-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Magyar képviselők is vitáztak a stabilítási paktumról az Európa Parlamentben
Az euróövezet stabilitását biztosító gazdasági szigor töretlen fenntartása mellett szólalt fel az Európai Parlament több képviselője, köztük a magyar Becsey Zsolt a témáról a parlament plenáris ülésén szerdán Strasbourgban folytatott vitában -egyetértett azzal, hogy az euró presztízsének és erejének megtartása érdekében szigorú követelményrendszert kell kiépíteni és betartatni, azonban országspecifikus követelmény-meghatározás helyett azonban azt javasolta, hogy gazdasági jelenségekre koncentráljanak, és ezek jelentsék a specifikus megközelítés alapját. Felhívta a figyelmet a kis országok nagyobb kiszolgáltatottságára, illetve arra, hogy az unió egyik alapelve a kohézió, a fejletlenebb országok felzárkóztatása.
Az euróövezet stabilitását biztosító gazdasági szigor töretlen fenntartása mellett szólalt fel az Európai Parlament több képviselője, köztük a magyar Becsey Zsolt a témáról a parlament plenáris ülésén szerdán Strasbourgban folytatott vitában.
A növekedési és stabilitási paktumon - a tagországokkalimmár sorozatossá váló eljárási viták elkerülése érdekében - az Európai Bizottság javasolt módosításokat, és ezeket általánosságban a tagállamokat képviselő pénzügyminiszteri tanács is támogatta múlt hét végi informális ülésén. Mindkét uniós szerv képviselője hangoztatta ugyanakkor, hogy nem a szigor lazításáról van szó, hanem a szabályok végrehajtásának ésszerűsítéséről. "A minisztereknek nincs szándékukban hígítani a paktumon, sokkal inkább világosabbá tenni, kiterjeszteni és jobban végrehajthatóvá kívánják tenni" - szögezte le a vita elején Gerrit Zalm, az EU - és a tizenkét országot tömörítő euróövezet - soros elnöki tisztét betöltő Hollandia pénzügyminisztere. A paktumban foglalt elvek, a költségvetési szigor enyhítéséről nincs szó.
A parlamenti képviselők úgy vélték, hogy a bizottsági javaslatok alapján a tervezett módosításokat még részletesebben ki kell dolgozni. Számos felszólaló fontosnak tartotta annak a törekvésnek a folytatását, hogy a költségvetési deficit küszöb alatt tarthatósága érdekében, fellendülés idején hozzanak létre pénztartalékot a lassulás időszakára. Kifogásolták ugyanakkor, hogy miközben a központi szervek a szigor fenntartását ígérik, több tagország a javaslatokat láthatóan a szabályok enyhítéseként kezeli.
Becsey Zsolt egyetértett azzal, hogy az euró presztízsének és erejének megtartása érdekében szigorú követelményrendszert kell kiépíteni és betartatni, illetve figyelembe kell venni szélesebb szempontokat, mint az államadósság fenntarthatósági menedzselését vagy a költségvetési politika koordinációját. Országspecifikus követelmény-meghatározás helyett azonban azt javasolta, hogy gazdasági jelenségekre koncentráljanak, és ezek jelentsék a specifikus megközelítés alapját. Felhívta a figyelmet a kis országok nagyobb kiszolgáltatottságára, illetve arra, hogy az unió egyik alapelve a kohézió, a fejletlenebb országok felzárkóztatása.
Utóbbi azt is jelenti, hogy ezeknél az országoknál objektív közgazdasági okokból előállhatnak olyan jelenségek, amelyek nem a paktum hosszú távú megsértését szolgálják, és nem a destabilizációt - mondta Becsey az MTI-nek. Ilyen jelenség lehet a közgazdasági reform (mint például Magyarországon volt a magánnyugdíjrendszer bevezetése) vagy a nagyobb beruházási hányad. Mindez azonban nem zárja ki azt, hogy a szigor megmaradjon.
A szocialista frakcióból magyar részről Gurmai Zita (MSZP) vett részt az álláspont kidolgozásában, és kísérte figyelemmel a vitát. Elmondta: a szocialista felszólalók számára fontos szempont volt, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet az egyes tagállamok költségvetési hiányára, legyenek tekintettel a tagországok gazdasági helyzetére, és hozzanak olyan intézkedéseket, amelyek a nem megfelelő költségvetési lépéseket javítják.