Lezárult az "Új Belváros - Várkörút rehabilitációja" program

Pénteken délután tartották az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” elnevezésű projekt záró rendezvényét a Polgármesteri Hivatal Városház tér 2. alatti épületében. A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos utca és a Zsuzsanna forrás környéke és a Brunszvik Teréz Óvoda is megújult, körforgalom létesült két helyen a Rákóczi úton és a Városháza előtti lánckorlát mellett a Városház tér 2-es épületet is felújítják, továbbá a Várfal várkörúti részének tisztítása is megtörtént.
2015.10.30. 12:32 |
Pénteken délután tartották az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” elnevezésű projekt záró rendezvényét a Polgármesteri Hivatal Városház tér 2. alatti épületében. A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos utca és a Zsuzsanna forrás környéke és a Brunszvik Teréz Óvoda is megújult, körforgalom létesült két helyen a Rákóczi úton és a Városháza előtti lánckorlát mellett a Városház tér 2-es épületet is felújítják, továbbá a Várfal várkörúti részének tisztítása is megtörtént.
 
Az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” című 567.5 millió forint értékű városfejlesztési beruházás pályázati forrás bevonásával valósult meg. A projekt keretében a Várkörút és kapcsolódó területek rehabilitációja révén kiszélesítették a szűken vett Belvárost, még vonzóbbá tették annak környezetét, az 1930-ban már létezett várkörúti fasor ismételt beültetésével visszahozták a régi korok hangulatát. Mindezzel jelentős lépéseket tett a város annak érdekében, hogy a jövőben megvalósuljanak a Nemzeti Emlékhelyhez kapcsolódó fejlesztések.

Az ünnepélyes eseményen részt vett Cser-Palkovics András polgármester és Égi Tamás alpolgármester, akik az elmúlt egy év során  végrehajtott nagyszabású fejlesztéseket összegezték.
2014. szeptember 4-én kötötte meg a város a KDOP-3.1.1/D1-14-k2-2014-0002 kódszámú támogatási szerződést, melynek révén Székesfehérvár Önkormányzata 567.500.000 Ft összegű, száz százalékos intenzitású támogatásban részesült.

A pályázat keretében az alábbi beruházások valósultak meg:

1.    Várkörút felújítása zöldsáv építéssel
2.    Rákóczi Ferenc út felújítása
3.    Várkörút – Rákóczi Ferenc út és a Rákóczi Ferenc – József Attila út csomópontjában körforgalom kialakítása
4.    Lakatos utca felújítása
6.    Városháza előtti pódium és lánckorlát felújítása
7.    Belvárosi Brunszvik Teréz Óvoda külső felújítása
8.    Városház tér 2. számú épületének külső felújítása
9.    Prohászka liget - várfal tisztítása
10.    Zsuzsanna-forrás és parkrekonstrukció
11.    Nyilvános illemhely felújítása a Várkörúton
A pénteki projektzáró rendezvényen, a Városháza 2. számú épületénél dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a felújításban közreműködött vállalkozások képviselőit, a Polgármesteri Hivatal szakirodáinak munkatársait és a helyi sajtó képviselőit. Mint fogalmazott, a felújításban megvalósult 11 projektelemmel a Belváros 11 problémája oldódott meg, amivel sikerült előre lépni. A korábbi munkák során azt tapasztalták, hogy a felújított utcákat, tereket a közösség hamar birtokba vette, a Belváros megtelt élettel. A polgármester köszönetét fejezte ki a rekonstrukció valamennyi közreműködőjének, a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökségnek, az építkezésben részt vett cégeknek, vállalkozásoknak, a Polgármesteri Hivatal munkatársainak, a „soft” elemeket lebonyolító intézményeknek és a sajtó munkatársainak. Dr. Cser-Palkovics András hozzátette: bőven van még feladat és bíznak abban, hogy újabb fejlesztésekkel hamarosan folytatni tudják a Belváros rekonstrukcióját.

A projektzárón Égi Tamás alpolgármester tartott prezentációt az elmúlt egy év munkálatairól. Mint fogalmazott, a városvezetés számára már a Fő utca felújításakor nyilvánvalóvá vált, hogy a munkálatokat folytatni kell. A legfőbb cél a Belváros kiszélesítése, az átmenő forgalom csökkentése, a Várkörút és a kapcsolódó közutak, továbbá a közművek  állapotának javítása, a helyi identitást, a közösségformálást erősítő terek, létesítmények fejlesztése, és a közintézmények fejlesztése volt. Az alpolgármester elmondta: az 567.5 milliós pályázati forráson felül 200 millió forintot költött a város a közművek rekonstrukciójára, így a teljes bekerülési költség megközelíti a 800 millió forintot. A Bazilika felújítása miatt az Arany János utca felújítása kimaradt a projektből, így azt a városnak saját forrásból kell megoldania. A Belváros további kiszélesítésére jövőre felújítják a Kégl György és a Távírda utcákat, ahol biztonságossá teszik a közműveket és megszépítik a környezetet.
 

