-
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09.
Ma kezdődik a vita a területfejlesztési törvényről a Parlamentben
A jogszabály a helyi döntéshozatal erősítése érdekében átalakítaná a regionális fejlesztési tanácsokat, és életre hívná a kistérségi fejlesztési tanácsokat. Az Országgyűlés kedden megkezdi a területfejlesztési törvény módosításáról szóló előterjesztés általános vitáját. A régiók és a kistérségek szervezeti átalakítását előirányzó jogszabály elsősorban a decentralizációt, a helyi döntéshozatal erősítését célozza.
Kedden kezdődik a területfejlesztési törvény módosításáról szóló előterjesztés általános vitája a Parlamentben. A jogszabály a helyi döntéshozatal erősítése érdekében átalakítaná a regionális fejlesztési tanácsokat, és életre hívná a kistérségi fejlesztési tanácsokat. Az Országgyűlés kedden megkezdi a területfejlesztési törvény módosításáról szóló előterjesztés általános vitáját. A régiók és a kistérségek szervezeti átalakítását előirányzó jogszabály elsősorban a decentralizációt, a helyi döntéshozatal erősítését célozza.
A javaslat - elfogadása esetén - két területen hozna jelentős változásokat május elsejétől. A regionális fejlesztési tanácsokban megszűnne a minisztériumok jelenlegi túlsúlya, a kormányt a jövőben kizárólag a területfejlesztésért felelős tárca képviselné. Az előterjesztés nem változtatja meg a jelenlegi régió- és megyeszerkezetet, vagyis megőrizi a már kialakult hét régiót, és nem teszi lehetővé, hogy a települések átléphessék a megyehatárokat.
Önálló fejlesztési tanácsok a kistérségekben
Önálló fejlesztési tanácsok a kistérségekben
További fontos változás lenne, hogy a kormány által kijelölt 168 kistérségben önálló fejlesztési tanácsok alakulnának. Ezeknek minden települési polgármester, valamint a térségben működő gazdasági kamara és társadalmi szervezet tagja lenne. A kistérségi fejlesztési tanácsok hatásköre egyelőre csak a területfejlesztési feladatok összehangolására, a kistérségi területfejlesztési koncepció elfogadására és közös területfejlesztési programok kialakítására terjedne ki.
A kistérségek a kormány elképzelései szerint a későbbiekben közvetlen önkormányzati feladatokat is kapnának, részben az európai uniós, részben pedig a saját feladatok ésszerű ellátása érdekében. (Ennek elfogadásához a parlamenti képviselők kétharmadának támogató szavazata szükséges.)
A megyék koordináló feladatot látnának el
A törvénymódosítás a megyei területfejlesztési tanácsok feladatává tenné a kormányzat, a kistérségi fejlesztési tanácsok, az önkormányzatok és a gazdasági szervezetek fejlesztési elképzeléseinek összehangolását. A tanácsok kidolgoznák és elfogadnák - az Országos Területfejlesztési Koncepcióval összhangban - a megye hosszú távú területfejlesztési koncepcióját, valamint támogatnák a kistérségekben folyó fejlesztések előkészítését.
A törvényjavaslat szól a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács létrehozásáról is. A tervezet szerint ezt a fővárosi önkormányzat és a közép-magyarországi regionális fejlesztési tanács alakítaná meg Budapest, valamint a régió fejlesztési céljainak összehangolására.
Mit takarnak a térségi fogalmak ?
A területfejlesztési törvény módosítása meghatározza a régió és a kistérség fogalmát is. E szerint a régió: tervezési-statisztikai és fejlesztési célokat szolgáló egy vagy több megyére (a fővárosra) kiterjedő, az érintett megyék közigazgatási határával lehatárolt társadalmi, gazdasági vagy környezeti szempontból együtt kezelendő területfejlesztési egység. A kistérség pedig: a települések között létező funkcionális kapcsolatrendszerek összessége alapján lehatárolható területfejlesztési-statisztikai egység. A kistérségek területe teljes mértékben és ismétlésmentesen lefedi az ország területét, és illeszkedik a területfejlesztési-statisztikai régió, a megye, valamint más kistérség határaihoz. Minden település közigazgatási területe csak egy kistérségbe tartozik, amelyet kormányrendelet határoz meg.