Így alakultak az ingatlanárak Székesfehérváron az elmúlt 15 évben

Milyen változások mentek végbe a székesfehérvári használt ingatlanok átlagos négyzetméter árait tekintve év eleje óta? Mennyit drágultak a téglalakások az elmúlt 15 évben? A meghirdetett használt ingatlanok átlagos négyzetméter árainak figyelembevételével többek közöt ezekre a kérdésekre kerestük a választ az ingatlannet.hu statisztikái alapján.
2021.10.03. 22:27 |
Így alakultak az ingatlanárak Székesfehérváron az elmúlt 15 évben

Újra fellendülőben a drágulás üteme

Az Ingatlannet.hu augusztusi adatai alapján Székesfehérváron az eladásra meghirdetett lakóingatlanok átlagos alku előtti ára 2021 januárjához képest 9,23%-kal emelkedett. 2020 azonos időszakában ennek a drágulásnak a mértéke 5,6% volt. A tavalyi évben országos szinten érezhető hatással bíró koronavírus-járvány az áremelkedésre évek óta jellemző rohamtempót megtorpanásra kényszerítette, emellett az ingatlanpiaci tranzakciók száma is csökkent.

Milyen tendenciák jellemzőek az egyes ingatlantípusok áraira?

A székesfehérvári családi házak és panellakások átlagos négyzetméter árai ugyanezen időtáv alatt kétszámjegyű változást tudhatnak maguk mögött: rendre 16,8, illetve 12,6%-kal drágultak. A koronázóvárosban meghirdetett használt házak átlagos, 444 ezer Ft/m2-es árszínvonala a vidéki megyeszékhelyek között aktuálisan a második legdrágább, Debrecen 466 ezer forintos négyzetméter árai mögött. Megyeszékhelyeink átlagos négyzetméter ára aktuálisan ennél jóval alacsonyabb, 316 ezer forint körül mozognak.

A téglalakások árszintje ezzel szemben átlagosan 3%-kal nőtt. Országosan Fejér megye székhelye az átlagos négyzetméter árat tekintve a negyedik legdrágább vidéki megyeszékhely, az augusztusban tapasztalt 591 Ft/m2-es átlagos árat ugyanis a debreceni lakások 680 ezer, a veszprémi ingatlanok 676 ezer, a Győben meghirdetett téglalakások pedig 598 ezer forintos átlagos árszínvonalukkal előzték meg.

Több, mint negyedével drágultak a panellakások a városban

A székesfehérvári használt panellakások,  mintegy 12,6%-os áremelkedést tudhatnak maguk mögött 2021 augusztusában januárhoz képest. Ezzel az idei nyolcadik hónapban a fehérvári ingatlanok 509 ezer Ft/m2-es átlagos árukkal a legdrágábbak a megyeszékhelyek sorában.

Ez a nagyarányú drágulás azonban nem egyedülálló országos szinten: a megyeszékhelyek között Veszprémben például 26,3%-kal kell többet fizetnie annak, aki év eleje helyett a nyár végén szeretett volna ilyen típusú lakáshoz jutni. Ezenkívül Miskolcon, illetve Szolnokon is nagy áremelkedés volt jellemző: az alku előtti kínálati árak átlagosan rendre 18, illetve 17%-kal drágultak.

Hogyan alakultak a fehérvári ingatlanárak az utóbbi 15 évben?

Ha hosszabban tekintünk vissza a Fejér megye székhelyén eladó használt ingatlanok átlagos árszínvonalára, kijelenthetjük, hogy 2007 augusztusa óta a lakóingatlanok átlagosan 152%-kal drágultak, azaz több, mint 2,5-szeres ár tapasztalható idén, mint 15 esztendővel megelőzően. Ez meghaladja az ugyanezen idő alatt országosan megfigyelhető drágulást. A Magyarországon eladásra kínált összes ingatlantípus átlagos négyzetméter ára ugyanis másfél évtized alatt nem egészen a duplájára nőtt: 92,8%-kal emelkedett ugyanis országszerte a használt ingatlanok kínálati ára.

Az országos árváltozás aránya elmarad a fehérváritól

Az egyes ingatlantípusok szerinti bontásban vizsgálva szintén elmondhatjuk, hogy Székesfehérváron markánsabb különbségek vannak a 2007-es és a 2021-es árak között, mint országosan. A kertes házak esetében országosan 60%-os drágulásról beszélhetünk 2007 és 2021 között, míg Fehérváron ez az arány 107,5%. A téglalakásoknál rendre 124 és 163, míg a panelek esetében 117 és 169% az árváltozás mértéke.

A fővárosi használt ingatlanok kínálati árainak alakulását megfigyelve pedig megállapíthatjuk, hogy a panelek körében következett be ezen másfél évtized alatt a legnagyobb arányú változás: az átlagos négyzetméterár ugyanis 200 ezer forintról indulva immár 616 ezer forint, azaz több mint háromszorosára nőtt. A 15 év leforgása alatt a budapesti használt téglalakások pedig négyzetméterenként mintegy 560 ezer forinttal lettek drágábbak, amely 190%-os árnövekedést jelent. A kertes házak árszínvonala pedig 132%-os emelkedést tudhat maga mögött 2007-hez viszonyítva.


Ha megtetszett a lakás vagy ház, az ingatlan adásvétel előtt érdemes alaposan feltérképezni magát a lakást és a környéket is. Érdemes tudni mikor volt utoljára felújítás, megtörtént-e a külső szigetelés, esetleg korszerűsíteni kell-e a fűtési rendszert? A vásárláshoz ügyvéd bevonása egyfelől a törvény által kötelező, másfelől hatalmas segítségre lehet szakértelme az ingatlanjog útvesztőiben. Segít az előleg vagy foglaló kérdésében, intézi a szerződést, a földhivatalt. Egy építész vagy statikus szintén nagy segítség lehet, például új építés esetén, de akár ingatlan értékbecslőt is be lehet vonni, ha nem biztos valaki abban, hogy az irányár reális.

Gazdaság

  1. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  2. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.
  3. Fiatal Vállalkozók Hete

    A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.

    2024.11.15.
  4. Négymilliárdból épült új üzem

    Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.

    2024.11.04.