-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Magyar nyertese is van az Európa-kvíznek
Egy 18 éves magyar fiú is részt vehet az újonnan megválasztott Európai Parlament jövő heti első ülésén Strasbourgban. Az Európai Bizottság Európa-kvízén a 25 legjobb eredményt elért játékos - köztük Szombathelyi Ferenc - díja az utazás, aminek költségeit a bizottság állja.
Egy 18 éves magyar fiú is részt vehet az újonnan megválasztott Európai Parlament jövő heti első ülésén Strasbourgban. Az Európai Bizottság Európa-kvízén a 25 legjobb eredményt elért játékos - köztük Szombathelyi Ferenc - díja az utazás, aminek költségeit a bizottság állja.
A júniusban lezárult Európa-kvíz vetélkedő fődíjaként huszonöten utazhatnak másodmagukkal Strasbourgba, ahol részt vehetnek az újonnan megválasztott Európai Parlament első ülésén július 19. és 21. között. Az utazás és a tartózkodás költségeit az Európai Parlament állja. A játéknak magyar nyertese is van, a 18 éves Szombathelyi Ferenc huszonkettedikként jutott a nyertesek közé.
Hatvanezer játékos
A www.europaquiz.org címen elérhető játék lefolyásának nyolc hete alatt 1 260 630 látogatót jegyeztek, ebből 63 077 volt regisztrált játékos. A legtöbben Belgiumból próbálkoztak, összesen 9 886-an, ez a játékosok 15 százalékát tette ki. Rögtön a belgák után következik Magyarország, ahonnan 7 302-en tették próbára uniós tudásukat. A játék Németországból vonzotta a harmadik legtöbb vállalkozó kedvű játékost, 4 215 versenyzőt. Érdekesség, hogy a játékosok három százaléka, 2 316 ember az unión kívülről regisztrált.
Egy magyar a nyertesek között
A 25 nyertes közül az első egy 26 éves szlovák lány lett, de az ezüst- és a bronzérem is hölgy kezébe került. A legtöbb győztes játékos - hat - Lengyelországból jutott a 25-ös díjazott körbe, mögöttük következik Szlovákia öt nyertessel, és a legtöbb pontot elértek között négy belga található. A 18 éves Szombathelyi Ferenc egyedüli magyarként jutott a 25 nyertes közé, de nem ő volt a legfiatalabb, hanem egy 16 éves lengyel fiú.
Az EP-választáskor sorsoltak
A játékot az Európai Parlament és az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványainak Hivatala indította. Az europaquiz.org címen hozzáférhető uniós műveltségi vetélkedő április 18-án indult, és az EP-választások napján, június 13-án délben ért véget. A játék szabályai egyszerűek: a versenyző egy dobókockával dobva lépeget Európa térképén a tagállamok között. A cél minden országban összegyűjteni a lehető legtöbb pontot (szavazatot), amelyek a kérdésekre adott helyes válaszokkal szerezhetőek meg. A játékos minden ponton választhat: az adott országra, az Európai Unióra vagy általános műveltségre jellemző kérdésekre válaszolhat.