-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Lengyel-magyar barátság napja - értékes és sok évszázados kapocs két nemzet között
A magyar-lengyel kapcsolatok erősítésében vállalt szerepe, valamint a Székesfehérvár és Opole városok közötti együttműködés megújítását és fenntartását szolgáló tevékenysége elismeréseként Magyarország köztársasági elnöke részesítette a kitüntetésben.
A Magyar Országgyűlés és a Lengyel Szejm 2007-ben a lengyel-magyar barátság napjává nyilvánította március 23-át. Székesfehérvár és Fejér megye az elsők között csatlakozott a kezdeményezéshez, Opole testvérvárossal és Opole vajdasággal közösen évről-évre megünneplik a két nép szoros kötődését, történelmi összefonódását. Ez a hagyomány még a járványidőszakban sem szakadt meg, hiszen megújult formában – az internet segítségével – külön helyszíneken, de mégis közösen valósult meg az ünnep.
A lengyel-magyar barátság napjának fehérvári programja a Jávor Ottó téren kezdődött. A Katyń Emlékkeresztnél közösen helyezett el koszorút Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselő, valamint Székesfehérvár Önkormányzata, a Fejér Megyei Önkormányzat és a Fejér Megyei Kormányhivatal vezetői. Koszorúztak a Székesfehérvári Lengyel, illetve Szerb Nemzetiségi Önkormányzat tagjai és a VÁLASZ Egyesület képviselői.
Idén a Városháza Díszterme adott otthont az ünnepségnek, amelyet internetes közvetítéssel Opole városban és Opole vajdaságban is figyelemmel kísérhettek.
A magyar-lengyel kapcsolatok erősítésében vállalt szerepe, valamint a Székesfehérvár és Opole városok közötti együttműködés megújítását és fenntartását szolgáló tevékenysége elismeréseként Magyarország köztársasági elnöke Janusz Antoni Karpińskit Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata elismerésben részesítette. A kitüntetést Vargha Tamás, a Külügyminisztérium államtitkára a fehérvári ünnepség keretében adta át. Köszöntőjében a lengyel és a magyar nép közötti barátságról szólt, amely több száz éve tart, és – mint mondta – ő abban hisz, hogy még több száz éven át tartani is fog, a barátok barátok maradnak mindörökké. Vargha Tamás megköszönte a kitüntetett munkáját és elkötelezettségét, amely a két nemzet barátságának, a két testvérváros egyre elmélyülő együttműködésének építésében nélkülözhetetlen.
Janusz Antoni Karpiński meghatottan mondott köszönetet a kitüntetésért, majd Székesfehérvár polgármesterének azért a segítségért, amelyet Opole felhívására nyújtott a város adományok formájában. Ez a barátság legszebb példája, fogalmazott. Janusz Antoni Karpiński két nemzet barátságára, valamint az Opole és Székesfehérvár, illetve Fejér megye közötti együttműködésre hívta fel a figyelmet, amelynek ő maga immár 30 esztendeje részese. Kiemelte: ez a barátság nemcsak intézmények, hanem emberek közötti kötelékeket és közös emlékek sorát jelenti, s ez még értékesebbé teszi a testvérvárosi és -megyei kapcsolatokat.
A kitüntetettet, aki Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára és családját dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is köszöntötte, megköszönve, hogy milyen sokat tett a két város közötti kapcsolatért. A városvezető a két nemzetet összefűző különleges baráti kapcsolatról szólt. Felhívta a figyelmet arra: soha nem szabad elfelejteni, hogy a barátságokat valójában emberek írják és alakítják egymás között, és olyan kapcsolatok teszik igazán szorossá, mint amilyen Opole és Székesfehérvár együttműködése. Régi és mély ez a barátság, odafigyelünk egymásra és támogatjuk egymást, amikor arra lehetőség van. Szép példája ennek a székesfehérvári Katyn Emlékkereszt, valamint az Opolében az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére állított emlékkereszt. „Egy nagyon nehéz időszakban találkozunk itt, Székesfehérváron. Hiszen Lengyelország és Magyarország szomszédjában is háború dúl. Tragikus, hogy ez még a 21. században Európában megtörténhet. De egy barátságot az ilyen helyzetek tudnak még erősebbé tenni. Igenis, dolgunk ilyenkor segíteni a bajba jutott embereknek, és ezt teszi Lengyelország és Opole, Magyarárország és Székesfehérvár, valamint Fejér megye is.” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András.
