Levette a közgyűlés a napirendről az oktatási intézmények átszervezését

Reggel nem sokkal nyolc óra után kezdődött Székesfehérvár MJV Közgyűlése a Városházán. A napirendi pontok között szerepelt a város oktatási feladat-ellátási, intézményhálózat-működtetési és fejlesztési tervének tárgyalása is, azonban Szigli István képviselő javaslatára ezt levették a napirendről. Nem volt üres szék reggel a Nagyteremben, hiszen az érintett oktatási intézmények képviselői, diákok és szülők is megjelentek a nyilvános ülésen. Boldizs Kálmánné az Oktatási Bizottság elnöke hozzászólásában elmondta, hogy a bizottság egy szakmai anyagot tett le, amivel mindenki egyetért egészen addig, amíg nem a saját intézményét érinti a változás. A város távhőellátásárnak fejlesztésére kötött Befektetői Megállapodás módosítását pedig Warvasovszky Tihamér polgármester javaslatára az április 26-i közgyűlés tárgyalja majd. Közgyűlési beszámoló a délelőtt és délután történtekről...
2007.04.04. 10:18 |

 Reggel nem sokkal nyolc óra után kezdődött Székesfehérvár MJV Közgyűlése a Városházán. A napirendi pontok között szerepelt a város oktatási feladat-ellátási, intézményhálózat-működtetési és fejlesztési tervének tárgyalása is, azonban Szigli István képviselő javaslatára ezt levették a napirendről. Nem volt üres szék reggel a Nagyteremben, hiszen az érintett oktatási intézmények képviselői, diákok és szülők is megjelentek a nyilvános ülésen. Boldizs Kálmánné az Oktatási Bizottság elnöke hozzászólásában elmondta, hogy a bizottság egy szakmai anyagot tett le, amivel mindenki egyetért egészen addig, amíg nem a saját intézményét érinti a változás. A város távhőellátásárnak fejlesztésére kötött Befektetői Megállapodás módosítását pedig Warvasovszky Tihamér polgármester javaslatára az április 26-i közgyűlés tárgyalja majd.

 Az oktatási intézmények átszervezésével kapcsolatban Kovács Péter Barnabás képviselő hangsúlyozta, hogy, ha nem tárgyalják a tervezetet, akkor felelőtlenül döntenek. dr. Csapó Csilla alpolgármester kiemelte, hogy nem lehet későbbre halasztani a döntést, hiszen április végén kezdődnek az iskolai beiratkozások, és nem lehet tovább bizonytalanságban tartani a polgárokat. Cser-Palkovics András képviselő egyetértett abban az alpolgármesterrel, hogy nem lehet tovább húzni a bizonytalanságot, de hangsúlyozta, hogy a döntés hosszabb távra szól. A közgyűlés végül 22 igen 8 nem és 2 tartózkodás mellett levette az intézmények átszervezését a napirendről.

 A Befektetői Szerződés módosítása kapcsán felvetődött egy tárgyalási delegáció összeállítása, ugyanis a módosítást az április 26-i közgyűlésre tervezi újra napirendre tűzni a közgyűlés. A polgármester rövid szünetet rendelt el, majd dr. Merényi Zoltán aljegyző vezetésével állítottak fel egy tárgyalódelegációt. A társaság tagja Szigli István a Városfejlesztési Bizottság elnöke, Horváth Miklós Csaba tanácsnok, Knizse Gyula tanácsnok, Égi Tamás a Pénzügyi Bizottság elnöke, dr. Csapó Csilla alpolgármester és Cser-Palkovics András frakcióvezető. A Befektetői Szerződés módosítását ugyan levették napirendről, ennek ellenére személyeskedéstől sem mentes vita alakult ki az ülésen. Viniczai Tibor alpolgármester a konszenzus fontosságára és az egyéni hatalmi érdekek félretételére hívta fel a figyelmet.

 Székesfehérvár 2006-os bűnügyi, közbiztonsági helyzetéről is tárgyaltak a képviselők. A közgyűlésen ott volt Simon László Székesfehérvár rendőrkapitánya is, aki az egyéni körzetek képviselőinek is válaszolt kérdéseikre. A napirend tárgyalásakor Warvasovszky Tihamér polgármester is megköszönte a rendőrség munkáját.