 
A pályázatban Székesfehérvár Önkormányzata kötelező tevékenységként vállalta úgynevezett kiegészítő „soft” elemek megvalósítását 8.000.000 Ft értékben, két témakörben.

•    Az érintett lakosság bevonását, a városrehabilitációs tevékenységek helyi elfogadtatását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése (ERFA).
•    Közösségépítést és szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatások, rendezvények, közcélú képzési programok kialakítása (ESZA).
 
Ezen tevékenységek ötven százalékát a Városi Levéltár és Kutatóintézet, mint konzorciumi partner valósította meg. Az intézmény a „soft” projektelem körében megvalósított tevékenységként a helyi kötődést és identitást erősítő, valamint a közösségépítést szolgáló akciók, rendezvények megvalósítását végezte történelmi alapokon nyugvó tartalommal.
A „soft” tevékenységek fennmaradó ötven százalékát, 4.000.000 Ft-ot közvetett támogatásként, úgynevezett Programalap keretén belül kellett megvalósítani. Ezen Programalap csomagon keresztül Székesfehérvár Önkormányzata – mint Közvetítő Szervezet – feladata volt a Címzett civil szervezetek részére a közvetett támogatást eljuttatni.

A közvetett támogatási rendszer célja helyi civil és egyéb társadalmi szervezetek bevonása a pályázati rendszerbe, amelyek standard pályázati eljárások keretében nem, vagy csak nem hatékonyan lennének képesek támogatási forrásokhoz jutni olyan térítésmentes, a helyi közösség bevonását célzó kisebb közösségi programok megvalósítására, amelyek erősítik a helyi társadalom kohézióját. Ezen eljárásrend alkalmazásával lehetőség nyílt arra, hogy a projekt tevékenységei sikeresen, a helyi adottságok ismeretében, a helyi célcsoport igényeinek megfelelően, a helyi lakosságot mobilizálva valósuljanak meg.

A Városház tér 2-es számú épületben a projekt kivitelezésében és tervezésében résztvevőknek Égi Tamás alpolgármester mutatta be az elkészült fejlesztéseket.
A Programalap csomag keretein belül megvalósítandó tevékenységek:
•    Az érintett lakosság bevonását, a város-rehabilitációs tevékenységek helyi elfogadtatását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése;
•    Közösségépítést és szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatások, rendezvények, közcélú képzési programok kialakítása.

2014 novemberében megjelent a www.szekesfehervar.hu honlapon a Programalap pályázati felhívása a mini-projektek megvalósítására. A civil szervezetek 2015. január 9-ig nyújthatták be pályázataikat, határidői 12 darab pályázat érkezett.

A rendelkezésre álló forrásból 7 pályázat támogatására volt lehetőség:
•    „A Várkörút projekt akció területének topográfiai feltárása, eredményeinek bemutatása kulturális programok, rendezvények és elektronikus megjelenés segítségével” - Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására
•    „LISZI program a Várkörútért” - Alapítvány a Székesfehérvári Fogyasztóvédelemért
•    „Alba ReGeneráció” - Alba Regia Táncegyesület
•    „Székesfehérvár és Vidéke – különkiadás a megújult Várkörút tiszteletére” - Csitári Kálmán Alapítvány
•    „FehérVÁRjáték – Egy szelet Székesfehérvár” - Fonódás Kulturális Egyesület
•    „II. Fehérvári Színpompás Nap – „Találkozzunk Zsuzsannánál” - HírBeleBumm Szociális Szövetkezet
•    „Megújuló Várkörút, feléledő hősök – Wathay Ferenc vicekapitány szellemiségének ápolása, honvédek közösségi színtere a megújuló Várkörúton, a Prohászka ligetben” - Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület

Városfejlesztés

  1. Újra nyitva a pálya

    Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.

    2024.07.26.
  2. Új játszóeszközöket adtak át

    Új játszóeszközöket adtak át két székesfehérvári játszótéren, a kisgyermekes családok örömére. A Széna téren egy nagy játszóvár készült, ami mellé ősszel fát telepítenek, míg a Zsolt utcába két mókuskereket és a homokozóhoz ülőkéket telepítettek. A beruházásokról Deák Lajosné önkormányzati képviselő adott tájékoztatást.

    2024.07.04.
  3. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  4. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.