Legalább hat régi EU-tagállamban szabad lesz a munkavállalás

 Május 1-je után hat régi uniós tagállamban már biztosan vállalhatnak munkát az EU új közép- és kelet-európai tagországainak állampolgárai, miközben további országok munkaerőpiacai fokozatosan nyílnak majd meg előttük – derült ki a foglalkoztatási miniszterek pénteki találkozóján. Az új tagországokhoz földrajzilag legközelebb eső Ausztria és Németország ezzel szemben közölte, hogy a következő 3 évben is élni kíván a korlátozás lehetőségével. Új fejlemény viszont, hogy pénteken Belgium, Dánia, Franciaország és Hollandia is kilátásba helyezte, hogy még a három év lejárta előtt fokozatosan megnyitja munkaerőpiacát a keleti munkavállalók előtt.
2006.03.20. 06:24 |

 Május 1-je után hat régi uniós tagállamban már biztosan vállalhatnak munkát az EU új közép- és kelet-európai tagországainak állampolgárai, miközben további országok munkaerőpiacai fokozatosan nyílnak majd meg előttük – derült ki a foglalkoztatási miniszterek pénteki találkozóján.

 A foglalkoztatási miniszterek pénteki találkozóján minden eddiginél világosabban körvonalazódott, hogy az Unió régi tagjai milyen módon viszonyulnak majd az új tagállamok munkavállalóihoz május 1-je után, amikor lejár a maximum hét évig elnyújtható átmeneti rezsim első két éves szakasza. Finnország, Spanyolország és Portugália jelezte, hogy május elseje után nem kíván többé akadályt gördíteni a nyolc közép- és kelet-európai tagállam munkavállalóinak útjába, Nagy-Britanniával, Írországgal és Svédországgal együtt hatra növelve azoknak az országoknak a számát, amelyek megnyitják munkaerőpiacukat.

 Az új tagországokhoz földrajzilag legközelebb eső Ausztria és Németország ezzel szemben közölte, hogy a következő 3 évben is élni kíván a korlátozás lehetőségével. Új fejlemény viszont, hogy pénteken Belgium, Dánia, Franciaország és Hollandia is kilátásba helyezte, hogy még a három év lejárta előtt fokozatosan megnyitja munkaerőpiacát a keleti munkavállalók előtt. Párizs a Magyarországgal korábban a munkavállalás tárgyában kötött kétoldalú egyezményt is kész olyan szellemben újratárgyalni, hogy az jobban elősegítse a magyarok munkavállalását. Egyelőre három régi tagállam, Olaszország, Görögország és Luxemburg nem jelezte egyértelműen a szándékait. Csizmár Gábor, a magyar foglalkoztatási tárca vezetője mindenesetre arra számít, hogy Luxemburg a franciákhoz hasonló eljárást követ majd, míg a görögök részéről „pozitív irányú lépésekre” számít. A miniszter rövidesen olasz kollégájával is találkozik, bár Róma részéről az április eleji választásokig érdemben nem várható döntés a munkaerőpiac megnyitásának ügyében. Csizmár a foglalkoztatási és szociális ügyi miniszterek ülését követően közölte, hogy a munkavállalás kérdésében láthatóan új helyzet állt elő.

 A miniszter a BruxInfo kérdésére válaszolva elmondta: nem számít arra, hogy a kedvező tagállami döntések gyakorlati szempontból sokat jelentenének a magyar állampolgárok számára, akik közismerten a legkevésbé mobilak közé tartoznak Európában. Emlékeztetett rá, hogy korábbi felmérések szerint a hazai foglalkoztatottak mindössze 1 százaléka, körülbelül 40 ezer ember mutat hajlandóságot a tényleges külföldi munkavállalásra. Vagyis körülbelül feleannyian, mint ahányan Magyarországról becslések szerint összesen külföldön dolgoznak jelenleg.

 Csizmár Gábor a miniszteri ülésen egy öt pontból álló magyar javaslatot ismertetett kollégáival. Ezek a következők:

• Az EU-n belül az engedélyezési eljárás helyett regisztrálják a munkavállalókat és ennek elmulasztása szankciókat vonhasson maga után.
• A foglalkoztatásra a fogadó ország szabályrendszere legyen érvényes (például a kollektív megállapodások és a minimálbérek tekintetében).
• A tagállamok hangolják össze megfigyelő és statisztikai rendszereiket, hogy pontosabb képet kapjanak a munkaerő áramlásáról.
• A tagállamok hangolják össze a munkaügyi ellenőrző szervek tevékenységét.
• A tagállamok közbeléphessenek akkor, ha a munkaerő-áramlás hirtelen felduzzadása miatt munkaerőpiaci zavarok keletkeznek.

 A miniszteri ülésen elhangzottak alapján az EU-15-ök a közép- és kelet-európai munkavállalókhoz való viszonyulásuk alapján négy fő csoportra oszthatók:

1. A korlátozást újabb három évre meghosszabbítók: Ausztria és Németország (Ausztria ettől függetlenül százezer, Németország több százezer munkavállalási engedélyt adott ki az új tagállamok polgárainak az elmúlt két évben, igaz, ezek zöme ideiglenes munkavállalásra szólt).
2. A korlátozásokat fokozatosan, de legkésőbb három éven belül feloldók: az eddigi megnyilatkozások alapján ebbe a csoportba tartozik Belgium, Dánia, Franciaország és Hollandia.
3. A munkaerőpiacukat teljesen megnyitó országok: Nagy-Britannia, Írország, Svédország, Finnország, Spanyolország és Portugália.
4. Akik még nem döntöttek: Görögország, Luxemburg és Olaszország.

Felkészülés a tavaszi gazdasági csúcsra

 A szociális és foglalkoztatási miniszterek a március 23-24-i „tavaszi” gazdasági csúcs elé kerülő szociális és foglalkoztatáspolitikai csomagot is jóváhagyták pénteken. Mint az osztrák elnökség részéről rámutattak, a találkozón egyhangú támogatást kapott az a bizottsági javaslat, amely a lisszaboni gazdaságmodernizációs program keretében négy területet ajánl a tagállamok figyelmébe:

• A tudásra és az innovációra való nagyobb ráfordítások
• A vállalkozói potenciál felszabadítása
• A társadalom elöregedésére adott válaszok
• Integrált európai energiapolitika létrehozása

 A foglalkoztatási miniszter emlékeztetett rá, hogy a lisszaboni stratégia egy évvel ezelőtti megújulásakor a hangsúly a gazdasági növekedésre és a munkahelyteremtésre került, és a stratégia másik két pillére a szociális kohézió és a fenntartható fejlődés a háttérbe szorult. Csizmár Gábor szerint a szociális kohézió szempontja most érezhetően újra előtérbe került.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.