 Cseh István a Közbiztonsági és Közlekedési Bizottság elnöke hozzászólásában elmondta, hogy nehéz évet zárt a rendőrség. Szólt arról, hogy növekedett a gyermekbűnözés, felhívta a figyelmet a térfigyelő kamerarendszer bővítésére, a kábítószerrel kapcsolatban elkövetett bűncselekményekre és a közlekedési balesetekre.

 Brájer Éva a Maroshegy képviselője a Rádió utca 7 problémájára hívta fel a figyelmet és a körzeti megbízotti (KMB) rendszer fontosságát hangsúlyozta. Példaként hozta a Palotavárosi rendőrörs felállítását. A rendőrkapitány válaszában arról biztosította a képviselőt, hogy a városrészekre tervezett koncentrált rendőri akciókat a Maroshegyen folytatják és visszatérőek lesznek ezek az akciók.

 Szigli István a Feketehegy-Szárazrét képviselője megköszönte a tavaly megnyitott KMB iroda létesítését, mint mondta pozitív visszajelzéseket kap a környéken lakóktól.

 Cser Palkovics András azt a kérdést intézte a rendőrkapitánynak, hogy mennyi rendőr hiányzik a kapitányságról költségvetési problémák miatt, majd megköszönte ő is a rendőrök munkáját. Simon László válaszában rámuttott arra, hogy feszítettek a személyi feltételei a kapitányságnak. Minden évben július 30-án érkeznek új rendőrök, az idén 11 tiszthelyettes érkezik a Székesfehérvári Rendőrkapitányságra. A kapitány problémaként jelezte, hogy az ország más részéről érkezett rendőrök, amint az lehetséges áthelyezésüket kérik eredeti lakóhelyükre, azonban bízik abban, hogy egyre jobban sikerül a városban tartani a fiatal egyenruhásokat. Utalt arra is, hogy az önkormányzat bérlakásokat is biztosít rendőröknek.

 Farkas László azt kérte a kapitánytól, hogy állandó rendőrre lenne szükség a Palotavárosban. Simon László válaszában elmondta, hogy a legtehetségesebb járőrök szolgálnak a városrészben és igyekeznek folyamatosan növelni a közterületen szolgáló járőrök számát.

 Radics József az Alsóváros képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a közterületen szeretnének több rendőrt látni. Simon László megköszönte az önkormányzat anyagi és erkölcsi támogatását is. Mint mondta a támogatásból a közterületen szolgáló rendőrök jelenlétét finanszírozzák. Felhívta a figyelmet a gyermekbűnözés növekedésére, a közterületen elkövetett bűncselekményekre, a kábítószerrel való visszaélésekre. Az elkövetkezendőkben ezek megakadályozására nagy hangsúlyt fektet majd a rendőrség.

 A városatyák forgalomképessé nyilvánították az 5933/1 hrsz-ú, a 12161/6 hrsz-ú és a 7067/3 hrsz-ú ingatlanokat, forgalomképtelenné, pedig a 20407/2 ingatlant.

 Szó volt a Ráchegy Szálló hasznosításáról is. A város 95-ben vette meg a szálló épületét, ahol jelenleg 30 szoba van emeletenként egy-egy vizes helységgel, amit átalakítanának. Az épületben 80 bérlakás alakítható ki. Jelenleg van pályázati lehetőség a felújításra, amivel 50 milliót nyerhet a város, azonban a Pénzügyi Bizottság elnöke felhívta arra a figyelmet, hogy az összberuházás mintegy 400 millió forintot tenne ki, aminek a pályázaton felül részét két részletben a költségvetésbe is tervezni kell majd. A tervezett hasznosítást elfogadta a közgyűlés.

Kiírták a közbeszerzését a Kígyó utcai, a Kisteleki úti és a Tóvárosi Bölcsőde konyha felújítására és a Deák Ferenc Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakiskola tankonyhájának átalakítására.