"Magyarország és Lengyelország két örök életű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messze futnak, összekapcsolódtak és láthatatlanul egybefonódtak." – Stanisław Worcell 1849-es gondolataival kezdte köszöntőjét dr. Molnár Krisztián. A Fejér Megyei Közgyűlés elnöke felidézte Fejér megye és Opole vajdaság immár huszonkét éves múltra visszatekintő testvérmegyei kapcsolatait, felhívva a figyelmet, hogy a két nemzet közötti több száz éves szoros barátság a világtörténelemben is különleges. amely során az együttműködés hivatalos területei mellett személyes barátságok alakultak ki. „Reméljük, hogy a szörnyű ukrajnai események csak megerősítenek bennünket abban, hogy a következő időszakot is együtt, barátságban vészeljük át. Remélem, hogy nemcsak közös múltunk és jelenünk, hanem közös jövőnk is lesz.” – zárta gondolatait a megyei elnök.
„A mi barátságunk a szívünk mélyéből jön és történelmünkben gyökerezik. A közös értékeinken és meggyőződésünkön alapszik.” – fogalmazott az ünnepre küldött levelében Zuzanna Donath-Kasiura, Opole Vajdaság marsallhelyettese. Több példát is felsorolt a két nemzet kötődéséről és egymás iránti tiszteletéről. Erre példa a Katyn Emlékkereszt Székesfehérváron, Fejér megye székhelyén és az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emlékére állított kopjafa Opolében – ezeken a helyszíneken a lengyel-magyar barátság napja alkalmából mindig virágot helyeznek el. Mint írja, az Opolei Vajdaság területén működő önkormányzatok közül kilenc is hivatalos kapcsolatot ápol magyar partnerekkel. Az intézményi együttműködések közül pedig kiemelte az Opolei Vajdasági Könyvtár és a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Könyvtár közötti szakmai programot.
Írásban megküldött köszöntő gondolataiban Arkadiusz Wiśniewski polgármester az Opole és Székesfehérvár között fennálló sokéves, aktív együttműködésre hívta fel a figyelmet, ami az egyik legintenzívebb partnervárosi kapcsolatuk. Köszönetet mondott a háború elől hazánkba és Székesfehérvárra menekülteknek, illetve az Ukrajnában tartózkodó civileknek nyújtott eddigi segítségért. „Opole városa nagyon büszke arra, hogy olyan partnere van, mint Székesfehérvár, akire a gondtalan és a nehéz időkben egyaránt számíthat.” – hangsúlyozta, ezzel is utalva a hozzájuk megérkezett fehérvári humanitárius segélyszállítmányra, és azt kívánta, hogy maradjon ilyen a két város közötti barátság a következő évtizedekben is, hogy együtt még sok jót tehessünk nemzeteinkért és egész Európáért.
A lengyel-magyar barátság napjának fehérvári programján részt vett dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dancs Norbert, a Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatala járási hivatalvezetője, Czigler Zalán alezredes, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred törzsfőnöke, valamint a megye és a város önkormányzatának több képviselője is.
A lengyel és a magyar Himnusz a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar és a Szent György Kórház Kórusának közreműködésével hangzott el. A tolmácsolást Andrzej Straszewski, a székesfehérvári klub Polonia elnöke végezte. Bobory Zoltán költő, a Vörösmarty Társaság elnöke szavalataival, míg Burján Gabriella és Bujtor Balázs hegedűművészek, Alba Regia Szimfonikus Zenekar művészei zenei előadásukkal működtek közre az ünnepségen. A program zárásaként a résztvevők az Aranybulla Emlékév ünnepi emlékkönyvébe jegyezhették be gondolataikat.