Ma délután már használhatják az új elkerülőt az autósok - 14 milliárd forintból épült

 Ma délután vehetik birtokba az autósok a várost nyugatról elkerülő 7 kilométeres, kétszer kétsávos új körgyűt, így jelentősen javulhat Székesfehérvár közlekedési helyzete, mivel a 63-as főút nyugati elkerülő szakaszának forgalomba helyezésével bezárul a körgyűrű a város körül, aminek következtében a város központján áthaladó teherforgalom jelentősen csökkenhet. Az út építése több mint 14 milliárd forintba került: a kedden átadásra kerülő szakaszon két vasúti felüljárót, egy kerékpáros- és gyalogos aluljárót és több más műtárgyat is kellett építeni. Az önkormányzat tervei szerint a belvárosból hamarosan kitiltják az átmenő forgalomban közlekedő 7,5 tonnánál nagyobb teherjárműveket. (légifotókat az elkerülőről itt talál)
2005.11.22. 06:48 |

 Ma délután vehetik birtokba az autósok a várost nyugatról elkerülő hét kilométeres, kétszer kétsávos új körgyűt, így jelentősen javulhat Székesfehérvár közlekedési helyzete, mivel a 63-as főút nyugati elkerülő szakaszának forgalomba helyezésével bezárul a körgyűrű a város körül, aminek következtében a város központján áthaladó teherforgalom legalább harminc százalékkal csökkenhet. (légifotókat az elkerülőről itt talál)

 Az  elkerülő, az M7-es autópályát a 8-as főút szárazréti csomópontjával összekötő kétszer kétsávos út építése összesen 14,4 milliárd forintba került. A beruházás első ütemét 2003-ban fejezték be, így a tíz kilométer hosszú elkerülő útnak az autópálya és a 7-es főút közötti három kilométeres részét már két éve használhatják az autósok. A kivitelező Betonút Rt-nek az újabb hét kilométeres szakaszon kilenc műtárgyat, köztük két vasúti felüljárót, egy kerékpáros- és gyalogos aluljárót és  kellett megépítenie.

 A székesfehérvári körgyűrű kialakítása a nyolcvanas években kezdődött meg, amikor megépült az M7-es autópálya gárdonyi leágazójától a 8-as főút szárazréti csomópontjáig tartó keleti-északi elkerülő szakasz. A körgyűrű déli részét az autópálya ingyenesen használható nyolc kilométeres szakasza jelenti, a most elkészült nyugati rész pedig bezárja az úgynevezett Fehérvár-gyűrűt.

 A nyugati elkerülő útról már 1995-ben megállapodás született a székesfehérvári önkormányzat és a közlekedési tárca között. Az útépítéshez szükséges területek megvásárlása és kisajátítása a város költségvetését terhelte és 800 millió forintba került, a közművek kiváltása és az útépítés állami forrásból valósult meg. Az egyezségnek része volt az is, hogy az elkerülő út forgalomba helyezése után a körgyűrűt alkotó utak az állam kezelésében maradnak, míg a 7-es és a 63-as főutaknak a megyeszékhely centrumán áthaladó részei önkormányzati fenntartásba kerülnek.

 megváltozik a főutak számozása is

  A körgyűrű keleti-északi szakasza lesz a 7-es főút, nyugati része a közös 7-es és 8-as, míg a déli rész marad az M7-es autópálya. Az önkormányzat tervei szerint a belvárosból hamarosan kitiltják az átmenő forgalomban közlekedő 7,5 tonnánál nagyobb teherjárműveket. A rendelkezéstől azt várják, hogy a 8-as főúton Veszprém felől, valamint a 81-es főúton Mór felől érkező kamionok Budapest, illetve Dunaújváros felé a jövőben az új nyugati elkerülő utat választják majd.

 Az elmúlt hónap szavazásának eredménye, aminek kérdése az volt, hogy "Ön mit vár a 63-as elkerülőtől?"
 
1: Jelentősen csendesebb lesz a város - 89
2: Végre nem a Palotain és a Kadocsán mennek majd a sóderszállítók - 102
3: Megszűnik a hosszú várakozás a lámpáknál - 53
4: A Várkörúton is csökken majd a forgalom - 11
5: Szerintem nem lesz különösebb hatása a forgalomra - 87
6: Már várom, hogy ne kelljen sorban állni a Palotai-Mészöly G. lámpánál - 84
7: Talán a Budain is csökken a forgalom - 49

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.