 A Palotavárosi tavak haszonbérleti szerződésének módosításáról is szó volt. Boldizs Kálmánné a terület képviselője elmondta, hogy 2011-ig valódi pihenőpark létesülhet a területen.

Két emléktábla elhelyezését is támogatta a közgyűlés: M. Tóth István portréjával a Jókai u. 4 számú ház falán lesz emléktábla, a Szent István tér 10 sz. ház falán, pedig dr. Lauschmann Gyula emléktábláját helyezi el a város önkormányzata.

Közgyűlés délután

A közgyűlés délután hagyta jóvá Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának 2007. évi környezetvédelmi feladatait és elfogadta a javaslatot a Királyi városok integrált projekt „Együttműködési megállapodás”-ának aláírására. Warvasovszky Tihamér ez utóbbi témával kapcsolatban elmondta, hogy a Regionális Fejlesztési Tanács a közeljövőben írja ki a pályázatot, ezt követően lehet csak meghatározni a tartalmi elemeket. A polgármester kiemelte, a város olyan anyagot szeretne benyújtani, amely nagy eséllyel indul a pályázaton és emellett a város kulturális értékeit is reprezentálja.

A közgyűlés elfogadta Viniczai Tibor alpolgármester javaslatát is annak a tervpályázatnak az elkészítésére, amely a Közép-európai Vásárváros megvalósíthatósági tanulmánytervet alapozza meg. Ugyancsak elfogadta a képviselőtestület a Gróf Széchenyi István TISZK Kht. 2006. évi közhasznúsági jelentésének éves beszámolóját is, majd hosszas vita kezdődött a Fehérvár FC helyzetéről.

Gál László, a Fehérvár FC Kft. ügyvezetője kiemelte, mivel a többségi tulajdonos kivonult a finanszírozásból, a gazdasági társaság kizárólag az önkormányzattól kapott évi 110 millió forintból, valamint a játékos értékesítésből és a hirdetésekből befolyó összegekből gazdálkodhat. Gál László elmondta, komoly likviditási gondokat jelent ugyanakkor, hogy az önkormányzattól 2006-ban megkapott 110 millió forintból 57 milliót adósságtörlesztésre fordítottak.
 
Dr. Cser - Palkovics András, a Fidesz frakcióvezetője a tájékoztatóra reagálva elmondta, jogi nonszensznek tartja, hogy a 80%-os többségi tulajdonos Clavis Consulting kiszállt a finanszírozásból. „Előbb - utóbb jogi és pénzügyi problémákat is fel fog vetni ez a helyzet. Meddig finanszírozhat az önkormányzat egy többségi tulajdonost és egyáltalán, köztartozással rendelkező társaságnak adhat-e támogatást az önkormányzat?” – tette fel a kérdést a képviselő.

Viniczai Tibor alpolgármester kiemelte, a jelenlegi helyzetben csak a többségi tulajdonos dönthet, az önkormányzat és a Kft. ügyvezetője is keveset tehet a probléma megoldása érdekében.

A szavazás után kiderült: a közgyűlés végül nem vette tudomásul a Fehérvár FC Kft. ügyvezetőjének tájékoztatóját.

A nyílt napirendi pontok megtárgyalását követően kérdéseket tehettek fel a képviselők. Orosz István, a 12-es számú választókerület képviselőjeként az iránt érdeklődött, mikor épülnek meg az új, EU normáknak megfelelő játszóterek az Almássy és a Fáy lakótelepeken?  Válaszában Szilágyi László Városüzemeltetési igazgató elmondta, mindkét lakótelepen lesz új játszótér. Az említett városrészekben nemrégiben elbontották a régi játékeszközöket, április 15-ig pedig létrejön a Közbeszerzési Tanács, amely elkészítteti a terveket és kiírja a pályázatokat.

Horváth Miklós Csaba az iránt érdeklődött, mikor fizetik ki a tartozást azoknak a fehérvári cégeknek, amelyek az energiatakarékos panelfelújításokban vesznek részt? Válaszában Nagy László gazdasági igazgató elmondta, a kifizetések csúszása abból adódik, hogy számos társasház késve fizette be a felújítási alapba az önrészét. Beszámolt arról is, hogy a kifizetések már folyamatban vannak.