-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Magyar sarokpontok az osztrák EU elnökség alatt
Költségvetés, Lisszabon, energia, munkavállalás – akár ezek is lehetnének az elkövetkezendő uniós félév jelszavai, melyek nagyban meghatározzák a Magyarország által követett EU-politikát is. A következő hónapok egyik legfontosabb feladata, hogy a pénzügyi perspektívában elért eredmények – köztük a Magyarország számára fontos részeredmények (ezek közé tartozik az n+2-es szabály vagy a vissza nem térítendő áfa finanszírozhatósága) – megszilárduljanak, és mihamarabb intézményközi megállapodás szülessen a 2007-2013. közötti költségvetésről.
Költségvetés, Lisszabon, energia, munkavállalás – akár ezek is lehetnének az elkövetkezendő uniós félév jelszavai, melyek nagyban meghatározzák a Magyarország által követett EU-politikát is.
A következő hónapok egyik legfontosabb feladata, hogy a pénzügyi perspektívában elért eredmények – köztük a Magyarország számára fontos részeredmények (ezek közé tartozik az n+2-es szabály vagy a vissza nem térítendő áfa finanszírozhatósága) – megszilárduljanak, és mihamarabb intézményközi megállapodás szülessen a 2007-2013. közötti költségvetésről. Erről Baráth Etele, az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter beszélt, amikor pénteki budapesti sajtótájékoztatóján felvázolta az osztrák elnökségi időszakra meghatározott legfőbb magyar prioritásokat.
A miniszter a BruxInfo kérdésére válaszolva úgy vélte, hogy a költségvetésről folyó egyeztetések során a már elért eredményeket nem fogják „elvenni”. Egyúttal abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy minimális többlet mellett létre fog jönni az intézményközi megállapodás.
Baráth Etele emlékeztetett arra, hogy a lisszaboni stratégia keretében benyújtott nemzeti reformprogramról a Bizottság a héten pozitív értékelést adott ki, ugyanakkor – tette hozzá – azt kérte Magyarországtól, hogy részletezze a végrehajtandó reformokat (oktatás, egészségügy, önkormányzatok…), és szeptemberig a konvergenciaprogrammal együtt tegye le az asztalra. A miniszter utalt arra, hogy hazánk március végén átadja az EU-nak a stratégiai referenciakeretet (azaz a II. NFT-t), és ott már részletesebben megjelenik, hogy ezeken a területeken milyen reformok várhatók.
Ami a fenntartható fejlődés stratégiáját illeti, a miniszter rámutatott, hogy az orosz-ukrán gázvita felértékelte a biztonságos energiaellátást, az energiahatékonyság kérdését, valamint azt, hogy egy ország több lábon álló energiapolitikát folytasson. Közölte, hogy jövő héten a kormány elé kerül, majd az EU elé terjesztik Magyarországnak a megújuló energiaforrások hasznosítására vonatkozó stratégiáját.
A miniszter szerint Magyarország számára elvi és gyakorlati szinten is nagyon fontos, hogy a magyar munkavállalók előtt teljesen megnyíljanak az európai munkaerőpiacok. Elmondta, hogy több ország már jelezte, hogy készek megnyitni a kapukat a két éve csatlakozott tagállamok munkavállalói előtt – Portugália például már hivatalosan hivatalosan is közölte ezt –, ám Franciaország, Németország és Ausztria várhatóan továbbra is fenntartja a korlátozásokat.
Baráth Etele az osztrák elnökség napirendjén szereplő jogszabály-tervezetek közül kiemelte a belső piaci szolgáltatásokról szóló irányelvet, mely – mint mondotta – gazdasági érdeke Magyarországnak.