Lisztérzékenység - 1000 emberből 10-et érint, de csak 2 tud róla

 Hasmenés, haspuffadás, fogyás. A lisztérzékenység klasszikus tünetei. Akit nem érint, szinte semmit sem tud róla, akit pedig igen az gyakorlatilag mindent. Van akinél látványosak a tünetek, azonban sokan nem is tudják, hogy betegek. Magyarországon 1000 emberből 10 lisztérzékeny, de csak 2 tud róla, ám az úgynevezett csendes cölokália éppen olyan veszélyes, mint a látványos tünetekkel járó. De mi is a lisztérzékenység, milyen tünetekkel jár, miért alakul ki, és hogyan kezelhető?
2010.03.31. 14:37 |
  Hasmenés, haspuffadás, fogyás. A lisztérzékenység klasszikus tünetei. Akit nem érint, szinte semmit sem tud róla, akit pedig igen az gyakorlatilag mindent. Van akinél látványosak a tünetek, azonban sokan nem is tudják, hogy betegek. Magyarországon 1000 emberből 10 lisztérzékeny, de csak 2 tud róla, ám az úgynevezett csendes cölokália éppen olyan veszélyes, mint a látványos tünetekkel járó. De mi is a lisztérzékenység, milyen tünetekkel jár, miért alakul ki, és hogyan kezelhető?
  
 Kialakulásáért az immunrendszer a felelős - a terápia egész életre szól
 
 Az egész életen át tartó intoleranciát a gluténnek (sikér) nevezett összetett fehérje okozza, melyet a búza-, árpa-, tönköly- durum- és a rozsliszt is tartalmaz. A lisztérzékenység az immunrendszer részvételével kialakuló folyamat.
 
 El kell különíteni az egyéb táplálék okozta allergiás megbetegedésektől, továbbá fontos felismerni a lisztérzékenység és a gabonaallergia közti különbséget. Míg a gabonaallergia esetében mind a felismerésre, mind a kezelésre és a betegség kimenetelére vonatkozóan az összes többi táplálékallergiára vonatkozó elvek érvényesek, addig a lisztérzékenység esetében más a diagnózis módja, és a javasolt terápia egész életre szól.
 
 A cölokália leggyakrabban a kisdedkorban alakul ki, az elválasztáskor a glutén tartalmú gabonaféléknek az étrendbe történő beiktatása során. Ritkább esetben felnőttkorban jelentkeznek először a tünetek. A szervezetben ellenanyag termelődik az egyik saját fehérje, a glutén lebontásáért felelős enzim ellen. A kutatások megállapították, hogy a lisztérzékenységre való hajlamnak genetikai háttere van, emiatt a betegség örökölhető.
 
Akár fejlődési rendellenességet és meddőséget is okozhat
 
 A lisztérzékenység klasszikus tünetei a krónikus hasmenés, a felfúvódás, fokozott bélgáztermelődés, a halvány színű és zsírfényű emésztetlen széklet, ritkán székrekedéssel, hasi fájdalommal is jár. Glutén tartalmú ételek fogyasztása következtében a bélfal nyálkahártyájában lévő bélbolyhok tönkremennek, emiatt a tápanyagok nem tudnak rendesen felszívódni. 
  
 A tünetek általában a gabona étrendbe iktatását követően 6-12 hónappal kezdődnek, rendszerint fokozatosan alakulnak ki. A betegség hevessége és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet, ami összefügg azzal, hogy a glutén mikor került az étrendbe, és befolyásolja a glutén fogyasztott napi mennyisége is.
 
 A csecsemőknél fejlődési rendellenességet, súlygyarapodási és növekedési zavart, felnőtteknél fogyást, gyengeséget, fejfájást, hajhullást, bőrkiütést, csontritkulást, vashiányt okoz, nőknél menstruációs zavarok és meddőség is felléphet. Előfordulhat azonban az is, hogy az alacsony növés, a vashiányos vérszegénység, a fogzománc hibás fejlődése vagy a pubertás késése az egyetlen tünet.
 
 Kezelés nélkül fennáll a rák és a cukorbetegség veszélye is
 
 A sérült bélnyálkahártya a vasat és vitaminokat alig képes felszívni, a táplálékban lévő allergéneket viszont átengedi. Ez étel-intoleranciát idézhet elő, például szójaérzékenység alakulhat ki, és mivel sok szóját használnak a gluténmentes élelmiszerekben, ez további nehézséget jelent, illetve további következmény lehet a laktóz-intolerancia is.
 
 A kezeletlen lisztérzékenység növeli a bélfalban a rosszindulatú nyirokdaganat kockázatát, illetve a lisztérzékenység megjelenése előtt és után is kialakulhat a cukorbetegség. Lisztérzékenység esetén megnő egy bőrbetegség, a dermatitis herpetiformis kockázata, amely a betegek mintegy 5 százalékánál áll fenn. Jellemzői a szimmetrikusan eloszló erősen viszkető kiütés (váll, ülep, fejbőr, térd, könyök) néha apró hólyagokkal, a bélnyálkahártya károsodása, esetenként hasmenés.
 
 A lisztérzékeny betegek, ha nem tartják a szigorú gluténmentes étrendet, fogákonyabbá válhatnak különféle pszichológiai problémára is. Gyakoribb körükben a skizofrénia, mint az egészséges népesség körében.
 
 Csak az életen át tartó diéta, a glutén teljes elhagyása a hatásos
 
 Ha felmerül a lisztérzékenység gyanúja a pontos diagnózis egyetlen megbízható módja a glutén étrendből való kiiktatása előtti szövettani vizsgálat, ugyanis a vérvizsgálat kevésbé megbízható eredményt ad. A lisztérzékeny betegeknek egész életük folyamán szigorúan be kell tartani a gluténmentes étrendet. A glutén távoltartásával a bél nyálkahártyája regenerálódik, a lisztérzékeny egyén egészséges, a diétán kívül egyéb kezelésre nem szorul.
 
 Ami TILOS, mivel glutént tartalmaz:
- búzaliszt, -pehely, -korpa, -dara, -csíra, búzakeményítő,
- rozsliszt, -pehely, tönkölyliszt, durumliszt,
- árpaliszt, -pehely, -gyöngy, maláta (csíráztatott árpa),
- vadrizs,
- búzasör, müzlikeverék, sör, whiskey, vodka, gin.
 
 Nyomokban glutént tartalmazhatnak:
ételsűrítő, stabilizátor, karamell, citromsav, dextrin, mono- és diglicerid, maláta, maltodextrin, maltóz, növényi sűrítőanyag, rizstej, szójaital, szójaszósz, miszo, rokfort sajt, sütőpor, instant kakaó és kávé, levespor, mártáspor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok
 
 Nem tartalmaz glutént:
kukoricaliszt, -pehely, -dara, rizsliszt, burgonyaliszt, tápiókaliszt, kölesliszt, hajdinaliszt, szójaliszt, sárgaborsóliszt, szentjánoskenyérmag-liszt, amarantliszt, guarmag-liszt.
 
 A zabliszt a legtöbb lisztérzékeny betegnél nem okoz problémát, de fogyasztása csak kis mennyiségben ajánlott. Fontos, hogy csak gluténmentes gyártósoron előállított terméket vegyünk, illetve ajánlott kenyérsütő géppel vagy sütőben saját kezűleg otthon elkészíteni a lisztérzékeny beteg kenyerét és süteményeit, így biztosak lehetünk abban, hogy bizonyosan gluténmentes táplálékot vesz magához.