Lakossági tájékoztató a drasztikusan megemelkedett energiaárak kapcsán

A legnagyobb mértékben két városi közszolgáltatót érintenek az elmúlt hónapokban elszabadult energiaárak – írja közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András. A polgármester részletes tájékoztatást adott a Széphő és a Fejérvíz helyzetéről, és megerősítette: a közszolgáltatások működése, színvonala stabil és biztosított, így lesz ez 2022-ben is.
2021.12.14. 11:23 |
Lakossági tájékoztató a drasztikusan megemelkedett energiaárak kapcsán

Ennek a helyzetnek a fenntartása azonban jelentős költségtöbblettel jár a közszolgáltatók számára, ezért is tett javaslatot a fehérvári városvezető arra, hogy a rezsicsökkentés terjedjen ki az önkormányzati tulajdonban lévő cégekre is.

„Tisztelt Fehérváriak!

Mivel rengeteg hír jelent meg a sajtóban arról, hogy az energiaárak mennyire elszálltak az elmúlt hónapokban és hogy ennek milyen következményei vannak, szeretném elmondani, hogy állunk Fehérváron a közszolgáltatásoknál ezzel a helyzettel.

Leszögezem, hogy a közszolgáltatások működése, színvonala stabil és biztosított, így lesz ez 2022-ben is.

Ennek alapfeltétele, hogy a távhő, a víz- és hulladékkezelés a város tulajdonában legyen, az emberek kontrolljában, nem a piacéban. Emellett a rezsicsökkentés megakadályozza, hogy az energiaárakban tapasztalható hirtelen és óriási mértékű drágulás a fehérváriak közműszámláiban jelenjen meg. Főleg, hogy az energiapiac kiszámíthatatlan, egy-két szolgáltató pedig szinte vadnyugati módszereket kezdett alkalmazni.

Két városi közszolgálatót érintenek nagyon drasztikusan az elszállt energiaárak:

Első a SZÉPHŐ: Az elektromos áram 2022-ben kb. 98 millió forinttal fog többe kerülni a SZÉPHŐ-nek, mint idén.

A gáz árának emelkedése jóval durvább terhet ró azonban a SZÉPHŐ-re, ennek kapcsán mintegy 600 millió forintos többletköltségünk lesz. A gázt most az E2 Zrt. szállítja a SZÉPHŐ-nek, az E2 pedig október végén ultimátumszerű jelzést adott: vagy kifizetjük az általuk kért többletpénzt, vagy szerződést bont a SZÉPHŐ-vel, így a fűtési szezonban, a gázév október 1-i kezdete után mindössze 1 hónappal. Ez egy erősen megkérdőjelezhető eljárás, azonban győztes perekkel nehéz a fehérvári otthonokat fűteni, nekünk fontosabb a távhő és a melegvíz-szolgáltatás biztonsága, így végül a SZÉPHŐ komoly tárgyalások után alkura jutott a kereskedő céggel. Fontos kiegészítés, hogy a SZÉPHŐ azzal is igyekszik mérsékelni veszteségeit, hogy a gázmotorjaiból származó elektromos áramot immár jobb áron adhatja el az E.on-nak, erről pozitív, előrehaladott tárgyalásokat folytat a két cég.

A másik kritikusan fontos közszolgáltató a Fejérvíz, itt az elektromos energia beszerzése kapcsán szembesültünk problémával: a Fejérvíz is közbeszerzéssel vásárolja az áramot, volt is nyertes cég, a JAS Budapest Zrt. Október 29-én nyert a cég a Fejérvíz beszerzésén, november 4-én pedig közölte, hogy mégsem “áll módjában” az általa eredetileg adott áron szállítani az áramot. Ez jogilag is komoly kérdéseket vet fel, morálisan pedig úgy vélem, vállalhatatlan, de a lényeg, hogy új közbeszerzést írt ki a Fejérvíz, aminek nyertese az Audax Renewables Kft. Ennek eredménye, hogy míg 2021-ben 855 millióba került a Fejérvíznek az áram, 2022-ben több mint kétszer ennyibe, 1 milliárd 930 millió forintba fog.

Talán így már mindenki számára érthető, hogy miért ragaszkodik a Kormány a rezsicsökkentéshez, és hogy pár héttel ezelőtti levelemben miért kértem a Miniszterelnökséget, hogy az önkormányzati cégeket is vegyék bele a rezsicsökkentés körébe. Megjegyzem, hogy az is nagy segítség, hogy az önkormányzatok és intézményeik már az állami védőernyő alá tartoznak, bár sok esetben ez is magasabb árakat jelent a tavalyi vagy az idei áraknál. A rezsicsökkentés kiterjesztése mellett fontos lehetne kiegészítő támogatásokat is biztosítani az önkormányzati cégek 2022-es működéséhez.

Félreértés ne essék, Fehérváron nem fogjuk hagyni, hogy veszélybe kerüljenek a közszolgáltatások, de nem is szeretném, hogy az önkormányzatokon nyerészkedjenek bizonyos cégek. Igen, kapitalizmus van, sok szemponttól függenek az árak, és a szabad piac “láthatatlan keze” majd idővel stabilan beállítja az árakat. Nem szeretném azonban, hogy a világpiac láthatatlan keze addig pofonokat osszon a fehérvári embereknek és az önkormányzati cégeknek. Természetesen tárgyalunk tovább, ha lesz jelentősebb fejlemény, beszámolok majd Önöknek, az ügyben természetesen a város közgyűlése is egy részletes tájékoztatót ismerhet majd meg a pénteki ülésén.

dr. Cser-Palkovics András
polgármester"