-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Ma kezdődnek a szóbeli érettségi vizsgák
Szerdától június 22-ig zajlanak a szóbeli érettségi vizsgák, melyeken több mint 96 ezren adnak számot tudásukról. A diákokat hatfős csoportokra kell osztani, a felkészülési idő tárgyanként legalább harminc perc. A magyar írásbelin elégtelen nyelvi jegyet szerző diákoknak most sem kell a szóbeli előtt külön javítóvizsgát tenniük. Történelemből egy alkalommal póttételt húzhatnak a tanulók, de ebben az esetben már csak hármasról indulnak.
Szerdától június 22-ig zajlanak a szóbeli érettségi vizsgák, melyeken több mint 96 ezren adnak számot tudásukról. A diákokat hatfős csoportokra kell osztani, a felkészülési idő tárgyanként legalább harminc perc. A magyar írásbelin elégtelen nyelvi jegyet szerző diákoknak most sem kell a szóbeli előtt külön javítóvizsgát tenniük. Történelemből egy alkalommal póttételt húzhatnak a tanulók, de ebben az esetben már csak hármasról indulnak.
A gimnáziumok és a szakközépiskolák nappali tagozatán 77 068 diák ad számot négy év alatt szerzett tudásáról a szerdától június 22-ig tartó szóbeli érettségi vizsgákon - közölte az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont főigazgatója. Az idei évben - a nappali mellett az esti és a levelező tagozatot is beleértve - összesen 96 323 tanuló jelentkezett az érettségi vizsgákra - mondta Pósfai Péter.
Póttétel húzható történelemből
Az érettségin a kötelezők mellett azt a tárgyat választhatják a diákok, amelyet legalább két évig minimum heti két órában tanultak. A magyar írásbelin elégtelen nyelvi jegyet szerző diákoknak most sem kell a szóbeli előtt külön javítóvizsgát tenniük. Történelemből egy alkalommal póttételt húzhatnak a tanulók, de ebben az esetben már csak hármasról indulnak.
Az élő idegen nyelvek szóbeli vizsgáján 2001-től a központilag készített és kiadott, az olvasás-szövegértés vizsgafeladat teljesítésénél használatos szöveggyűjteményt kell használni. A szöveggyűjtemények az alap- és a speciális szinten tanulók részére eltérő nehézségű, külön jelölt feladatokat tartalmaznak nyelvenként. Az alapszinten vizsgázók a szóbeli érettségin a szintjüknek megfelelő összes, a speciális szinten tanulók pedig a szöveggyűjteményben szereplő valamennyi, alapszintű és speciális szöveg közül húznak megoldandó feladatot.
Legfeljebb tíz percig tart a vizsga
A maturálókat a vizsgákra hatfős csoportokba kell beosztani. A szóbeli vizsga reggel nyolc óra előtt nem kezdődhet, és este hatig be kell fejeződnie. A diákoknak tárgyanként minimum harminc perc felkészülési időt kell biztosítani. A feleltetés időtartama tárgyanként általában nem haladhatja meg a tíz percet.
A bizottsági elnököket ebben a tanévben is a területileg illetékes Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont jelölte ki. A vizsgán felvetődő szabálytalanságok, jogsértések esetén első fokon az érettségi vizsgabizottság dönt, míg másodfokon az OKÉV az illetékes.