétig élnek és ezalatt többször is rakhatnak petéket. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyjunk pangó vizet az udvarunkban és lehetőség szerint a házunk környékén sem, illetve beszéljünk a szomszédokkal, fogjunk össze hogy ők se hagyjanak pangó vizeket az udvaron. Az esővízgyűjtő tartályokat, hordókat pedig érdemes letakarni, hogy ne petézhessenek bele a szúnyogok.

Április második hetében Székesfehérvár vizes élőhelyein több alkalommal is szemtanúi lehetett a lakosság annak, ahogy a szakemberek egy hosszú botra szerelt edénykével több helyről is vizet merítenek, majd megszemlélik a "zsákmányt".  Ha jól fejlett szúnyoglárvákat találnak, akkor a következő lépés a biológiai szúnyoggyérítés, ám ezt csak azokon a köztereken és külterületeken végezhetik el, amelyeket feltérképeztek már. Érdemes azonban figyelni, mert a magántulajdoban lévő földeken, valamint a családi házak kertjeiben, az erkélyeken, kis előkertekben lévő kisebb-nagyobb vízfelületek, a hal nélküli kerti tavak, a bokrok alatt lévő madáritatók, a fedetlen esővízgyűjtő edények és akár egy homokozójátékban maradt kis víz is elegendő ahhoz, hogy a szúnyogok tovább szaporodjanak.

"A lakosság nagyon sokat tehet annak érdekében, hogy elkerüljük a rendkívüli szúnyoginváziót. Ha figyelünk erre otthonunkban, házunk környékén, akkor visszaszoríthatjuk a szaporulatot. A szúnyogok ugyanis a legkisebb vízfelületre is leteszik petéiket, amelyekből a meleg hatására hamar kikelnek a lárvák, amelyek e vízből táplálkoznak és akár egy hét alatt kifejlődnek. Először bábbá alakulnak, majd kifejlődik a csípőszúnyog, amely azonnal keresni kezdi vértáplálékát, azaz minket embereket, vagy éppen melegvérű házi kedvenceinket találják meg." - meséli Kőszegi Dániel, miközben megmutatja a merítést követően a vízben sebesen mozgó lárvákat.

A szúnyogok 100 millió éves evolúcióval bírnak, jól látszik, nagyon jó stratégiákat alakítottak ki ez idő alatt, hogy életben maradjanak. Rendkívül jó a szaglásuk, éppen ezért sem a melegvérűek, sem egy pohárkányi víz nem "bújhat el" előlük. A körforgás folytatódik, ha ezt a láncot nem szüntetjük meg az udvarunkban, akkor akár egész nyáron csíphetnek bennünket a szúnyogok, ha csapadékos lesz az évszak. Arra a kérdésre, hogy mit tehetünk, már mondja is tanácsait a szakember: fedjük le a vízgyűjtőhordót, -tartályt, ciszternát szúnyoghálóval. Ne hagyjunk a kertben, teraszon, erkélyen lévő virágtartókban, cserepekben, kannában, madáritatóban hosszan vizet. Figyeljünk azokra a helyekre, ahol könnyen összegyűlik az esővíz, mert ez is éppen elég ahhoz, hogy felneveljük otthonaink körül a "házi" vérszívókat. A kerti tavat - ha nem telepítünk halat, amelynek táplálékul szolgálhat a szúnyoglárva akkor - takarjuk le, vagy, ha valamiért ez nem megy, használjunk szúnyoglárva irtó tablettákat a szúnyogok elszaporodásának megakadályozására.

A lakossági szúnyoggyérítésről a Szúnyoglárva program közösségi oldalon, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján is értékes információhoz juthatunk.

Fehérvári színes

  1. Szépkorúak kulturális seregszemléje

    A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) 2024-ben újra megrendezi a már hagyományos Szenior Ki mit tud? versenyt a Fejér vármegyei nyugdíjasok számára előadóművészet, valamint képző-, ipar- és népművészet kategóriákban. A színpadi produkciókból előválogatókat, a beérkezett műalkotásokból pedig kiállítását is rendeznek – végül pedig gálaműsort tartanak a legjobbakból.

    2024.07.18.
  2. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  3. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  4. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.