Mádl Ferenc: fontos változásokat hozott az EU-tagság 

 Az államfő szerint Uniós tagságunk első évében nem következett be döntő fordulat, de történtek fontos változások: milliárdos nagyságrendű forrásokhoz jutottunk, egyszerűsödött a határátlépés és bővültek a fiatalok lehetőségei az oktatásban. Mádl a negatívumok között az késve érkező agrártámogatásokat és a gazdasági egyensúlyt ért Uniós bírálatokat említette. Elsősorban rajtunk múlik, milyen mértékben fordítjuk a javunkra az EU-tagságot, ehhez a kormányzati és ellenzéki erőknek meg kell állapodniuk a prioritásokat illetően - hangsúlyozta Mádl Ferenc köztársasági elnök Magyarország Uniós csatlakozásának első évfordulója alkalmából.

2005.05.02. 07:09 |

 Az államfő szerint Uniós tagságunk első évében nem következett be döntő fordulat, de történtek fontos változások: milliárdos nagyságrendű forrásokhoz jutottunk, egyszerűsödött a határátlépés és bővültek a fiatalok lehetőségei az oktatásban. Mádl a negatívumok között az késve érkező agrártámogatásokat és a gazdasági egyensúlyt ért Uniós bírálatokat említette. 

 Elsősorban rajtunk múlik, milyen mértékben fordítjuk a javunkra az EU-tagságot, ehhez a kormányzati és ellenzéki erőknek meg kell állapodniuk a prioritásokat illetően - hangsúlyozta Mádl Ferenc köztársasági elnök Magyarország Uniós csatlakozásának első évfordulója alkalmából. 

Mádl konszenzust szorgalmaz az NFT2-ről 

"A politikai élet szereplőinek, a közszereplőknek, döntéshozóknak konszenzust kell kialakítaniuk a Nemzeti Fejlesztési Tervről. Az unióhoz eljuttatott, kormányzati ciklusokon túlnyúló időszakot átölelő terveket nem lehet négyévenként változtatni, ezért a kormányzati és ellenzéki erőknek meg kell állapodniuk. Ez az ő felelősségük, amellyel az ország érdekeire tekintettel tisztában kell lenniük" - állapította meg Mádl Ferenc. 

Fontos változásokat hozott a csatlakozás 

 Döntő fordulat nem következett be, de már az első évben is történtek fontos változások - értékelte az elmúlt évet az államfő. Példaként megemlítette: teljes jogkörű, választott európai képviselőink révén részt veszünk az Európa sorsát érintő döntési folyamatokban, már az első évben is milliárdos nagyságrendű erőforrásokhoz jutottunk, lényegesen leegyszerűsödött a határátlépés, bővültek vállalkozási lehetőségeink, részt vehetünk a pályázati és más EU-rendszerekben, bővült a fiatalok részvételi lehetősége az unión belüli oktatásban, képzésben. "És annak ellenére, hogy vannak országok, melyek egy ideig még korlátozzák a szabad munkavállalást, sokan kaptak már állást EU-tagállamokban" - tette hozzá. 

Késve érkeznek az agrártámogatások 

 Mádl Ferenc szerint a tagság első évének negatívumai a gazdasági egyensúly bizonytalansága miatti uniós bírálatok voltak, és az, hogy a gazdák csak jelentős elmaradással juthatnak hozzá az Európai Uniós támogatásokhoz. "Itt nem arról van szó, hogy jó-e vagy rossz a birtokszerkezet, hatékonyan termelnek-e a gazdálkodók, hanem egyszerűen arról, hogy ha mezőgazdasági termelőink nem tudják igénybe venni ezeket a forrásokat, akkor a többi tagország termelőihez képest egyértelmű hátrányba kerülnek. 
Az euróövezethez történő csatlakozás pozitív hatásainak megítélésében konszenzus van a gazdasági élet szereplői és a politikai szféra tagjai között, az EU különböző előírásainak betartása pedig éppen az euró bevezetésének szükséges feltétele - mondta Mádl Ferenc.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  2. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  3. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  4. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.